Korte berichten en nededelingen Bestrijd i ngsmiddelenopslag uit de bebouwde kom! InZicht '90 Ruilverkaveling Poortvliet De broedvogels van Middelburg Over de praktijk van duurzame ontwikkeling. Milieu-, vredes- en derde wereldorganisaties organiseren samen een grootse manifestatie over de praktijk van duurzame ontwikkeling. Een grote beurs met bedrij ven en ideële organisaties, een symposium over duurzame ekonomie, een hoogstaand kul- tureel programma, een hal waar voor kinderen het tropisch regenwoud wordt nagebouwd, en keuzeprogramma's en demonstraties over verschillen de produkten, initiatieven en thema's. Dat zijn de ingrediënten van InZicht '90, een manifestatie voor Onze Gezamenlijke Toe komst, die op 3 en 4 maart 1990 in de Brabanthallen in Den Bosch wordt georgani seerd. Met InZicht '90 willen de initiatiefnemers een kleurrijk, informatief en leerzaam over zicht geven van de manier waarop bedrijven en niet-kom- merciële instellingen zich inspannen voor duurzame ont wikkeling. In de laatste regeringsver klaring kondigde premier Lub bers aan dat het de doelstelling van de regering is duurzame ontwikkeling binnen één gene ratie te realiseren. De internationale kommis sie "Brundtland", die in 1987 het rapport "Onze gezamenlijke Toekomst" presenteerde, wees al eerder op het belang van duurzame ontwikkeling. In dit rapport stond de samenhang tussen milieu, ontwikkeling en ontwapening centraal. Iedereen vond het een belangrijk rap port; de feiten bewezen en bewijzen nog steeds, de nood zaak van duurzame ontwikke ling. Maar weinig mensen kun nen zich er iets bij voorstellen. Daarom wordt InZicht '90 georganiseerd. Daar krijgt het publiek ruimschoots de gele genheid zich te informeren over de manier waarop bedrijfsleven, overheid, maat schappelijke organisaties en individuele burgers bij kunnen dragen aan de vernieuwing van de samenleving. Een beter milieu, vrede en veiligheid, en betere kansen voor de bevol king in de Derde Wereld staan daarbij voorop. InZicht '90 is bedoeld voor een heel breed publiek. KON- SUMENTEN kunnen zich er laten voorlichten over schone en eerlijke produkten. MANAGERS kunnen er inspi ratie opdoen voor nieuwe bedrijvigheid. AMBTENA REN van provincies of gemeenten kunnen ervaringen uitwisselen over lokale milieu beleidsplannen. LERAREN nemen hun LEERLINGEN mee voor inzichtelijk onder wijs. KINDEREN leren er de unieke waarde van het tropisch regenwoud kennen. Voor nadere informatie kunt u kontakt opnemen met de Stich ting InZicht, Oudegracht 42, 3511 AR Utrecht (tel. 030- 321726). Ruim drie jaren geleden heeft de gemeente Veere aan de fir ma Groenleer Kapelle een hin derwetvergunning verleend om in de bebouwde kom van Se- rooskerke een opslagplaats voor bestrijdingsmiddelen in te richten. Tegen die vergunning heeft de ZMF in een vroeg sta dium de nodige bezwaren aan getekend. Midden januari van dit jaar kwam de Raad van Sta te pas bijeen om het beroep dat ZMF, bewoners en het school bestuur tegen de vergunning hadden aangetekend, te behan delen. De ZMF is van mening, dat een bestrijdingsmiddelenopslag niet in een woonomgeving thuishoort. Zeker niet één met een kapaciteit van 24.000 kilo, zoals volgens de vergunning is toegestaan. De risiko's die aan zo'n bedrijf kleven zijn veel te groot. TNO heeft dat berekend. Verwaaiing van bestrijdings middelen kan schadelijke gevolgen hebben en de gevol gen van brand en eksplosie kunnen rampzalig zijn. Ook het ministerie van VROM erkent deze mogelijk ingrijpen de effekten. Daarom heeft dit ministerie een richtlijn opge steld die zegt dat een opslag van meer dan 500 kilo niet wenselijk is in een woonomge ving. De door B en W van Vee- re afgegeven vergunning maakt nieuwvestiging in de bebouw de kom echter wel mogelijk. Zelfs met een kapaciteit die vijftig maal groter is dan de 500 kilo uit de richtlijn. En dat terwijl B en W