enten in Zeeland J Ekologisch groenbeheer in de Zeeuwse gemeenten Lidwien Willemse en Peter Seip Alternatief onderhoud Ekologisch groenbeheer We zien het nog steeds: gemeentewerkers die met gifspuiten het onkruid in plantsoensen en op bestrating te lijf gaan. Toch zijn er steeds meer mensen, zowel van de gemeente als inwoners, die vraagtekens zetten bij het gebruik van bestrijdingsmiddelen, Onkruid gedijt goed op de Zeeuwse klei. Hoe moet het dan wanneer er niet meer gespoten mag worden? 7 De Zeeuwse gemeenten aarlijks worden grote hoeveelheden bestrijdingsmiddel gebruikt voor het groenbeheer en wegbeheer in gemeen ten. De produktie, het gebruik en de afbraakprodukten van bestrijdings middelen brengen risiko's met zich mee. Dit geldt ook voor toegelaten middelen. De schadelijke effekten komen vaak pas bij het gebruik aan het licht. Gemeenten hebben ruwweg twee redenen om bestrijdingsmiddelen te gebruiken: de gekozen typen groen voorziening onderhouden met zo laag mogelijke kosten en zorgen dat het er netjes" (onkruidvrij) uit blijft zien. Als het onkruid dan toch weg moet, liever niet met de spuit. Het meest voor de hand liggende alternatief is schoffelen. Als de planten in rijen staan kan dit ook met de machine gebeuren. Een aangepast maaibeheer of extensieve beweiding met bijvoor beeld schapen kan in bermen en op dijken soelaas bieden. Onkruidgroei kan voorkomen worden door de bodem in plantsoenen af te dekken met houtsnippers of bodembedekken- de planten. Een verschraling van de Zeeuwse klei met zand zorgt voor een vermindering van onkruidgroei en een gevarieerder aanbod van natuurlijke kruiden. Er is meer nodig dan het enkel en alleen weglaten van de bestrijdings middelen en toepassen van alternatief onderhoud. Bij het handhaven van de traditionele beplanting en de huidige netheidsnormen kost het handen vol geld aan onderhoudskosten en zal men ontevreden zijn met het resultaat. Voor goed ekologisch groenbeheer is meer nodig. Allereerst moeten we ons afvra gen of het wel nodig is om alle onkruid te weren. Is hier en daar wat onkruid in perken zonder gif niet veel schoner dan onkruidloze perken vol chemikaliën? Kunnen natuurlijke kruiden niet mooi zijn? Denk aan het fluitekruid werkelijk een rotzooitje was 'fc kevers, kikkers, pieren, plantenrestenonkruid, torren, merelneaten egels, pissebedden, Steenhommels, krekels, pluimgrassen muggen, korstmossen, Spin nen distelsnetels, hage dissen, a|gebroken takken, muizenesten, mollen, mezen, dtuipzwammen, klissen, padden, of de gele boterbloemen. Juist nu de natuur in landbouw gebieden zo wordt teruggedrongen door bestrij dingsmiddelen en overbemesting, is het belangrijk om de natuur in het openbaar groen een kans te geven. Naast de akseptatie van natuurlijke kruiden is een verandering in de keu ze van beplanting van groot belang. Het kiezen voor inheemse plante- soorten en een goed op elkaar afge stemde kombinatie van planten blijkt in de praktijk vanzelf minder onder houd te vergen waardoor de onder houdskosten worden beperkt. Inheem se planten zijn aangepast aan ons milieu en daardoor minder ziektege- voelig. Bij ekologisch groenbeheer worden kruiden in plaats van bestre den juist gewaardeerd. Door de aan wezigheid van kruiden onstaan er leefomstandigheden voor vlinders, bijen, vogels en kikkers. Massale onkruidgroei wordt tegengegaan door een evenwichtige kombinatie van planten. De Zeeuwse Milieufederatie onder zocht in 1987 het gebruik van bestrij dingsmiddelen door de Zeeuwse gemeenten. Alle onderzochte gemeen ten gebruikten bestrijdingsmiddelen. In de rest van Neder land is dit allang achterhaald, er zijn minstens zeventig gemeenten die helemaal niet of maar heel weinig spuiten. Het gebruik van alternatief onderhoud werd in het onderzoek ook geïntensiveerd. Een half jaar na het onderzoek belde de ZMF opnieuw met hoofden van de plantsoenendiensten in de Zeeuwse gemeenten. Eenderde van de Zeeuw-

Wantij | 1990 | | pagina 3