Onvoldoende geregeld Jodiumpillen Krisiscentrum bij VROM n.a.v. het ongeval met de russische kerncentrale in Tsjernobyl seft dat jodiumtabletten bijwerkingen hebben als huiduitslag, koorts en ver minderd funktioneren van de schildklier. Tenslotte komen bij een ongeval ook radioaktieve stoffen vrij waartegen die pillen geen bescher ming bieden. Nergens in het rampenplan wordt voorgesteld om een daadwerkelijke evakuatie van omwonenden te oefe nen. Pas bij zo'n oefening zou blijken of de zaken inderdaad voldoende zijn voorbereid en waar de knelpunten zitten. Het is nu nog zeer de vraag of men voldoende materieel en perso neel heeft om een evakuatie uit te voe ren. Het valt op dat na zestien jaar bedrijf van de kerncentrale Borssele, de be stuurlijke afstemming bij noodsitua ties nog steeds niet afdoende geregeld is. De lokale besturen zijn totaal niet voorbereid op een kernongeval. Het is ook de vraag of dat echt mogelijk is, gezien de gevolgen van een kern ramp. Milieuorganisaties achten de sociale ontwrichting die een dergelijk ongeval met zich meebrengt onaan vaardbaar en pleiten daarom voor de onmiddellijke sluiting van de kern centrale Borssele! is overgetrokken, is dus uitgesloten. De oproep om niet te telefoneren is niet realistisch. Juist bij een ongeluk zal men in de eerste plaats de familie leden, vrienden en bekenden die niet thuis zijn willen waarschuwen. Het is ook onwerkelijk te veronderstellen dat de mensen rustig binnen zullen blijven als er een ongeluk plaatsvindt. Het is verder zeer de vraag of de over heid in staat is de jodiumpillen op tijd uit te delen. De jodiumpillen moet men bij voorkeur één uur voor het overtrekken van de radioaktieve wolk innemen. Het is een groot probleem hoe dit te realiseren vooral als het on geluk 's nachts plaats vindt. De onge lukken met de kerncentrales te Har- risburg en Tsjernobyl gebeurden 's nachts. Daarnaast moet worden be De vernielde kerncentrale van Tsjerno byl in de Sovjetunie. Enkele gevolgen, 4 jaar na de ramp: - 1,5 miljoen mensen in de Sovjetunie, waarvan zo'n 1.050.000 kinderen, lij den thans aan stralingsziekte; - een gebied zo groot als Nederland is onbewoonbaar geworden; - in Zweden zijn ruim 14.000 meren zo zwaar radioacktief verontreinigd dat viskonsumptie zeker 30 jaar onmo gelijk zal zijn; - de Lappen, de oerbevolking van Noord-Scandinavië, ziet in korte tijd haar eeuwenoude bestaansgronden en kuituur grotendeels verdwijnen. Door de radioaktieve besmetting zijn namelijk een groot deel van hun ren dierkuddes als voorzorg vernietigd. Hoeveel rampenplannen zijn er wel niet nodig om dit soort gevolgen te voorko men?

Wantij | 1990 | | pagina 7