D "Max HaveIaar", mens- en milieuvriendelijke koffie Koffie met keurmerk. Milieuvriendelijke koffie. Maria Hamelijnck In november 1988 werd de Stichting Max Havelaar opgericht. De Stichting heeft er voor gezorgd dat er 100% zuivere koffie op de schappen van de winkel ligt. Ruim een jaar heeft de Nederlandse koffiedrinker er een belangrijke keuzemogelijkheid bij. Biologisch zuivere koffie. Koffietijd is Max Havelaar tijd. Maria Hamelijnck is aktief in de aktie- groep Redt de Schelde en betrokken bij de Wereldwinkel in Breskens. 'e Stichting Max Havelaar richt zich op de verbetering van de posi tie van de kleine koffieboeren in de Derde Wereld. Zij doet dit door de koffie rechtstreeks in te kopen bij kleine landbouwkoöperaties en daarvoor méér te betalen dan de prijs op de wereldmarkt. Max Have laar garandeert een bodemprijs, zodat de koffieboer verzekerd is van een beter inkomen dan wan neer hij aan de vrije markt zou leve ren. Vóór het begin van de oogst sluit Max Havelaar een jaarkontrakt af, zodat de koffieboeren weten waar ze aan toe zijn. De S.O.S. Wereldhandel biedt deze zuiver kof fie al sinds 1973 aan in haar Wereldwinkels. Er zijn vijf verschillende merken met het keurmerk "Max Havelaar". Het meest voorkomend is Café Solidari- dad, die ook cafeïnevrij te koop is onder de naam Café Amigos. U kunt deze zuivere koffie zowel in de gewone winkel ais in de supermarkt vinden. In de Wereldwinkels zijn bovendien nog andere merken voorhanden. Alle koffiebranders kunnen speciale malingen aan grootverbruikers leveren, die ook geschikt zijn voor de koffie-automa- ten in kantoren en bedrijven. Infor matie en verkoop daarvan is in han den van de S.O.S. Wereldhandel in Culemborg. Max Havelaar koffie garandeert niet alleen een rechtvaardiger prijs voor haar telers, het is tevens een milieu vriendelijker produkt dan andere koffies. De kleine koffieboeren heb ben veelal familiebedrijfjes, waar van maar een deel voor de koffie- teelt wordt gebruikt. Op deze bedrijfjes passen zij vrijwel geen kunstmest en bestrijdingsmiddelen toe. Mest komt van de eigen boer derij en geld voor dure bestrijdings middelen is er niet. Ze besteden veel energie aan het instandhouden van de humuslaag op de bodem en aan de bomen die de koffie-aan- Van deze koffie is maar één merk verkrijgbaar bij de Wereldwinkels, Groene Winkel en Manna. Voor zover bekend, is er in Zeeland maar één supermarkt, de "C-1000" in Breskens, die deze koffie in samen werking met de plaatselijke plant de nodige schaduw geven. Dit is heel belangrijk, omdat erosie een groot probleem is in de streken waar de koffieplantages liggen. Het uitslijten van de bodem op de berg hellingen door de werking van wind en water wordt door de werkwijze van de kleine boeren tegengegaan. De opbrengst van de koffieplan- ten is vrij laag in tegenstelling tot die van de grote plantages, waar wél veel gebruik wordt gemaakt van middelen om de produktie te verho gen. Bij deze laatste is daardoor sprake van bodemuitputting. Max Havelaar is milieuvriendelijker dan 'gewone' koffie, maar dat bete kent niet dat de koffie ook zuiver biologisch geteeld wordt. Zuiver biologische koffie wordt alleen ver bouwd op de Indiaanse Coöperatie "UCIRI" in het zuiden van Mexico. Wereldwinkel verkoopt. Er komt steeds meer vraag naar biologische koffie, maar het is niet zo eenvoudig om daarvan meer te produceren. De overstap van de bestaande werkwijze naar biologi sche teelt brengt enorm financiële risiko's voor de boerenbedrijfjes met zich mee en mislukking van de oogst is voor de kleine koffieboeren meestal rampzalig. Onze "koffietijd" is een onuitroeibaar moment om even tot rust te komen. Aangenaam en vooral ook nuttig om dan met Max Havelaar koffie in te schenken. Niet alleen in uw eigen kopje thuis, maar ook tijdens uw werk op kantoor, bedrijf of school!

Wantij | 1990 | | pagina 10