Begrazing Toegankelijkheid. Piet van der Reest is werkzaam bij de Natuurwetenschappelijke Commissie van de Natuurbeschermingsraad. Dit artikel is op persoonlijke titei geschreven. variabel waterpeil, met een laagste stand van 0,3 m NAP, is gewenst voor het behoud van het nat-zilte karakter van het Rammegors. De voormalige zandplaten en (delen van de) lage schorren bezitten een vrij voedselarme bodem. Daardoor kun nen deze terreinen zich, onder invloed van begrazing, tot kruidenrijke gras landen ontwikkelen. Daar natuurlijke grazers in het gebied ontbreken zullen hier in de toekomst bij spontane ont wikkeling echter soortenarme stru weel- en bosgemeenschappen ont staan met een vrij uniforme struktuur. Voor de ontwikkeling van een geva rieerde begroeiing met bos, struweel en grazige delen, wordt een beperkte vorm van begrazing wenselijk geacht. Te denken valt hierbij aan het intro duceren van een kleine groep scha pen. Het aanbrengen van rasters in het gebied is daarbij niet noodzakelijk. De omringende kreken bieden als natuurlijke barièrres voldoende moge lijkheden om de begraasde oppervlak te te beperken. De verstoring van broedende vogels door rekreanten en jagers vormt in het Rammegors nog steeds een groot pro bleem. Rust is met name voor bodem- broedende vogels, zoals kluut, visdief, patrijs en bruine kiekendief van essentieel belang. Ook bepaalde vege taties, zoals zoutvegetaties, rietkragen en ruigten zijn gevoelig voor betre ding. Beperking van de toegankelijk heid, zowel voor jacht als voor rekre- atie, is daarom dringend gewenst. Naast regelgeving kunnen ook fysieke barrières, zoals kreken en rietkragen, hiervoor als hulpmiddel dienen. Nu de natuurbestemming van het Ramme gors, bij monde van de Raad van Sta te, is verzekerd, kan eindelijk een begin worden gemaakt met de bescherming en het beheer van het gebied. De vele maatregelen die getroffen moeten worden vragen om een deskundige beheerder. Daartoe is verwerving door een natuurbeherende instantie noodzakelijk. Ook de juridi sche status van het gebied dient te worden gewaarborgd. Op grond van aanwezige waarden en funktionele relaties met het Oosterschelde-estuari- um is aanwijzing als staats- of beschermd natuurmonument in het kader van de Natuurbeschemiingswet een reële mogelijkheid.

Wantij | 1990 | | pagina 19