Voedsel en milieu landbouw deel 1: landbouw Karen Fortuin Jarenlang heeft de overheid de landbouw gestimuleerd meer te produceren en goedkopere produkten af te leveren. Boeren zijn allerlei hulpmiddelen gaan gebruiken om de produktie op te voeren. Die produktieverhoging is te ver doorgeschoten. Het milieu zit met de brokken en dat heeft zijn weerslag op de landbouw. Het moet dus anders, maar het kan ook anders. U, als konsument, kan daarbij ook een rol spelen. Bijvoorbeeld door produkten te kopen uit de ekologische of biologisch dynamische landbouw. Q Mest Inhoud 1. De moderne landbouw 2. De biologische landbouw 3. B.d.-fruitteler in Zeeland 4. Tips Bestrijdingsmiddelen Ruilverkavelingen Anders V^inds het begin van deze eeuw, en vooral na de Tweede Wereldoorlog, is het boerenbedrijf enorme veran derd. Kunstmest, krachtvoer, moder ne landbouwmachines, goedkope energie en chemische bestrijdings middelen maakten veel hogere op brengsten mogelijk. Heel belangrijk voor de landbouw is het Europese landbouwbeleid. Dit beleid is erop gericht de prijs voor de landbouw- produkten laag te houden in verhou ding tot de overige kosten van levens onderhoud. De boeren moeten daar om steeds meer produceren om een redelijk inkomen te houden. Kleine boeren kunnen het niet meer bolwer ken. Alleen de grote bedrijven blijven over. Dat alles heeft grote gevolgen voor natuur, landschap en milieu. De groei van de veestapel, vooral in de bioindustrie, geeft enorme hoe veelheden mest, per jaar 98 miljoen ton! Er is veel meer mest dan goed is voor de bodem en het milieu. Er kan maar 58 miljoen ton worden gebruikt voor de bemesting van landbouw grond zonder schade aan de bodem en de natuur. De overblijvende 40 miljoen ton mest is gewoon te veel. Die overtollige mest wordt vooral op weilanden en maisvelden gedumpt. Met als gevolg dat bodem en grond water verzuren en verzieken. De landbouw is de grootste verzuurder in Nederland. De mest is niet net enige probleem van de landbouw voor de natuur en het milieu. Schadelijk zijn ook de be strijdingsmiddelen. Jaarlijks wordt in de landbouw 19 miljoen kilo puur gif gebruikt. De enorme hoeveelheden gif maken slachtoffers onder de nutti ge insekten, andere diersoorten en wilde planten. Deze indirekte schade wordt niet in de prijs van het voedsel doorberekend, maar de Stichting Na tuur en Milieu heeft berekend dat het de samenleving, ruw geschat, wel 300 tot 500 miljoen gulden per jaar kost. Ruilverkavelingen hebben het land schap sterk veranderd. Kronkelende beekjes zijn vergraven tot rechte be tonnen goten om regenwater snel af te voeren, zodat weilanden en akkers in natte seizoenen droog blijven. Dat betekent wel dat in droge seizoenen extra moet worden gesproeid, waar voor kostbaar grondwater wordt ge bruikt. Heggen, houtwallen en kleine boomgroepjes zijn omgehakt, omdat zij de grote landbouwmachines in de weg stonden. Sloten zijn dichtge gooid. Vochtige weilanden zijn droog gemaakt door verlaging van de grondwaterstand, zodat de zware machines met meer wegzakken. 1Wrton^ni?^w?Wroncre^escffl^5^ maakt aan een snellere en grotere pro duktie van zuivel en landbouwgewas sen. De produktie groeide, de bedrij ven werden groter, en er kwamen steeds minder boeren. Gemengde be drijven maakten plaats voor de melk veehouderij en de bio-industrie en akkerbouw werd minder gevarieerd. Het is duidelijk dat het anders moet. Dat het anders kan, bewijst de biolo gische landbouw.

Wantij | 1990 | | pagina 13