n Zeeland Piet Korstanje is de enige biologisch dynamische fruitteler in Zeeland. Zijn boerderij staat op een mooie, rustige plek net even buiten Goes. Op zijn bedrijf van zo'n 13 ha teelt hij vooral appels en wat peren. Hij heeft het bedrijf overgenomen van zijn ouders. Nadat hij eerst twee jaar gangbaar geteeld heeft, is hij overgestapt op de biologisch dynamische teeltwijze. Hij teelt nu onder het keurmerk, Demeter. Piet vertelt over zijn ervaringen. Piet Korstanje Problemen Veel haidwerk Afzet e belangrijkste reden dat Piet zijn bedrijf omschakelde, was dat hij af wilde van de enorme hoeveelheden bestrijdingsmiddelen die in de gang bare landbouw en met name in de fruitteelt gebruikt worden. "Ik vond het vreemd dat je een gifmasker op moest om chemische middelen te spuiten terwijl je in de natuur bezig bent. Even later ben je weer in dezelf de boomgaard bezig en kom je heel dicht in kontakt met het gewas. Dat kan toch niet goed zijn." Een andere reden die hij noemt, is dat hij de gangbare landbouw erg mate rialistisch vindt. "De gangbare land bouw is vooral gericht op veel produ ceren en let niet op de gevolgen voor natuur en milieu en op de arbeidsom- De belangrijkste verschillen tussen de gangbare en biologische land- en tuinbouw Gangbare landbouw - sterk gespecialiseerde bedrijven - bio-industrie - hoog gebruik van kunstmest en van natuurlijke mest - veel krachtvoer - toepassing van chemische middelen om ziekten te voor komen en te bestrijden - intensief gebruik van landbouw machines; weinig handarbeid - gebruikt veel energie - goedkope produkten - hoge opbrengst in kilo's per hektare - overproduktie - afzet via de gewone winkels Biologische landbouw - veelzijdige bedrijven - geen bio-industrie - zoveel mogelijk gebruik van alleen natuurlijke mest en kompost - weinig krachtvoer - toepassing van uitgekiende gewas keuze, wisselteelt en onschadelijke natuurlijke middelen om ziekten te voorkomen en te bestrijden - minder gebruik van landbouw machines; meer handarbeid - gebruikt weinig energie - iets duurdere produkten - lagere opbrengst in kilo's per hektare - produktie wordt afgestemd op de vraag van de konsument - afzet meestal via de natuur voedingswinkels standigheden van de boer. Je kan wel wat aanpassingen doen in de gangbare landbouw, maar wezenlijk verandert er niets." De biologisch dynamische (b.d.) landbouw was voor hem het meest serieuze alternatief. "B.d.- landbouw is een heel andere manier van produceren. Er zit een duidelijk andere visie achter." De omschakeling ging niet vanzelf. Piet stuitte op een aantal problemen. "Een probleem was bijvoorbeeld dat de grond niet was gewend zelf voe dingsstoffen te leveren, doordat er ja ren kunstmest op was aangebracht. De grond moest weer levend gemaakt worden." Door organische mest is de grond weer geaktiveerd. "Dat levend maken van de bodem heeft wel een jaar of zeven gekost." Een ander probleem waar Piet tegen aan liep, was dat hij geen (of zo weinig mogelijk) bestrijdingsmiddelen wil gebruiken. Bij de ontwikkeling van appelrassen is de laatste 40 jaar vooral gekeken naar de smaak en de op brengst in kilogrammen, er is niet ge keken naar de gevoeligheid voor ziek ten en plagen. Integendeel, in de gangbare landbouw zijn vooral die rassen opgekomen waar "goede" spuitmiddelen voor bestaan. "Wij moeten dus op zoek naar rassen die niet zo gevoelig zijn voor ziekten en plagen." De b.d.-landbouw is in zijn totaliteit arbeidsintensiever landbouw. Het snoeien en het pluk ken vraagt niet meer arbeid, maar wel het uitdunnen. "In de gangbare land bouw gebeurt dat met chemische middelen, wij doen dat met de hand." Ook het bestrijden van onkruid vraagt meer werk. "In de gangbare wordt gespoten tegen onkruid, wij hebben daar speciale brandappara- tuur voor. Dit afbranden kost veel meer tijd." Een ander belangrijk verschil met de gangbare landbouw is dat bij de b.d.- landbouw de produktie, het aantal ki lo's per ha, wat lager ligt. "Onze ap pels zijn wat kleiner, wat steviger of zo gezegd minder waterig. Wij heb ben een groter percentage uitval en ons risiko is hoger. Met dat alles ko men we een stuk duurder uit. De prijs die we als boer ontvangen moet dus hoger liggen dan in de gangbare land bouw." Dit betekende dan ook dat, toen Piet er over zat te denken om over te scha kelen, hij op zoek moest naar een

Wantij | 1990 | | pagina 15