Bijna al het huishoudelijk afvalwater in Zeeland passeert een zuiveringsinstallatie, toch mag dit geen reden zijn om het toi let, de gootsteen en het rioolputje dan maar als afvalkoker te gebruiken. Veel afvalstoffen kunnen helemaal niet afgebroken worden in de installatie. Die stoffen vervuilen dus ongehinderd het Zeeuwse water, de onderwaterbodem en uiteindelijk de dieren en planten. Rioolwaterzuiveringsinstallaties Niet schoon afvalwater uit het riool zuiveringsproces viizelgemaal om het water omhoog te vijzelen rooster om de zandvanger haalt voorbezinktank, hierin bezinken oxydatiebed waarin bacteriën met grote stukken vu,l he, zand er ujt de zware deeltjes behulp van vee zuurstof het vu,l tegen te houden opeten nabezinktank, waarin de "volgegeten"bacteriën en het gezuiverde water van elkaar gescheiden worden Eeuwenlang hebben we afval in het water gebracht. Vroeger werden rivie ren, grachten en sloten immers als open riolen gebruikt. Toch is dit nog niet zo lang verleden tijd. Tot zelfs in 1980 stroomde al het rioolwater van de huishoudens in Zeeuws- Vlaanderen, Walcheren en de Beve- landen nog zo in de Westerschelde. Gelukkig is water van nature in staat om zichzelf schoon te houden. Mikroskopisch kleine bakteriën en schimmels, die met grote aantallen in het water en de onderwaterbodem aanwezig zijn. kunnen vuil afbreken. Dit zelfreinigende vermogen van water kent natuurlijk wel zijn gren zen. Tegen de immens grote hoeveel heid afval die huishoudens, fabrieken en de landbouw tegenwoordig in het water lozen kan het afbraaksysteem niet op. De bakteriën zouden zoveel zuur stof nodig hebben voor de afbraak van al dat afval dat vissen en andere waterdieren zouden sterven door zuurstofgebrek. Dat dit geen fabeltjes zijn zien we in het stroomgebied van de Schelde waar slechts in enkele zij rivieren het hele jaar door voldoende zuurstof aanwezig is voor vissen. Ook de Westerschelde pikt een grote graan mee van het gebrek aan rioolwaterzui veringsinstallaties in België. Het oos telijke deel van de Westerschelde bevat veel te weinig zuurstof volgens de Nederlandse waterkwaliteitsnor men. Een rioolwaterzuiveringsinstallatie is eigenlijk een gepikt idee van de natuur. Het is simpel gezegd niet veel meer dan een grote bak met bakteriën die veel zuurstof toegediend krijgen zodat ze snel en veel afval uit het rioolwater kunnen afbreken. Daarna verdwijnt het water in de rivier. Iets ingewikkelder gezegd gaat het als volgt. Eerst stroomt het riool water over roosters om de grote stuk ken afval eruit te zeven. Vervolgens wordt het zand en slib verwijderd. Dan begint het eigenlijke afbraakpro ces. Het afvalwater stroomt in bakken die vol zitten met bakteriën. Die bak teriën leven van de organische stoffen in het afvalwater, zoals bijvoorbeeld de ontlasting. Voor die afbraak is veel zuurstof nodig, daarom wordt er voortdurend lucht door de bakken met afvalwater geleid. De beluchtings apparaten die daarvoor nodig zijn ver bruiken veel energie, ongeveer 15 tot 20 kilowattuur per jaar voor iedere inwoner die op de zuiveringsinstalla tie aangesloten is. Toch is dat niet voor niets, maar liefst 90% van de afbreekbare organi sche stoffen worden uit het water gehaald. De bakteriën in de rioolwaterzuive ringsinstallatie kunnen alleen organi sche stoffen afbreken. Een groot gedeelte van de chemische stofjes die in de gootsteen verdwijnen zoals was- en schoonmaak middelen, verfresten, oplosmiddelen, afgewerkte olie en medicijnen, kunnen niet door de bak teriën afgebroken worden. Al deze stoffen blijven in het zuiveringsslib achter of stromen zo de rivier in. Ze zorgen ook nog eens voor aan tasting van de bakteriën in de zuive ringsinstallatie, omdat het nu eenmaal giftige stoffen zijn. De zuivering wordt er dus door geremd. Behalve de giftige chemische stoffen worden ook de meststoffen, fosfaten en nitraten, niet uit het riool water gezuiverd. Fosfaten zijn bekend van de wasmiddelen, waar ze geluk kig bijna niet meer in voorkomen. Toch spoelen er nog heel wat fosfaten en ook nitraten uit uw huishouding in het riool. Ze zitten namelijk ook in onze ontlasting. Fosfaten en nitraten zijn niet giftig maar wel zeer schade lijk voor watersystemen. Het zijn meststoffen voor algen, die gaan er dan ook extreem van groeien. De gro te algenplaag die vorig jaar voor de Italiaanse kust de kop op stak was een gevolg van te veel fosfaten en nitra ten. Er zijn technieken waarmee de fosfaten en nitraten bij de rioolwater-

Wantij | 1990 | | pagina 13