Duurzame ontwikkeling U I let begrip duurzame ontwikke ling komt voort uit het VN-rapport "Our Common Future", ook wel Brundtland-rapport genaamd. Duur zame ontwikkeling wordt in dit rap port omschreven als "een ontwikke ling die de vraag van deze tijd bevre digt zonder de mogelijkheden van toekomstige generaties aan te tasten". Een omschrijving die ook opgeno men is in het Nationaal Milieube leidsplan (NMP). Ekonomische groei Welzijn Overontwikkeling Milieu, ontwikkeling en veiligheid Een vage omschrijving, maar volgens sommige deskundigen heeft het be grip het twijfelachtige voordeel dat het door zijn vaagheid politici met meteen afschrikt. Ffet is vanwege de vaagheid van het begrip dat het als uitgangspunt van het NMP kon die nen. In een vage omschrijving mogen po litici zich dan misschien wel kunnen vinden, maar het betekent ook dat de invulling van het begrip niet vast staat. Zo spreekt het Brundtland-rap port zich uit voor een duurzame ont wikkeling op basis van ekonomische Karen Fortuin en Ronald Lutz "Duurzame ontwikkeling", de nieuwe toverspreuk in "milieuland". Overal duikt het begrip op. Het lijkt erop dat overheden, milieuorganisaties, derde-wereld- en vredesgroepen elkaar gevonden hebben. Allemaal streven ze duurzame ontwikkeling na. Maar bij een vertaling van duurzame ontwikkeling naar konkrete maatregelen blijken de verschillen nog groot te zijn. groei. Op dit punt heeft de milieube weging grote kritiek. Ekonomische groei is volgens haar niet te rijmen met een duurzame ontwikkeling. Met ekonomische groei wordt meest al de groei van het Bruto Nationaal Produkt bedoeld. Produktiegroei be tekent méér gebruik van grondstoffen en energie, wat automatisch een gro tere aanslag op het milieu inhoudt. Volgens milieuorganisaties moet het beleid zich juist richten op een beper king van de milieubelasting en op een vermindering van het gebruik van grondstoffen en energie, zeker in de "Westerse Wereld". Een pleidooi voor produktiegroei is te ongenuanceerd, omdat het teveel faktoren die een rol spelen in het wel zijn van de mensen nu en in de kansen voor toekomstige generaties buiten beschouwing laat. Welzijn is immers meer dan produktiegroei. Een duurzame ontwikkeling moet uitgaan van een ruime interpretatie van het begrip groei. Er moet niet al leen gekeken worden naar groei van de produktie, maar ook naar aspekten als welvaartsverdeling, bescherming en instandhouding van natuurlijke hulpbronnen, en natuur en milieu. Produktiegroei heeft geleid tot zoge naamde overontwikkeling. 25% van de wereldbevolking ge bruikt zo'n 80% van de grondstoffen en energie die op deze aardbol aanwe zig zijn. Wanneer iedereen op deze wereld hetzelfde zou konsumeren als wij in Nederland, dan zouden we een tweede aarde nodig hebben. De twee de dan wel zonder bewoners! Duurzame ontwikkeling betekent in ieder geval dat de rijke (westerse) lan den, zullen moeten leren leven met minder (fossiele) energie en minder grondstoffen. Het moge duidelijk zijn dat ekonomische groei met name hier in het Westen daarmee niet te rij men is. Ondanks de kritiek die er bestaat op het Brundtland-rapport heeft het wel degelijk zijn waarde. Het rapport maakt de verbanden duidelijk die er bestaan tussen ontwikkeling, ontwa pening en de zorg voor het milieu. In het Brundtland- rapport staat duide lijk dat energieproduktie, landbouw, industrie en zelfs natuurbeheer op het moment niet duurzaam zijn. Het rap port geeft aan dat de huidige ekono mische verhoudingen onrechtvaardig

Wantij | 1990 | | pagina 8