Kernenergie: geen duurzaam toekomstperspektief N Ronald Lutz Vier jaar na "Tsjernobyl" komt uitbreiding van kernenergie weer langzaam maar zeker in de aandacht. Zeeland wordt daar direkt bij betrokken, in de vorm van een atoomeiland voor de Zeeuwse kust of uitbreiding van Borssele. Bij gebrek aan een serieus alternatief zou kernenergie nodig zijn. De nadelen van kernenergie blijven echter groot en een goedkoop en milieuvriendelijk alternatief is er wel. Veel is afhankelijk van juiste beleidskeuzes. Veiligheid en radioaktief afval Voorraden uranium Borsele augustus '90, kerncentrale en molens De nieuwste plannen: een atoomeiland voor de Zeeuwse kust Invloed van radioaktieve straling la een luwte is kernenergie weer een beetje terug in de diskussie. Het belangrijkste argument pro kernener gie dat nu naar voren wordt gebracht, is het broeikaseffekt. Omdat kern energie vrijwel geen uitstoot van kooldioxide geeft, zal door het ge-' bruik ervan de temperatuurstijging van de atmosfeer minder zijn. Inderdaad is dit êen voordeel van kernenergie, maar wel zo'n beetje het enige. De vele problemen die aan kernenergie verbonden zijn, worden er niet minder om. Integendeel het zijn problemen die in de loop van de tijd eerder groter dan kleiner lijken te worden. Hieronder worden de be langrijkste problemen op een rijtje gezet, en alternatieven aangedragen. besmetting van rendieren in Scandi navië na het ongeluk in Tsjernobyl is daar een voorbeeld van. Vooral sinds Tsjernobyl richt de aan dacht zich op de veiligheid van kern centrales. En terecht. Probeer eens voor te stellen wat een dergelijk onge luk voor ons land zou betekenen (ze ker nu blijkt dat de gevolgen veel gro ter zijn dan werd verwacht). Neder land zou na een dergelijk ongeluk voor lange tijd onbewoonbaar zijn! De industrie werkt op dit moment aan de "inherent veilige" reaktor. Be staat er zoiets als inherent veilig? De industrie zelf is niet gelukkig met dit begrip; het gaat immers alleen om reaktoren die veel veiliger zijn, uitge rust met passieve systemen die zich- De voorraden uranium, de grondstof voor kernenergie, zijn klein. Geschat wordt dat de voorraden genoeg zijn voor een bijdrage van enkele procen ten aan de energievoorziening in de volgende eeuw. Om dit te verhogen zullen steeds armere (weinig uranium bevattende) ertsvoorraden aange sproken moeten worden, waarvan het gebruik volgens de Internationale Organisatie voor Atoomenergie op onbetaalbare milieugevolgen zal stui ten. De normen voor blootstelling aan radioaktieve straling zijn gebaseerd op een vrij grote kennis over de in vloed van straling op de mens. Toch blijken er steeds weer grote lacunes is deze kennis te zitten. Al met al blijkt dat de invloed van straling zeker een faktor drie tot vier hoger is dan tot dusver werd aangenomen; op be paalde groepen, zoals kinderen, is de invloed nog groter. Deze gegevens hebben in Nederland geleid tot een aanpassing van de stralingsnorm met een faktor 2,5. Daarbij is de interna tionale diskussie gevolgd, in feite zou de norm nog veel strenger moeten zijn. Recente ontwikkelingen, zoals het voorkomen van een groot aantal ge vallen van leukemie bij kinderen in de buurt van Engelse opwerkingsfa brieken en het mogelijke verband tus sen het werken in die fabrieken en het krijgen van erfelijke afwijkingen in het nageslacht, geven aan dat de dis kussie nog lang niet is afgesloten. Ook worden de gevolgen van akku- mulatie van zwakke radioaktieve be lasting in het milieu steeds duidelij ker. De tragedie van de radioaktieve zelf regelen. Men twijfelt aan de bruikbaarheid, omdat er niet meer "van buitenaf" kan worden ingegre pen. Een ander type reaktor, waarin de lengte van de levensduur van radioak tieve stoffen wordt ingekort, biedt misschien nog de meeste perspektie- ven. Maar voorlopig valt nog niets te zeggen over de aanvaardbaarheid van nieuwe reaktoren, eerst zullen ze moeten worden ontwikkeld en uitge test. Verder is er nog steeds geen oplossing in zicht betreffende de verwerking van afval. Het afval wordt overal maar tijdelijk opgeslagen, omdat geen en kel land een oplossing voorhanden heeft. Het probleem wordt steeds nij pender, omdat de tijdelijke opslag vestigingen vol beginnen te raken. In de hele keten van het gebruik van uranium moet materiaal in verschil lende vormen en maten van radioak- tiviteit regelmatig over grote afstan den worden getransporteerd. Schan-

Wantij | 1990 | | pagina 17