Symposium Duurzame Ekonomie Landelijke initiatieven Provinciale initiatieven INZICHT '90 Manifestatie voor een duurzame ontwikkeling in Den Bosch zijn en onvermijdelijk tot kwalijke gevolgen leiden. Verder staat er in dat de oplossing van de milieuproblemen gevonden moeten worden op het vlak van ekonomie, politiek en maat schappij. Het aanpakken van milieu problemen met alleen technische middelen zal niet voldoende zqn. Een belangrijke rol ziet de Brundt- land-kommissie weggelegd voor maatschappelijke organisaties, zoals bijvoorbeeld milieuorganisaties. Zij moeten inhoudelijk goede ideeën ontwikkelen en de politiek en indivi duen aanspreken. Alleen dan kunnen de vereiste mentaliteitsveranderingen en politieke aktie tot stand komen. In Nederland is op 1 april 1989 de Vereniging Alliantie voor Duurzame Ontwikkeling begonnen aan de "op dracht" de aanbevelingen uit het Brundtlandrapport te "vertalen" naar de Nederlands situatie. De Alliantie is een samenwerkingsverband van ruim twintig organisaties die aktief zijn op de terreinen milieu, vrede veiligheid en ontwikkelingssamen werking. De Alliantie probeert haar doelstel ling te bereiken door diskussies aan te zwengelen, onderzoek te doen, studiedagen en konferenties te orga niseren en publikaties uit te geven, het doen van beleidsvoorstellen, het koördineren van aktiviteiten rondom de "Brundtland-thema's", het verle nen van steun aan initiatieven die ge richt zijn op duurzame ontwikkeling en het geven van voorlichting. Een van haar aktiviteiten was het sympo sium "duurzame ekonomie" en de "beurs voor onze gezamenlijke toe komst" op 3 en 4 maart van dit jaar (zie kader) Ook in Zeeland bestaan initiatieven om een duurzame ontwikkeling uit te werken op provinciaal nivo. Zo orga niseert de Zomeruniversiteit (o.a. i.s.m. de ZMF) op 22 en 23 augustus van dit jaar een aantal lezingen rond het thema "Duurzaamheid in de Del ta". Groepen als het Zeeuwse samenwer kingsverband Honger Hoeft Niet en de stuurgroep Conciliair Proces Zee land houden zich al langer bezig met onderwerpen die aan een duurzame samenleving bijdragen. Om met deze en andere groepen tot een grotere sa menwerking te komen en de doelstel lingen te verbreden, worden op dit moment de mogelijkheden onder zocht om een Zeeuwse Alliantie op te richten. Volgens Marten Wiersma (Konsulent natuur- en milieu edukatie) en Ad Phernambucq (COS-Zeeland) be staan de doelstellingen van zo'n groep eruit om een duurzame ontwikkeling in Zeeland te stimuleren, de ontwik kelingen naar aanleiding van het Brundtland-rapport kritisch te vol gen en de afstemming en kommuni- katie tussen aktiviteiten en organisa ties te bevorderen. Omdat beleidsbeslissingen en ont wikkelingen in het bedrijfsleven een grote rol in de ontwikkeling van de samenleving spelen, zal het samen werkingsverband zich hier dan ook voor een groot deel op richten. Een praktische aanpak op provinciaal nivo kan zeker bijdragen om een vaag begrip een stuk konkreter te maken! Onder deze titel organiseerde de Alliantie voor uurzame Ontwik keling op 3 en 4 maart een mani festatie in Den Bosch. In de Bra banthallen werden in dat week end een symposium, workshops en een beurs gehouden. Een sukses volgens de organisato ren, zo'n 12.000 bezoekers kwa men erop af. Vooral de beurs, waar 216 bedrijven en organisa ties waren vertegenwoordigd, trok veel aandacht. Op de beurs kon het publiek zich zeer breed oriënteren op het gebied van mi lieu, derde wereld problematiek en veiligheid. De onderwerpen werden zowel ideëel als kom- mercieel gepresenteerd.

Wantij | 1990 | | pagina 9