Het Boerenbroodplan viel in de prijzen; het ministerie van VROM koos het uit als één van de betere ideeën op milieugebied. Keuzes maken Het is er nog niet Begejeidingskommissie broodprojekt gaat het er om één teelt wijze op een gangbaar bedrijf te ver anderen in een milieuvriendelijkere richting. Biologisch brood kan alleen gemaakt worden van graan dat afkomstig is van een biologisch bedrijf, dat wil zeggen de totale bedrijfsvoering moet op biologische wijze plaatsvinden. De stap voor boe ren hun gangbaar bedrijf om te zetten in een ekologisch of biologisch dyna misch bedrijf is erg groot. De stap voor akkerbouwers om één teeltwijze te veranderen is veel kleiner. Het Boerenbroodprojekt gaat minder ver dan ekologische of biologische dyna mische landbouw, het is een kompro- mis tussen de gangbare en de biologi sche landbouw. Het hoopt zodoende meer mensen, zowel producenten als konsumenten, er bij te betrekken. Het Boerenbroodprojekt probeert zoveel mogelijk konsumenten te bereiken door het prijsverschil tussen een normaal brood en een boeren brood niet zo groot te laten zijn als tussen een normaal brood en een bio logisch brood. Dit.brengt u misschien op de vraag: waarom is een boerenbrood duurder? Het komt doordat we eigenlijk te wei nig voor ons voedsel betalen. Om een goed inkomen te verwerven worden boeren gedwongen de produktie te intensiveren. Om voldoende op brengst te krijgen strooien ze mest of grijpen naar de spuit. De gevolgen voor het milieu zijn bekend. Het voedsel lijkt goedkoop, maar de wer kelijke prijs betalen we met een ziek milieu. Een duidelijke keuze vóór een gezond milieu betekent een hogere prijs betalen voor ons voedsel. Het is een kwestie van kiezen. Het kwartje voor het duurdere brood kan niet aan iets anders uitgegeven worden. Het betekent dan misschien iets minder beleg op een sneetje Zeeuws Boeren brood. Het boerenbrood is er nog niet. Dat wat u heeft kunnen proeven zijn de eerste probeersels. Het zou goed kun nen dat het uiteindelijke resultaat niet veel zal afwijken van deze proefbro- den, maar voordat een gegarandeerd boerenbrood in de winkel ligt, moet er nog veel gebeuren. Een vooronder zoek dat in samenwerking met' de Wetenschapswinkel Zeeland is ver richt. maakte dat duidelijk. Er zal nog verder onderzoek moe ten worden gedaan op het gebied van de teelt: moet zomer- of wintertarwe gebruikt worden? welk ras is het meest geschikt en welke teeltwijze? Verder moet de verwerking van het graan en de verspreiding van het brood nog bekeken worden. Om in alle plaatsen in Zeeland (en na verloop van tijd in Nederland) een boeren brood te kunnen kopen, moet er een goede afzetstruktuur zijn. Een ander punt dat minstens zo belangrijk is, is het keurmerk. Een keurmerk geeft u als konsument immers de zekerheid dat het brood dat u koopt bereid is volgens de richtlij nen van het Zeeuws Boerenbroodpro jekt. Een keurmerk vraagt weer om een kontrolesysteem. Dit allemaal bij elkaar genomen maakt duidelijk dat er nog voldoende werk aan de winkel is. Een breed samengestelde begelei dingskommissie zet zich er voor in dit Boerenbroodprojekt van de grond te krijgen. In deze kommissie zitten mensen afkomstig uit de milieuwereld (Zeeuwse Milieufederatie, Inspektie Milieuhygiëne Zeeland), uit de land- bouwwereld (o.a. 3 ZLO's het ZAJK) en uit een konsumentenorganisatie (Konsumentenkontakt). Samen trek ken zij het projekt. Er is subsidie aangevraagd bij ver schillende instanties: diverse over heden, de georganiseerde landbouw en bij het bedrijfsleven. De subsidie zal gebruikt worden om een koördina- tor aan te trekken. Al snel bleek immers dat één aansprekingspunt er. een stuwende kracht noodzakelijk zijn om het projekt van de grond te krij gen. Tevens is besloten een stichting op te richten. Een stichting is een dui delijk rechtspersoon voor subsidiege vers en kan iemand in dienst nemen. De Stichting Zeeuws Boerenbrood streeft ernaar dat binnen een paar jaar iedereen in Zeeland (en misschien zelfs in heel Nederland) kan kiezen voor een gezond, hoogwaardig pro- dukt: een Zeeuws Boerenbrood.

Wantij | 1990 | | pagina 6