Soepele stralingsnormen Kerncentrale Borsele Alarmering van Walcheren zit bij een ramp in de kerncentrale Borssele dus als een rat in de val. Om te kunnen beslissen over het al dan niet treffen van maatregelen na een kernongeval heeft men normen nodig. Dit zijn de zogenaamde inter- ventienivo's. De maximaal toegestane stralingsbelasting voor een mens is geregeld in het Besluit Stralenbe- scherming Kernenergiewet. Deze gaat nog uit van 5 milli-Sievert (mSv) per jaar, mits de gemiddelde belasting over het hele leven beneden 1 mSv per jaar blijft. Bij ongevallen gelden de normen van het Besluit merkwaar dig genoeg niet meer. Dan worden veel soepeler normen gehanteerd. Dat is niet acceptabel. De norm voor de maximaal aanvaard bare dosis uit het Besluit Stralenbe- scherming is zwaar omstreden. On langs is bekend geworden dat de Ne derlandse regering op 16 maart jl. heeft besloten om de norm met een faktor 2,5 te verlagen. Dit terwijl de Amerikaanse National Research Council op grond van herberekenin gen en nieuwe gegevens al in decem ber '89 heeft vaststeld dat de gevolgen van lage stralingsdosis met een faktor 4 tot 5 zijn onderschat. Daarbij valt op te merken dat bij het opstellen van normen met de meest gevoelige groep personen rekening moet worden gehouden. In de samen leving bestaan grote verschillen in ge voeligheid voor straling. Vrouwen zijn IV2 keer gevoeliger voor straling dan mannen, waarop de huidige norm is gebaseerd. Aanscherping met een faktor 6 tot 7 is noodzakelijk. Derhal ve zou er van een maximaal toelaatba re dosis van 0,15 mSvm per jaar moe ten worden uitgegaan. Dat zal aanzienlijke gevolgen hebben voor de te nemen maatregelen. Zelfs al gaat men uit van de 3% lozing die in het Rampenplan wordt veronder steld (en die onderschat is), dan nog zal het gebied waarin men moet schuilen en jodiumpillen moet slik ken zich sterk uitbreiden. Tot op een afstand van zeker 90 km zullen men sen moeten schuilen. Bij windrichting tussen zuid en west bevinden zich in dit gebied de steden Breda, Dor drecht, Rotterdam, Delft en Den Haag. In het gebied tot 55 km rond om de kerncentrale Borssele zullen jodiumpillen moeten worden geslikt. De konklusie is dan ook dat de om vang van het gebied waar maatregelen voorbereid worden, veel te beperkt is. In het Rampenplan komen de alarme ring en de maatregelen die getroffen moeten worden aan bod. Er wordt alarm geslagen als er een melding komt van de kerncentrale dat er een lozing van radioaktieve stoffen dreigt. Sirenes worden gebruikt om de bevolking erop te wijzen dat er op radio of televisie een mededeling wordt uitgezonden. De betekenis van het signaal is: "Ga naar binnen. Sluit deuren en ramen. Zet de radio aan op radio 1 of de regionale zender. Telefo neer niet." Daarna kunnen maatrege len worden genomen als evakuatie, verstrekken van jodiumpillen en schuilen. Bij de hier beschreven gang van zaken kunnen een aantal kantte keningen worden geplaatst. Allereerst is het de vraag of een mel ding van een ongeluk snel wordt doorgegeven. Immers, de exploitant van de kerncentrale zal aan het begin van een storing moeten inschatten hoe ernstig het zal worden. Omdat de PZEM zal willen voorkomen dat onnodige maatregelen worden geno men, is het niet onwaarschijnlijk dat te lang wordt geaarzeld. Op de tweede plaats kost het tijd voordat maatregelen worden geno men. Als er een ernstige situatie dreigt op te treden, moeten eerst de autori teiten worden gewaarschuwd. Zij moeten vervolgens besluiten over de te nemen maatregelen. In het snelste geval, wat zeer onwaarschijnlijk is, wordt het ongeval meteen gemeld en wordt direkt gehandeld. Het duurt dan nog twee uur tot de bevolking gereed is voor evakuatie. Volgens het rampenplan begint al twee uur na het referentie-ongeval de lozing van radioaktieve stoffen. Preventieve eva kuatie, dus evakuatie voordat de wolk

Wantij | 1990 | | pagina 6