Korte berichten en mededelingen Ledenvergadering Floristen gevraagd FLORON-projekt voor het Studiedag ekologisch groenbeheer door Gemeenten Een extra ZMF- telefoonnummer Omroep Zeeland Datum: 18 april 1990 (13.00-18.00 uur Bibliotheek Middelburg). Vorm: lezingen met dia's; diskussie; informatie-markt; brochure. Voor meer informatie kunt u terecht bij: Peter Seip (tel: 01100- 28259/31042). Dinsdag 27 maart a.s. houdt de Zeeuwse Milieufederatie haar jaar vergadering in de "Prins van Oranje", Nieuwstraat 14 te Goes. De vergadering begint om 19.30. uur. Agenda. 1. Opening. 2. Notulen van de ledenvergadering van 31 oktober 1989. 3. Jaarverslag 1989. 4. Financieel verslag over 1989, de bevindingen van de kas- kontrölekommissie en decharche van de penningmeester. 5. Begroting 1991. 6. Bestuurssamenstelling. Als gevolg van de omvangrijke bestuurswisselingen van de laatste twee jaren is er statutair geen bestuurslid aftredend. 7. Rondvraag. 8. Sluiting. Voorzien ca. 20.30 uur. Het jaarverslag is in dit Wantijnummer ingesloten. De andere ver gaderstukken zijn op te vragen bij het bureau van de ZMF, bereik baar onder de nummers 01100 - 28259 en 31042. Ook in de verga derruimte zullen de stukken gereed liggen. Themadeel. Onder de titel "Zeeland aan zet" heeft het dagelijks bestuur van de provincie Zeeland begin 1990 een nota uitgebracht over de toe komst van onze provincie. Vanuit een visie op samenhangend beleid worden aanbevelingen gedaan om met konkrete projekten Zeeland te ontwikkelen onder behoud en versterking van de pro vincie als een open, groen en schoon gebied tussen verstedelijkte gebieden. Om de ZMF-visie op dit beleid gestalte te geven, zullen vraag- en diskussiepunten worden voorgelegd aan een forum van enkele deskundige buitenstaanders. Aanwezigen kunnen daarbij hun inbreng leveren. Graag nodigen we onze leden uit om bij de jaarvergadering en het themagedeelte aanwezig te zijn. Het bestuur van de Zeeuwse Milieufederatie. FLORON staat voor FLORis- tisch Onderzoek Nederland. Het is een stichting die met hulp van zoveel mogelijk ama teur-floristen wil proberen de verspreiding van 105 gemakke lijk herkenbare soorten in Nederland na te gaan en te vol gen. Het gaat hierbij om plan ten zoals b.v. de margriet, kruisdistel, speenkruid of zee aster. Omdat de planten groeien op door henzelf geselekteerde plaatsen, vormen de resultaten van dit onderzoek een aanwij zing van hoe het met de kwali teit van ons milieu gesteld is. Tevens geeft het aanvullende informatie over de waarde van natuurgebieden. Medewerkers aan dit projekt ontvangen één of meer zgn. "streeplijsten" met de namen van de 105 wilde plantensoor ten waarbij ze moeten aankrui sen welke in een bepaald jaar op een bepaalde vierkante,kilo meter zijn gevonden. De streeplijsten kunnen bij de regiokoördinator worden aan gevraagd en moeten aan het eind van het seizoen daar weer worden ingeleverd. Hij zorgt er dan voor dat de gegevens worden verstuurd naar de landelijke koördinator, drs. E. Weeda. De rijksoverheid heeft geld beschikbaar gesteld om de gegevens te verwerken in geau tomatiseerde bestanden. Ze zul- Helaas is er nog geen enkele konkrete aanwijzing dat de Zeeuwse gemeenten in hun totaliteit hun chemische bestrijding van onkruid op straten en in plantsoenen hebben herzien sinds 1978. Er wordt nog evenveel met even schadelijke middelen gespoten als voor heen, ondanks de dalende tendens in Nederland. Ook de Zeeuwse wegberm- en watergangbeheerders maken over het geheel genomen veel meer gebruik van chemisch onder houd dan hun kollega's elders in Nederland (CBS-cijfers 1986). Hierin moet anno 1990 verandering komen! De ZMF en de Provinciale Waterstaat Zeeland hebben o.a. door middel van hun in resp 1987 en 1989 onder de Zeeuwse gemeenten gehouden enquêtes aandacht besteed aan dit pro bleem. Met een studiedag in april wordt de aandacht gericht op de alter natieven voor chemisch onderhoud door gemeenten (zie ook arti kel over ekologisch groenbeheer in dit nummer). Om tot een vermindering van chemische onkruidbestrijding te komen is kennis van alternatieven nodig. Een wezenlijke aanpak van de bestrijdingsmiddelen-problematiek is alleen te realiseren bij een andere visie op het openbaar groenbeheer. Om de kwaliteit en kontinuïteit van het groen te waarborgen is een planmatig gemeentelijk groenbeleid nodig. Slechts één van de 30 Zeeuwse gemeenten beschikt tot nu toe over een door de gemeenteraad vastgesteld groenbeleid. Er is een skala van min of meer gifvrije alternatieven. Dit loopt van het gebruik van minder of van minder gevaarlijke middelen of gifvrij beheer tot een meer strukturele aanpak: ekologisch groenbeheer. Ter stimulering van een gemeentelijk groenbeleid en van een ekologische visie op het groenbeheer en om dc praktische kennis over gifvrije alternatieven, houdt de ZMF samen met een aantal andere instanties, waaronder de Vereniging van Zeeuwse Gemeenten en de Kontaktgroep Groen beheer Zeeland, en gesub sidieerd door de provincie een STUDIEDAG over EKOLO GISCH GROENBEHEER voor wethouders, raadsleden, mede werkers van plantsoenendiensten, regionale ZMF-werkgroepen en aangesloten organisaties van de ZMF. Om de bereikbaarheid van de medewerkers van het ZMF- kantoor in Goes te vergroten, is er een nieuwe telefoonlijn bij gekomen. Dit betekent dat de ZMF tegen woordig bereikbaar is op twee verschillende num mers. Deze nummers zijn: 01100-28259 oud nummer) 01100-31042 extra nummer) len worden opgeslagen bij het Centraal Bureau voor de Statis tiek (CBS) en de Provinciale Planologische Dienst (PPD). Voor meer informatie kunt u terecht bij de regiokoördinator van de provincie Zeeland; Maurice Jansen, Irenestraat 9, Zonnemaire (tel. 01112-2197, alleen 's avonds). Vanaf 1 januari 1990 is Omroep Zeeland in de lucht. Deze omroep verzorgt (voorlopig) vijf dagen per week, twee keer per dag een uitzending: van 12.00 tot 13.00 uur en van 17.00 tot 18.00 uur. In die uit zendingen ligt de nadruk op nieuws en aktualiteiten. Er is aandacht voor het weer, maar ook voor service en infonnatie. Voor Wantij-lezers is het half uurtje op dinsdag vooral inte ressant: tussen 17.30 en 18.00 uur staat elke dinsdag de natuur en het milieu in Zeeland cen traal. Dan kunt u onderwerpen beluisteren die de ZMF ter har te gaan. U kunt Omroep Zeeland beluisteren op twee etherfre quenties op de FM: Goes 101.9 MHz en Philippine 97.8 MHz. Verder bestaan er voor de gebieden die reeds bekabeld zijn overal in de provincie ver schillende kabelfrequenties, eveneens op de FM-band.

Wantij | 1990 | | pagina 7