Ds Ongedierte bestrijding Alternatieven Vlooien Ronald Lutz Ongedierte in huis is een lastige zaak. Om ze te lijf te gaan, worden tegenwoordig meer en meer chemische bestrijdingsmiddelen gebruikt. Denk aan de vlooienbanden, mierendozen en spuitbussen. De voordelen zijn duidelijk: het ongedierte verdwijnt, maar het milieu en de gezondheid van u en uw huisdieren zijn er de dupe van. Meestal zijn er genoeg niet-giftige methoden voorhanden. Minder giftig Voor meer informatie kunt u elke dag tussen 9.00 en 14.00 uur de Milieutelefoon bellen: 020-262620. Ook is het boekje "Bestrijdingsmiddelen in en om het huis" van Stichting Natuur en Mi lieu zeer handig. Het staat boordevol prak tische informatie. Het is te koop bij de ZMF, voor 9,— inklusief porto. ritc setoor 0Ar ve vipoieti 13 'e milieubelasting van bestrij dingsmiddelen begint in de fabriek. De produktie is meestal zeer milieu onvriendelijk en er ontstaat veel che misch afval. Bij ongelukken (Bhopal, Sandoz, BASF, om maar een paar te noemen) is de schade niet te over zien. Ook bij het gebruik loert het gevaar om de hoek. De kans is groot dat je er per ongeluk wat van binnenkrijgt. Vroeg of laat komt elk bestrijdings middel in het milieu terecht, en vervuilt dan oppervlakte- en grondwater, bo dem en lucht. Pas vanaf 1975 worden milieueffekten bekeken bij de toela ting van nieuwe bestrijdingsmiddelen. Helaas worden er nu nog vooral mid delen gebruikt van vóór die tijd. Deze zijn meestal erg schadelijk voor het milieu. Het kan echter anders. Het kost mis schien wat meer moeite, maar dat is het zeker waard. Als u geen gif wilt gebruiken om ongedierte te bestrij den, ligt de nadruk meestal op het voorkomen van ongedierte. De meeste beestjes, zoals mieren, kakkerlakken, vliegen en dergelijke, houden van vieze plekjes in huis of de tuin. Zolang ze die niet kunnen vin den, zult u er nauwelijks last van heb ben. Verder bestaan er talloze huismiddel tjes om het voorkomen van ongedier te op een eenvoudige wijze tegen te gaan. Veel van deze middeltjes zijn echter oud en sinds de opkomst van de chemische middelen in de verge telheid geraakt. Ze zijn te vinden in diverse boekjes van verschillende na- tuur- en milieuorganisaties. Vlooien komen af op huisdieren, voor namelijk honden en katten. Ook hier geldt dat u het best preventief te werk kunt gaan. Zorg ervoor dat u de plek ken waar uw huisdier vaak ligt goed zuigt, uitklopt of wast. Op die manier is te voorkomen dat de vlooieneitjes, die van het dier afvallen, bij warm weer uitkomen. Daarnaast kunt u voor de dieren een vlooienkam ge- bruiken, of uw hond of kat wassen met gewone shampoo. Zeep doodt de vlooien namelijk. Verder zijn er nog talloze middeltjes, op basis van krui den, zepen en etherische oliën om vlooien te verjagen. Ook zijn er enkele gifvrije middelen op de markt, zoals "Biodeur" van Vitakraft, en de "bio- band" van Beaphar B.V. Gelukkig komen er langzamerhand meer middelen op de markt die niet, of minder giftig zijn. Ook voor luizen- bestrijding op planten zijn er gifvrije middelen in de winkel, zoals "Plant- schoon" van de firma Koppert. Als alternatieven niet genoeg helpen en u wilt toch gif gebruiken, dan kunt u het beste de minst schadelijke kie zen. De minst schadelijke chemische bestrijdingsmiddelen zijn op basis van de pyrethrinen en pyrethroïden. Deze stoffen zijn redelijk goed afbreekbaar, giftig voorinsekten, maar minder voor andere diersoorten. Beslist af te raden zijn bestrijdings middelen op basis van gechloreerde koolwaterstoffen, zoals lindaan (ver want aan het beruchte DDT). Deze stoffen zijn giftig voor zeer veel dier soorten, slecht afbreekbaar en hopen zich op in het vetweefsel van dier en mens. op p& foes coop ziM'-y-J

Wantij | 1990 | | pagina 17