Nee'tegen BST D Energie Bioindustrie Anti-biotika Tot slot LEGHENNEN De technologische ontwikkelingen in de landbouw gaan hard. Zo hard dat het voor een gewone konsument haast niet bij te houden is. Toch heeft u als konsument wel degelijk een stem in het geheel. De perikelen rond het hormoon BST maken dat bijvoorbeeld duidelijk. De produktie van veeteeltprodukten kost veel energie. Dit zit vooral in de hoeveelheid kracht en mengvoer die Eén kilo vlees kost vijf kilo ander krachtvoer. Op zich erg. Een heleboel afvalpro- jn tot veevoer te verwerken. Op deze manier kunnen zij toch nog benut worden. Ook zijnerveel gebie den waar geen akkerbouw mogelijk is, maar waar wel vee gehouden kan worden. Het zijn echter misstanden, wanneer in Derde Wereld-landende de eigen voedselvoorziening in gevaar wordt gebracht door de produktie van veevoer voor de rijke landen. Ook het transport van veevoer over grote afstanden is uit oogpunt van energiegebruik niet ideaal. De meeste dieren in Nederland wor den gehouden in zogenaamde inten sieve veehouderij-bedrijven (ook wel bio-industrie genoemd). Vrijwel al het kippe-, varkens- en kalfsvlees dat de slager verkoopt, is afkomstig uit de bio-industrie. Maar ook kalkoe nen, konijnen, geiten, vissen, parel hoenders, duiven, kwartels en diverse pelsdieren worden tegenwoordig op die manier gehouden. In de bio-industrie worden dieren dicht opeen gepakt in hokken en schuren. Zij komen niet buiten, be halve om naar het slachthuis te gaan. Alles, maar dan ook werkelijk alles, wordt ondergeschikt gemaakt aan de produkten die zij moeten leveren: eieren, kippeboutjes, karbonades en kalfslapjes. De dieren kunnen op geen enkele wijze hun normale gedrag ui ten. De gruwelverhalen over de bio- industrie zijn helaas maar al te waar. In plaats van voor geschikte huisves ting te zorgen, wordt geprobeerd de dieren aan te passen. Alle dieren in de bio-industrie krijgen regelmatig anti-biotika toegediend. Niet omdat zij ziek zijn, maar om elke ziekte te voorkomen. Eén ziek dier in zo'n volgepakte schuur kan im mers gemakkelijk alle dieren aanste ken. De nadelen en risiko's van deze behandeling zijn groot. Ziektekiemen kunnen resistent worden en de dieren toch ziek maken. Restanten van de diergeneesmiddelen kunnen voorko men in het vlees en de eieren. Zij kun nen schadelijk zijn voor de gezond heid van de konsument. De dieren in de bio-industrie groeien abnormaal snel, dankzij bewuste keu zen bij het fokken, speciale voeding, diergeneesmiddelen en groeibevor- derende middelen. Het is duidelijk, de nadelen van de grootschalige veeteelt en de bio-in dustrie zijn enorm: uitbuiting van Derde Wereldlanden, aantasting van de natuur, ernstige verzuring en ver vuiling van bodem en grondwater, onnodig energiegebruik en dieren mishandeling. De enige echte oplos sing hiervoor is een vermindering van de vleesproduktie. Dit is niet een zaak van de veehouder alleen, maar van alle betrokkenen: producenten, konsu- menten en overheden. Verder zullen andere bedrijfsystemen geïntrodu ceerd moeten worden. Voorbeelden daarvan vindt u verderop. De veestapel in Nederland is enorm. Onder staande cijfers maken dat duidelijk. Nederland herbergt: 1.4 miljoen kalveren 2.5 miljoen kalkoenen 3.6 miljoen konijnen 19 miljoen varkens 300-400 miljoen kippen Lm ovine Somatotropine (BST) is een eiwithormoon voor runderen. Het bevordert de melkproduktie. Elk ge zond rund produceert zelf voldoende BST. Het BST dat extra aan runderen wordt toegekend is niet van natuurlij ke oorsprong, maar een produkt van genetisch gemanipuleerde bakteriën. Wanneer koeien regelmatig met het nieuwe hormoon worden ingespoten, leidt dit tot een stijging van de melk produktie met 7 tot 14 procent. In de ontwikkeling van BST werd tot nu toe ongeveer een half miljard gul den geïnvesteerd. Dit zet producen ten en politici onder druk om dit groeihormoon op de markt toe te la ten. Volgend jaar moet de beslissing 90 procent van de leghennen zit haar gehele volwassen leven van 14 maanden samen met drie lot genoten in een zeer krappe, ge heel gazen kooi eieren te leggen. Elke kip heeft slechts een plaats je van 20 bij 22,5 centimeter tot haar beschikking. De kooien staan op rekken en vormen sa men een zogenaamde batterij. De snavelpunten van de kippen worden afgebrand om te voorko men dat de dieren elkaar pikken. Vijf procent van alle leghennen sterft voortijdig. De overige wor den na die 14 maanden in kratten gestopt en belanden, vaak met gebroken poten of vleugels in de kippesoep. co 'ZZ "O vallen of het binnen de EG gebruikt mag worden. Vele konsumenten-, milieu-, kritische landbouw- en die- renwelzijnsorganisaties vinden dat dit niet moet gebeuren. Zij hebben geen behoefte aan dit hormoon. Er is immers op dit moment al een produk tie plafond per melkbedrijf in de EG, beter bekend als de superheffing. Bo vendien vinden zij de nadelen van BST te groot. Enkele daarvan staan hieronder genoemd. Toediening van BST aan koeien heeft niet alleen tot gevolg dat de melkproduktie stijgt, het verhoogt ook de kans op ziektes en stress. "Turbo-koeien" zijn eerder "versle ten". nodig is. graan of is dit niet dukten z

Wantij | 1990 | | pagina 12