Bestrating Bosplantsoen Bestrijdingsmiddelen onderzoek SIGNALEMENTEN Welke experimenten met milieu vriendelijk groenbeheer zijn er in Goes uitgevoerd De afdeling beplantingen heeft expe rimenten met milieuvriendelijk groenbeheer uitgevoerd in bestaand bosplantsoen, in heestervakken tus sen de rozen en op de bestrating. Die experimenten leveren kennis op over wat er kan, hoe het moet en hoe veel het gaat kosten. Die ervaring wordt gebruikt voor een toekomstig milieuvriendelijke beheer op grotere schaal. Dit jaar is de verharding in Goes voor 90% niet meer bespoten. De 10% die nog wel bespoten is, zijn de zoge naamde uitzichthoeken: kruispunten en dergelijke. De konklusie van dit grote Goese ex periment is positief, maar realistisch: zonder gif is de verharding niet schoon te houden. "Dus mensen zul len meer groen op de bestrating moe ten aksepteren", konkludeert Robert. De afdeling beplantingen houdt de bestrating nauwlettend in de gaten. Tot nu toe zijn de klachten van inwo ners op drie handen te tellen. Maar 10 tot 15 klachten op 32.000 inwoners vindt Robert een prima resultaat. en het zijn niet die wijken waar wij gezien de vegetatie klachten van ver wacht hadden". Het schoon houden van de bestrating zal in de toekomst met veegmachines gebeuren. Op verschillende stukken zijn al experimenten uitgevoerd. In het Goese bosplantsoen zijn diver se experimenten uitgevoerd. Twee rijen beplanting zijn gerooid waarna de vrijgekomen 2 a 3 meter ingezaaid wordt met inheemse kruidenmeng sels. Dat is gebeurd op de klei en op met zand verschraalde randen. Ro bert vindt het te vroeg om nu al iets te zeggen over resultaten. "Dit beheer is een kwestie van 3 tot 5 jaar als het gaat om resultaten. Op het eerste ge zicht geeft de klei nog de beste resul taten. Er is wel minder variatie". In heester- en rozenvakken wordt in Goes geëxperimenteerd met verschil lende soorten bodembedekkers: klimop, dovenetel en maagdepalm. In de rozen wordt alleen maagdepalm gebruikt. De eerste drie jaar moet er nog geschoffeld worden, daarna niet meer. Toch zullen heestervakken waar het mogelijk is omgevormd worden tot bosplantsoen. Waar dat niet mogelijk is, worden de resultaten uit de experimenten met bodembe dekkers gebruikt. Ook de aanleg van rozenperkjes zal in de toekomst be perkt worden. "Rozenvakken komen alleen nog maar daar, waar het vraagt om rozen". te. Hoe is dit te verklaren? Robert geeft hier een kort maar dui delijk antwoord op"moet je volgend jaar eens komen kijken!" Het verhaal van Robert staat op ge spannen voet met de gegevens van Provinciale Waterstaat en het bestrij- dingsmiddelenonderzoek van de ZMF. De gemeente Goes blijkt in 1986 en 1988 niet minder bestrij dingsmiddelen gebruikt te hebben dan de gemiddelde Zeeuwse gemeen De Werkgroep Milieuvriendelijk Groen beheer Zeeland is een initiatief van de gezamen lijke Zeeuwse plantsoenendiensten verenigd in de Kontaktgroep Groenbeheer Zeeland. De werkgroep is ontstaan naar aanleiding van het symposium "ekologisch groenbeheer" dat de ZMF dit voorjaar organiseerde. De werkgroep stelt zich ten doel om de kennis van milieu vriendelijk groenbeheer in de Zeeuwse ge meenten te vergroten en waar mogelijk of wen selijk werkzaamheden te koördineren en ver slag te doen van opgedane ervaringen. Infrarood-brander In het voorjaar van 1991 zullen de Groene School te Kapelle en de Middelbaar Agrarische School te Goes een kursus ekologisch groenbeheer verzorgen voor medewerkers van plantsoenendiensten. De gemeente Hulst wil het toepassen van onkruidbestrijdingsmiddelen binnen vijf jaar terug brengen naar een kwart van het huidige gebruik. De gemeente Bruinisse wil de kruidentuin achter de oudheidkamer in Bruinisse uitbreiden. De tuin trekt erg veel belangstelling. De plantsoenendienst in Westerschouwen streeft ernaar om over twee jaar met het gebruik van chemische bestrijdingsmiddelen te stoppen. Er worden ex perimenten gedaan met infra-roodbranders op bestrating en de burgers zullen aangespoord worden om hun eigen straatje met natuurlijke middelen te ontdoen van onkruid. Het bedrijfsleven in Zeeland speelt in op de ontwikkeling van het milieuvrien delijk groenbeheer. De firma Braber-groenvoorziening te Renesse en van Sabben BV te 's-Heer Arendskerke bieden gemeenten demonstraties aan van hun infra- rood-branders en veegmachines om de bestrating milieuvriendelijk schoon te houden. De gemeente Borsele schonk in het gemeentelijke informatieblad aandacht aan het gebruik van bestrijdingsmiddelen in huis en tuin. De gemeente Kapelle pakt sinds dit voorjaar de inrichting van het groen plan matig aan. In april verscheen de Kapelse groenstruktuurnota met een inventari satie van het groen, wat er aan schort en wat de sterke punten zijn. Zwakke punten blijken de samenhang tussen het groen. Een groenbeheersplan en groen werkplan zullen nog volgen. Eerder liet de gemeente Goes al een groenstruktuur- plan opstellen. Volgens een enquête van de gemeentelijke Werkgroep Milieuvriendelijk Groen beheer Zeeland is het grootste knelpunt voor Zeeuwse plantsoenendiensten dat de bevolking en medewerkers van de plantsoenendiensten milieuvriendelijk groenbeheer niet aksepteren. Opvallend genoeg blijkt uit diezelfde enquête dat de Zeeuwse plantsoenendiensten niet tot nauwelijks voorlichting geven over mi lieuvriendelijk groenbeheer aan inwoners en eigen personeel. Een gebrek aan kennis bij uitvoerend en toezichthoudend personeel wordt even eens als hindernis ervaren. Toch hebben lang niet alle gemeenten zich ingeschre ven voor de kursus ekologisch groenbeheer (zie eerste signalement).

Wantij | 1990 | | pagina 20