zeggen de ver gunning tegen het licht van de richtlijn te hebben gehouden. Die tegenstrijdigheid merkte ook de Raad van State op, en dat maakt de positie van gemeente en het bedrijf Groen leer niet sterker. De ZMF krijgt voor het eerst een volwaardig lid namens de partikuliere natuurbescherming in een kommissie voor een ruil verkaveling met administratief karakter (RAK) Het gaat hier om de ruilverkaveling "Poort vliet". Louis Sauter uit Tholen zal in de kommissie zitting nemen naast drie leden uit landbouwkring. Tegen de voor dracht bestond in eerste instan tie bezwaar, maar dit heeft niet geleid tot een formeel protest van landbouwzijde op het voorstel van G.S. In de acht RAK's die momenteel in Zee land in procedure zijn heeft de ZMF slechts een adviserend lid. Bij een RAK ligt het aksent op het ruilen van kavels. Ingrepen die natuur en landschap ernstig schaden blijven grotendeels achterwege. Maar ook een RAK heeft een bredere doel stelling dan de landbouw alleen. Vandaar dat de ZMF al eerder voor een sterkere inbreng pleitte in ruilverkave- lingsgebieden waar duidelijk natuur en landschap in het geding zijn, zoals het blok "Zuidzande-Breskens" Van het ruilverkavelingsgebied "Poortvliet" is in het Natuurbe leidsplan (NBP) de zuidkust van Tholen opgenomen als natuurontwikkelingszöne. In het NBP wordt landinrichting gezien als een belangrijk in strument om natuurontwikke ling te realiseren. Er is in deze RAK dan ook een extra natuur- belang in het geding, dat ver taald behoort te worden in de kommissiesamenstelling. G.S. heeft dit verzoek gehonoreerd. Volgens minister Braks dient het NBP ook door te werken in de al lopende projekten. Dat heeft wat ons betreft niet direkt konsekwenties voor de kom missiesamenstellingen, maar zal wel moeten leiden tot aan passingen van ruilverkave lingsplannen die nu worden opgesteld. In de periode maart-juni 1989 is de gehele bebouwde kom van Middelburg geïnventari seerd op broedvogels. De belangstelling voor het stede lijk gebied is onder de Zeeuw se vogelaars niet groot, van daar dat dit onderzoek in een leemte voorziet. Het rapport, dat opmerkelijk snel na het onderzoek verscheen, biedt bruikbare informatie voor de inrichting van Middelburg. Kees Mostert startte zonder de bedoeling de hele stad te in ventariseren, maar het mooie weer verleidde hem tot een extra inspanning. De huiszwa luw, postduif en spreeuw zijn door tijdgebrek niet geteld en de merel alleen in bepaalde deelgebieden. In totaal zijn 41 broedsoorten en 2 mogelijke broedsoorten vastgesteld. In het rapport wordt na een korte karakterschets van de stad de resultaten besproken per vogel soort. Vervolgens worden de resultaten van Middelburg ver geleken met andere steden (er bestaat veel overeenkomst met Delft) en worden de verschil lende stadsdelen met elkaar vergeleken. Samengevat konkludeert Kees Mostert dat zangvogels die genoegen nemen met kleine stukjes groen, zoals de winter koning, heggemus, zanglijster en fitis redelijk hoge dichthe den bereiken. Maar vogelsoor ten die oud hout prefereren ontbreken veelal zoals de grote bonte specht, gekraagde rood staart en vink. De groenling is opmerkelijk sterk vertegen woordigd. De Bolwerken zor gen voor een broedvogelbevol- king die je niet meteen in een stad zou verwachten zoals kuifeenden en opmerkelijk veel kleine karekieten. Daar staat tegenover dat een aantal soor ten ontbreken, zoals de fuut, knobbelzwaan, zwarte kraai en ringmus. Gebouwbroeders zijn redelijk goed vertegenwoor digd: turkse tortel, gierzwaluw, zwarte roodstaart en kauw. Maar deze vogels zijn bijna alleen in de oude delen van de stad te vinden. De nieuwbouw wijken bieden weinig broed plaatsen voor deze vogels. De huiszwaluw komt nog redelijk veel voor in de buitenwijken, terwijl de boerenzwaluw zich ook lijkt aan te passen aan het stedelijk gebied.

Wantij | 1990 | | pagina 17