De biologische landbouw D /SKAL CO NTROLE/ Biologisch-dynamische landbouw Skal-keurmerk Jfodgn Hoe het niet moet: de chrysant Duur! De biologische landbouw is veel milieuvriendelijker dan de gangbare landbouw. Op een biologisch bedrijf worden weinig of geen kunstmest en bestrijdingsmiddelen gebruikt. Er zijn meer wilde planten, vogels en andere dieren aanwezig. Ook zijn de biologische bedrijven kleinschaliger, zodat het landschap niet ingrijpend aan de bedrijfsvoering hoeft te worden aangepast. Er zijn in Nederland twee verschillende stromingen in de biologische landbouw: de ekologische en de biologisch dynamische. 'e ekologische landbouw is een wijze van landbouw die uitgaat van de kwaliteit en de waarde van het mi lieu in zijn geheel. Ekologische land bouw houdt rekening met het welzijn van de planten- en dierenwereld en van de mens in hun onderling ver band. De ekologische boer verstoort de natuur en het milieu zo min moge lijk o.a. doordat hij niet of nauwelijks kunstmest en chemische middelen ge bruikt. Hij springt zuinig om met energie en grondstoffen. Om de bo dem gezond te houden en ziekten te voorkomen past hij een ruime "vruchtwisseling" toe: minstens vijf verschillende gewassen worden rou lerend achter elkaar op een stuk grond geteeld. \loct {innen feilen.: onbespoten pxcAkien De produkten uit de ekologische landbouw zijn voorzien van een Eko- keurmerk met één, twee of drie ster ren. Drie sterren staat voor produk ten van bedrijven die volledig aan de Eko-richtlijnen voldoen. Eén of twee sterren betekent dat het produkt af komstig is van een bedrijf dat aan het overschakelen is van de gangbare landbouw naar de ekologische land bouw. De Stichting Ekomerk Con trole beoordeelt landbouwbedrijven en verwerkers die het Eko-keurmerk voeren aan de hand van duidelijke normen. De biologisch-dynamische land bouw, ook wel b.d.-landbouw ge noemd, is gebaseerd op de antroposo fische geesteswetenschap. Deze land bouwmethode gaat ervan uit dat de zon, de maan en de sterren invloed hebben op de planten- en dierenwe reld. Het gebruik van speciale (plantaardige) preparaten dient deze invloeden te versterken. Er wordt zo veel mogelijk gezaaid, geschoffeld en geoogst volgens een speciale kalender die de gunstigste stand van de hemel lichamen aangeeft. De b.d.-bedrijven worden regelmatig gekontroleerd door eigen diensten van de Vereniging voor Biologisch- dynamische Landbouw. De vereni ging gebruikt de merken "Demeter" voor produkten die afkomstig zijn van boeren die aan het overschakelen zijn op de b.d.-landbouw. Hierboven zijn al enkele keurmerken genoemd. Een keurmerk is belang rijk, omdat het u als konsument ze kerheid geeft over het produkt. Om duidelijkheid te scheppen in de war winkel van keurmerken is er in 1987 in ons land één overkoepelend keur merk gekomen voor biologische pro dukten, het SKAL-keurmerk. SKAL staat voor Stichting Keur Alternatief Eén van de belangrijkste snij bloemen in Nederland is de chry sant. Bij de teelt van deze bloem worden extreem grote hoeveel heden landbouwgif gebruikt: cir ca 220 kg/ha. De bestrijdings middelen worden preventief ge bruikt, dat wil zeggen dat er al gespoten wordt, voordat er in- sekten te zien zijn. Dit gebeurt vrijwel iedere week. In één jaar betekent dat minstens 45 be spuitingen. De chrysanten worden zo ex treem veel bespoten, omdat de veilingen zeer hoge eisen stellen. Chrysanten die bestemd zijn voor de export mogen geen vlek jes hebben en er mag niet één insekt op de bladeren zitten. voortgebrachte Landbouwproduk- ten. SKAL kontroleert op alle nivo's of de richtlijnen worden nagevolgd, dus bij de boer, de verwerking, de handel en in de winkels. De richtlij nen zijn in het kort: - geen kunstmest, geen drijfmest van mestvarkens en mestkalveren; - geen chemische bestrijdingsmidde len; - eisen aan de verwerking en de han del om de biologische kwaliteit te waarborgen; - eisen aan de verpakking en de eti kettering. De produkten vait de biologische landbouw zijn meestal wat duurder dan de produkten uit de gangbare landbouw. Omdat de boeren in de biologische landbouw geen hulpmid delen zoals kunstmest en bestrij dingsmiddelen gebruiken, is de op brengst van het gewas minder. Om toch een voldoende inkomen te krij gen, moeten ze een hogere prijs vra gen voor het produkt. Maar goed be schouwd kosten deze produkten ei genlijk niet meer dan de produkten uit de gangbare landbouw. De pro- duktie van "gewoon" voedsel geeft immers milieuschade, die niet in de prijs wordt doorberekend. De schade wordt betaald door ons allemaal, via de belasting. Als de milieukosten wel eerlijk zouden worden doorberekend in de prijs, zouden de "gewone" le vensmiddelen duurder zijn dan de biologische. De produkten uit de biologische landbouw kunt u meestal kopen in speciale winkels, die "natuurvoe dingswinkels" heten. Er zijn ook en kele supermarkten die deze produk ten aanbieden.

Wantij | 1990 | | pagina 14