Nieuwe strategieenvoor - natuurbescherming De Rietput, een inlaag op Zuid Beveland Van astma tot zure regen Waterplanten en water kwaliteit Leven en later leven Konsumentenaktiviteiten voor het milieu Zeeboek; Determinatie tabellen voor flora en fau na van de Nederlandse kust. Vlinders in de klas Handleiding voor plaatse lijke akties tegen PVC- verpakkingen Milieubeleid in de gemeente De Stichting Meander stelt zich ten doel de diskussie en ideeënvorming over doel en strategie van de natuurbescher ming te stimuleren. Meander organiseerde in 1988/89 een essayprijsvraag over de toe komst van de natuurbescher ming. De twee bekroonde essays en een negental andere opmerkelijke inzendingen zijn gebundeld tot een boek. In bij na alle bijdragen wordt forse kritiek geuit op de gevestigde natuurbescherming. Een andere rode draad die door de ver schillende bijdragen loopt is de worsteling met de vraag hoe mens en natuur zich tot elkaar verhouden. Er wordt duidelijk heel verschillend gedacht over de toekomst van de natuurbe scherming. Twee essays werden bekroond. Het is jammer dat het oordeel van de jury niet in het boek is opgenomen. Enige uitleg bij de keuze was wel op z'n plaats geweest. Wouter Helmer geeft in het bekroonde essay "Filosofie van de nacht" een boeiend kom- mentaar op de strategie van de natuurbescherming. Hij uit kri tiek op de rationaliteit, waar door geen plaats meer is voor de subjektieve ervaring van natuur. Natuurontwikkeling kan volgens Helmer de ruimte scheppen om grote groepen mensen weer ervaringen te geven als stilte, duisternis, angst en ruimte. Het pleidooi wordt geïllustreerd met de eigen ervaringen met de nacht. In het tweede bekroonde essay "Moderne natuurbescher ming in oude cultuurland schappen" konstateren de drie auteurs een steeds diepgaander ontworteling van de mens uit zijn of haar landschap. Dat levert een betoog op voor het handhaven van oude kuituur- landschappen niet als een hang naar het verleden, maar als "een psychologisch gege ven, dat wij zien bij iedereen die een relatie met de omge ving durft aan te gaan". De durf zit hem echter meer in het poneren van zo'n dubieuze stel ling. Van de andere essays blinkt "De soort centraal: de natuur beschermingsstrategie voor de jaren negentig" uit in onbenul ligheid. De vertrossing doet blijkbaar ook haar intrede in de natuurbescherming. Een top- 100 van te beschermen soorten zou moeten gaan dienen als prioriteitstelling voor het natuurbeschermingsbeleid. Al met al geeft het boek een aardig overzicht van wat er aan ideeën circuleren in de natuur beschermingswereld. Terecht stelt de redaktie dat er geen blauwdruk ligt en dat de dis kussie over de doelen en strate- gien nog niet is afgesloten. Voor de mensen die regelmatig te maken hebben of geinteres- seerd zijn in de natuurbescher ming in Vlaanderen is een bij drage van Eckhart Kuijken interessant. Als jurylid kom- penseert hij het beperkt aantal Belgische inzendingen door een vergelijking te maken tus sen de Nederlandse en de Vlaamse natuurbescherming. Wilma Berends, Jos Dekker e.a. (red.): Nieuwe strategieën voor natuurbescherming, een selektie van essays uit de prijsvraag van de stichting Meander. Uitgegeven door de stichting Meander in samen werking met uitgeverij Jan van Arkel, Utrecht 1989. ISBN 90 6224 143 3. Prijs: f25.-. Thijs Kramer KNNV afd. Beveland. M. Jan sen, 1989, 53 blz, ƒ12,50. Een uitgebreide inventarisatie van de vegetatie in de inlaag de Rietput. deze inlaag bevat zoet water, dat rust op zout water. Verder zijn er een broedvogel- Iijst en waarnemingen van vlin ders en paddestoelen in te vin den. Stevige kost. maar erg aanbevolen als beschrijving van een typisch stuk landschap in Zuid Beveland. Verkrijgbaar bij: KNNV afd. Beveland, Adenauerstede 41- 21, 4463 GB Goes. Konsulentschap Nat. en Mil. Educ. Z. Holl., Y Pennings, 1989,32 blz, 4,25. Naast een "ABC" over lucht vervuiling door het autoverkeer bevat het boekje een gedeelte met een aantal exkursietips op het gebied van verkeer en milieu. KNNV. F.H.J.L. Bloemendaal en J.G.M. Roelofs (red), 1989. 189 blz, 42,00 Waterkwaliteit beïnvloedt de samenstelling van watervegeta ties, maar het omgekeerde treedt ook op. Daarom gaat dit boek niet alleen over water kwaliteitsproblemen. maar ook over meer natuurlijke situaties, die immers een belangrijke funktie hebben bij de (biologi sche) waterkwaliteitsbeoorde- ling. Natuur en Milieu. 1989, 63 blz, 9,50 Visie van Natuurmonumenten, Stichting Natuur en Milieu, de Vogelbescherming en het Wereld Natuurfonds op een zinvol en effektief natuur- en milieubeleid. Milieudefensie, T. Mol, 1989, 65 blz, 10,00. Konsumptie wordt steeds vaker als een belangrijke bron van mil ieubelasling gezien. Steeds vaker ook proberen milieu- en konsumentenorganisaties de konsumenten te aktiveren om mee te doen aan milieuakties. In deze diskussienota worden een aantal konsumentenakties geëvalueerd. Bovenstaande boeken zijn allemaal verkrijgbaar bij MilieuBoek, Henri Polaklaan 42, 1018 CT Amsterdam (tel: 020-244989). Jeugdbondsuitgeverij/KNNV, 1989, 238 blz, 22,75. Veldgids waarmee alle planten en dieren die regelmatig aan spoelen op de Nederlandse stranden of voorkomen langs de kust gedetermineerd kunnen worden. Vlinderstichting, 1989, 20 blz eduk. mat., 20,50. Lespakket voor groep 3 t/m 8 van de basisschool. Bevat een handleiding voor de leerkracht en leerlingmateriaal. Met behulp van werkbladen opdrachten en levend materiaal leren de kinderen alles over de levenscyclus, bouw en voorko men van vlinders. Milieudefensie, 1989, 36 blz, 5,00. Op 11 september j.l. is een aktie van o.a. Milieudefensie en de Konsumentenbond tegen pvc-verpakkingen van start gegaan. Deze brochure ver klaart het waarom van deze aktie en geeft aan wat plaatse lijke groepen kunnen doen. 1990, ƒ10,00. Wettelijke instrumenten, milieuvoorlichting en -eduka- tie, personele en organisatori sche opzet van het gemeente lijk milieubeleid en de finan ciering ervan passeren de revue. Ingegaan wordt op de vraag wat de gemeente moet en wat zij zoal kan doen op de milieudeelterreinen lucht, water, bodem, afval, geluid, groen en energie. Verkrijgbaar bij: Stichting Burgerschapskundepostbus 349, 2300 AH Leiden.

Wantij | 1990 | | pagina 24