Provincie en landinrichting L m\s PROCEDURE LANDINRICHTING Thijs Kramer Met de komst van de Landinrichtings wet is de rol van het provinciebestuur belangrijker geworden. Het is zaak dat het daarvan gebruik maakt en zich aktiever opstelt als het gaat om landinrichting. Een goede aanzet daartoe kan zijn het opstellen van een provinciaal landinrichtingsbeleid. Beleidsnota landinrichting Provinciaal beleid Welke gedeputeerde? landinrichting is een belangrijk in strument om natuur- en landschaps waarden veilig te stellen of te ontwik kelen. Vroeger was er de Ruilverka- velingswet, maar die is vervangen door de Landinrichtingswet. Deze nieuwe wet is bedoeld om naast het landbouwbelang meer aandacht te schenken aan andere belangen, zoals natuur, landschap en rekreatie. In het Streekplan staan de wensen die het provinciaal bestuur heeft met be trekking tot Zeeland. De landinrich ting moet rekening houden met het Streekplan. (.VEREE K/VOUDIG-D SCHEHA) Met de komst van de Landinrich tingswet heeft het provinciaal bestuur er een aantal belangrijke bevoegdhe den bij gekregen. Zo hebben Provin ciale Staten (P.S.) de eksklusieve be voegdheid om jaarlijks voorstellen te doen aan de minister van Landbouw, Natuurbeheer en Visserij om bepaal de gebieden op het voorbereidings schema te krijgen. Het voorberei dingsschema geeft aan welke landin- richtingsprojekten ter hand genomen worden. De minister is namelijk be reid in die projekten geld te stoppen. Tegelijkertijd met het indienen van de voorstellen kunnen P.S. aangeven welke vorm van landinrichting en welke wijze van voorbereiding zij wensen. Om in aanmerking te kun nen komen voor geld voor nieuwe landinrichtingsprojekten is het nood zakelijk dat de provincie goed besla gen ten ijs komt. De belangstelling voor landinrichting in het hele land - en daarmee de konkurrentie- is name lijk groot. Andere taken van P.S. in de landin richtingsprocedure is het vaststellen van het landinrichtingsprogramma. G.S. (Gedeputeerde Staten) stellen het landinrichtingsplan vast, benoe men de landinrichtingskommissies en stellen het begrenzingenplan vast. Om op een goed afgewogen manier de aktieve rol inhoud te geven, heb ben enkele provinciale besturen spe ciale beleidsnota's landinrichting, met in sommige gevallen een Meerja renplan, uitgebracht. Ook in Zeeland moet er verder nagedacht worden over de mogelijkheden van landin richting, zodat niet onnodig kansen worden gemist. Bij het inrichten van de kuststrook om kwaliteitsverbete ring in de verblijfsrekreatiegebieden te realiseren, om het landschap te ver sterken en de natuurwaarden veilig te stellen of te ontwikkelen, om milieu problemen zoals het autogebruik aan te pakken, kortom om invulling te ge ven aan de Zeeland-boulevard is land inrichting het instrument bij uitstek. Landinrichting kan verder een be langrijke rol spelen bij het realiseren van natuurontwikkeling langs de Deltawateren, wat past in het thema Zeeland-Waterland. Aanpak van mi lieuproblemen heeft ondertussen ook in landinrichting een plaats gekregen. Daarom moet bij de gebiedsgerichte aanpak van milieuproblemen, een centraal element in het Zeeuws mi lieubeleidsplan, het instrument land inrichting niet onderschat worden. Bij het opstellen van provinciaal be leid zouden eerst de toepassingsmo gelijkheden en de noodzaak van land inrichting in Zeeland onderzocht moeten worden. Op basis van te ont wikkelen kriteria zal de urgentie van toepassing van het landinrichtingsin strument moeten worden gemeten. Er zal tenminste een eerste oordeel moeten worden geveld over de meest gewenste vorm van landinrichting. Zodoende kan een goed onderbouw de prioriteitsstelling van landinrich ting worden ontwikkeld ten behoeve van de jaarlijkse voorstellen voor het Voorbereidingsschema landinrich ting. Zonodig kan worden aangege ven in het landinrichtingsbeleidsplan of er voor een gebied een uitwerking van het streekplan nodig is. De pro vincie kan vanwege haar eigen ruim telijke beleid een stimulerende rol spelen als het gaat om het indienen van verzoeken tot landinrichting. Ook voor de samenstelling van de landinrichtingskommissies kunnen kriteria worden ontwikkeld. Het bevorderen van een landinrich tingsplan is geen eenvoudige zaak. In Noord-Holland heeft men het als volgt aangepakt. Uit de kommissie Ruimtelijke Ordening wordt een werkgroep samengesteld die op ter- reinbezoek gaat en gesprekken voert met kommissieleden, om het plan te beoordelen. In Zeeland daarentegen worden de landinrichtingsplannen tijdens een gewone Statenkommissie- vergadering behandeld. Ze krijgen daarmee niet de aandacht, die ze ge zien het belang verdienen. Het idee van Noord-Holland zou ook in Zee land gevolgd moeten worden. Tot nu toe ligt de verantwoordelijk heid voor landinrichting binnen het college van Gedeputeerde Staten bij de portefeuillehouder ekonomische zaken, die tevens verantwoordelijk is voor landbouw. Om het integrale ka rakter van landinrichting recht te doen en gezien de centrale rol van het streekplan, behoort na de verkiezin gen voor provinciale staten volgend jaar, landinrichting ondergebracht te worden bij ruimtelijke ordening. Eén van de eerste klussen van die gedepu teerde zou moeten zijn het opstellen van een provinciaal landinrichtings beleid.

Wantij | 1990 | | pagina 16