Korte berichten en mededelingen Natuur- en milieuedukatie in Zeeland Stop COVRAÜÜ! Blauwdruk voor gemeentelijk beleid Provinciaal millieubeleidsplan: plannen of ploeteren De Zeeuwse Milieufederatie, het Konsulentschap NME en het Zeeuws Biologisch Museum hebben samen een notitie over natuur- en milieuedukatie (NME) uitgebracht. In deze notitie geven de organisaties aan hoe zij de toekomst van NME in Zeeland zien. Het beroep dat wordt gedaan op natuur- en milieu(edukatie- ve) organisaties groeit enorm. Uitbreiding van de NME-sek- tor is daarom noodzakelijk. Deze uitbreiding moet volgens de opstellers van de notitie vooral op regionaal nivo plaatsvinden. Op dit nivo zijn nu vooral vrijwilligers aktief zonder steun van professionele krachten. Dit is gelet op de kontinuïteit geen goede zaak. Al blijft de inzet van vrijwilligers natuurlijk onontbeerlijk! In de toekomst zou er in Zeeland in elke regio een natuur- en milieuedukatief centrum moeten komen. (Denk daarbij aan Schouwen, Tholen en St. Pillipsland, Walcheren, Noord- en Zuid-Beveland en West en Oost Zeeuws-Vlaanderen). De vorm en inhoud van zo'n centrum zal afgestemd moeten worden op de specifieke regionale omstandigheden. Vandaar dat de natuur- en milieuorganisaties die aktief zijn in een bepaalde regio een grote rol spelen bij de invulling ervan. In een dergerlijk, centrum is minimaal ééij NME-werker beroepshalve werkzaam. Hij/zij ondersteunt de regionale natuur- en milieuorganisaties, onder houdt kontakten met doelgroepen als scholen, kerken, maatschappelijke organisaties, gemeenten. Ook vindt er regelmatig overleg plaats met de provinciale NME- organisaties. De opstellers van de notitie vinden het de taak van de provincie de oprichting van deze lokale/regionale voorzieningen te stimuleren. Van de gemeenten wordt een aktief beleid ten aanzien van NME verwacht. De notitie is te verkrijgen tegen betaling van 5,— bij het Konsulentschap NME, Singelstraat 7,4461 HZ Goes (tel: 01100 - 30902). Van 4 t/m 7 mei is door aktiegroep Stop COVRA een weekend georganiseerd tegen de bouw van de Nieuwe opslagplaats voor radioaktief afval in Borssele. Vijftig tot zeventig demonstranten hebben in het weekend hun tenten opgezet bij het toekomstig bedrijfsterrein van de COVRA. Gedurende de drie dagen zijn vele akties gevoerd, waarvan de pogingen om het COVRA terrein te bezetten de belangrijkste waren. In Goes, Middelburg en andere plaatsen zijn spandoeken opgehangen, pamfletten uitgedeeld, leuzen bevestigd en kleine akties gehouden om de aandacht op het protest te vestigen. De organisatoren kijken terug op een geslaagd weekend. Zo is er veel publiciteit geweest en is het gelukt om de akties kreatief te laten verlopen en zo geweld grotendeels uit de weg te gaan. Het is te hopen dat het aktieweekend voor veel mensen een stimulans is geweest om de komende tijd onverminderd met akties tegen de bouw van de COVRA door te gaan, zodat deze gestopt wordt. Natuur- en milieuedukatie moet. Daar is iedereen langzamer hand wel van overtuigd. De rijksoverheid gaat echt werk maken van natuur- en milieuedukatie. Ook het provinciaal bestuur van Zeeland bezint zich op een standpunt op dit gebied. Nu de gemeenten nog. Daar is tot op heden weinig milieuedukatief beleid te vinden. Om gemeenten behulpzaam te zijn bij het formuleren van een beleid op het gebied van natuur- en milieuedukatie presenteert het Konsulentschap-NME een blauwdruk voor gemeentelijk NME-beleid. Deze nota zal binnenkort worden aangeboden aan de raden en kolleges van B&W in Zeeland. Mocht u daarvoor belangstelling hebben, dan kunt u de nota bestellen bij het Konsulentschap NME: Singelstraat 7, 4461 HZ (tel: 01100-30902). Kosten 5,— porto. Ook het jaarverslag van het Konsulentschap over het jaar 1989 verscheen. Het biedt inzicht in de aktiviteiten en het beleid van het konsulentschap. Voor belangstellenden is een exemplaar beschikbaar. Kosten 2,50 porto. Het is al weer heel wat jaartjes geleden, dat het provinciaal bestuur de nota "Naar een samenhangend milieubeleid" uitbracht. Vanaf die tijd bleef het rustig op het provinciale milieubeleidsfront. Tot vorig jaar. Aansluitend op het nationale milieubeleidsplan werd een Zeeuws, provinciaal milieubeleids plan aangekondigd. Sindsdien is het tobben. Vele malen worden konsepten in het vooruitzicht gesteld. Even zo vele malen blijven ze uit. Verder dan een wat ruim uitgewerkte inhoudsopgave blijkt de provincie niet te kunnen komen. Toch is op een vroegtijdig moment een beleidsplanninggroep geformeerd waar afgevaardigden van onder meer milieubewe ging, bedrijfsleven en landbouw zitting in nemen om als klankbord te dienen bij de voortgang van het plan. Een open benadering wordt toegezegd, zodat de genoemde groep van begin af aan betrokken zal zijn bij de totstandkoming. Het pakt wat anders uit. Tot voor enige maanden wordt de beleidsplan ninggroep enkel en ook nog verlaat uitgenodigd om te vernemen wat het provinciaal milieubeleidsplan precies behelst. Nadien blijft er een dikke mist hangen boven de voortgang. Toch begrijpen we dat een belangrijk deel van het provinciale ambtenarenkorps gemobiliseerd is om het plan op papier te krijgen. Het blijft ploeteren. Konsepten verdwijnen in de papierversnip peraar zonder dat de beleidsplanninggroep er ook maar een blik op heeft kunnen werpen. Medio april wordt de beleidsplanning groep voor een bijeenkomst samengeroepen. Ook u zult verwachten, dat de groep zich gaat buigen over enkele hoofdstukken van het provinciale plan. Echter niets van dat al. De groepsleden mogen een oordeel geven over een milieuplan dat door de gezamenlijke provincies is opgesteld. En verder wordt hen te kennen gegeven, dat midden juni het provinciaal milieubeleidsplan in de inspraak komt. De leden van de beleidsplanninggroep voelen zich danig gepasseerd en eisen inzage in de gereedliggende konsepten van het provinciale plan. Inderhaast worden stukken tekst toegezonden en in de gauwte mogen de vertegenwoordigers van de doelgroepen hun reaktie geven, zonder de mogelijkheid voor een gedegen voorbereiding. Want de planning van de provincie moet ongestoord kunnen doorgaan. Voor de komende provinciale verkiezingen van maart moet het plan er liggen. Zo niet, dan komen er al te grote smetten op het blazoen van de regeringspartijen. Het mag duidelijk zijn, de totstandkoming van het provinciaal milieubeleidsplan verdient eerder afval dan bijval.

Wantij | 1990 | | pagina 12