D José Lemmen groenbeheer Het symposium, een co-produktie Deelnemers aan het woord 0p 18 april organiseerde de Zeeuwse Milieufederatie een symposium voorde Zeeuwse gemeenten en bij de ZMF aangesloten organisaties, onder het motto "gezond en natuurlijk groen, met beleid te doen". Een van de aktiviteiten van de afgelopen drie jaar dat de ZMF zich inzet om minder bestrijdingsmid delen en meer natuurlijk groen in de Zeeuwse gemeenten te krijgen. Dat er resultaten zijn geboekt staat vast. De eerste vervolgaktiviteiten zijn al gestart, dit keer vanuit de gemeenten zelf. Werkgroep milieuvriendelijk groenbeheer Een symposiumverslag met de gepresen teerde inleidingen, informatie over scho lingsmogelijkheden, adressen en literatuur is verkrijgbaar bij de ZMF door overmaking van 2,50 (inkl. verzendkosten) op gironum mer 2982942 t.n.v. ZMF te Goes, o.v.v. sym posium ekologisch groenbeheer. Aange sloten groepen krijgen een exemplaar gra tis toegezonden. 21 'rie jaar geleden is de Milieuwerk groep Zeeland begonnen met een in ventarisatie van het gebruik van be strijdingsmiddelen in de dertig Zeeuwse gemeenten. Geen rooskleurige resultaten. Tijdens de telefonische evaluatiege sprekken, een halfjaar na het onder zoek, hoorden de leden van de Milieu werkgroep dat veel gemeenten een gebrek aan kennis hadden over goe de alternatieven en dat de Zeeuwse gemeentebesturen over het alge meen weinig interesse toonden voor het groenbeheer in hun gemeente. Een reden voor de ZMF om opnieuw in aktiete komen. Er ontstonden plan nen voor een studiedag over ekolo- gisch groenbeheer. Zoiets organiseren zou met de huidi ge personele bezetting een te groot beslag leggen op de beschikbare tijd. Dankzij het Milieufonds van de Pro vincie Zeeland kon de ZMF dit voor jaar voor het eerst een projektmede- werker aanstellen en het plan realise ren. Broodnodig, zo bleek uit de gegevens van Provinciale Waterstaat. Zeventien Zeeuwse gemeenten gebruikten in 1988 duidelijk meer chemische be strijdingsmiddelen dan in 1986. In de drie maanden die vooraf gingen aan het symposium, heeft Peter Seip, projektmedewerker bij de ZMF, heel wat kontakten gelegd. Het sympo sium is uiteindelijk een co-produktie geworden van de ZMF, de afdeling Voorlichting Stedelijk Groen van het Consulentschap voor Bos- en Land schapsbouw, de Kontaktgroep Groenbeheer Zeeland en de Vereni ging van Zeeuwse gemeenten. Ook Provinciale Waterstaat was nauw be trokken bij het symposium. De samenwerking heeft zijn nut ruim schoots bewezen. Het grote aantal deelnemers, zo'n 130 mensen, had den we als ZMF alleen waarschijnlijk nooit gehaald. Robert Smid, van de afdeling beplan- n\/ tingen van de gemeente Goes, denkt dat het belangrijkste nut van het sym posium is geweest dat milieuvriende lijk groenbeheer onder de aandacht is gebracht van een grote groep men sen." Er is nu een algemene aandacht voor, wat een opstap is voor vervolg aktiviteiten". Het is volgens hem zeker zo dat mensen door het symposium gemotiveerd zijn voor milieuvriendelij ker beheer. Een aantal opmerkingen zijn hem duidelijk bijgebleven. Zoals de opmerking van de ZMF dat maar 25% van de toegelaten middelen nauwkeurig gemeten kan worden. De heer Davidse uit de gemeente Vlaar- dingen die geloofde dat als er bodem onderzoek in de plantsoenen zou plaatsvinden een groot gedeelte wel eens afgegraven zou moeten wor den. En Van der Ham uit Den Haag die dacht dat het besluit om niet meer te spuiten al een gepasseerd station was. Voor Robert zijn het handvaten om de buitendienst van de gemeente Goes te motiveren. Volgens Frans Jonkers van de plant soenendienst in Valkenisse is de mo tivatie die er in Valkenisse al is door het symposium versterkt. De gemeente Middelburg viel bij het ontvangsttafeltje direkt op door het grote aantal aanwezigen. "Het sym posium is door de gemeente Middel burg gebruikt om de buitendienst te motiveren voor milieuvriendelijk groenbeheer. Alle voorlieden van de plantsoenendienst (15) zijn er ge weest", aldus Conny Duyndam van de gemeente Middelburg. Conny hoorde na afloop dat een aantal voor lieden al plannen had om in sommige vakjes niet meer te spuiten. Een week na het symposium werd het eerste konkrete resultaat al duidelijk. Vanuit de Kontaktgroep Groenbe heer Zeeland, een platform voor Zeeuwse groenbeheerders, is de Werkgroep Milieuvriendelijk Groen beheer opgericht. De werkgroep wil de kennis over milieuvriendelijk groenbeheer in Zeeland vergroten en werkzaamheden en ervaringen op dit vlak coördineren. De Zeeuwse Milieu federatie is gevraagd om zitting te ne men in de werkgroep.

Wantij | 1990 | | pagina 25