Inhoud Kolofon Van de redaktie 2 Zeeuws Milieubeleidsplan door Tjeu van Mierio 3 Natuur- en miiieuedukatie in Zeeland door Karen Fortuin 5 Berichten 7 Voordelta verdient voor tijdige bescherming door Marcel Rekers 9 Koelkasten door Peter Reijnders 11 Provincie en landinrichting door Thijs Kramer 12 Kernenergie: geen duurzaam toekomstperspectief door Ronald Lutz 13 Experimenten in het groen door José Lemmen 15 Vervroegd einde van freon-uitstoot door Koos van der Waals 17 Agenda is Kontrast door Ronald Lutz 19 Recensies Van de redaktie Keren we het tij of laten we het verlopen? De Zeeuwse gemeenten en milieuvriendelijk groenbeheer 7e jaargang nummer 3, september, 1990. Wantij is een uitgave van de Vereniging Zeeuwse Milieufederatie. Wantij verschijnt vier maal per jaar en wordt gratis verstuurd aan leden. Losse nummers kosten 2,50. Redaktie: Hans Bannink Karen Fortuin Albert Groenendijk José Lemmen Ronald Lutz Kees Schagen Redaktie-sekretariaat: Postbus 334, 4460 AS Goes tel. 01100-28259/31042 Kopij-inlevering voor Wantij jrg 7, nummer 4: 22 okt. 1990. Bijdragen kunnen in overleg met het redaktie-sekretariaat worden inge diend. Auteurs zijn verantwoordelijk voor de inhoud van hun artikel. Plaatsing in dit blad hoeft niet te betekenen, dat de vermelde meningen het inzicht van de redaktie weergeven. Vormgeving: Kristiaan Daled GVN, Oostburg. Zetwerk: Assist, Goes Drukker: Zoeteweij, Yerseke. ISSN-nummer: 0168-8537. CV1'r'-I n f A "r jp-*, l -y rr.YïV. De milieudiskussie is door een zo mervakantie niet te stoppen. De niet aflatende stroom smog-fasen, de uit latingen van het provinciebestuur over de rekreatiedruk en de kokkel visserij in de Oosterschelde hebben de tongen goed los gemaakt. Zonder meer is die zomerse milieuaandacht ook te danken aan de Zomeruniversi- teit waar twee waardevolle dagen ge- diskusieerd is over duurzaamheid in de Delta. Hoeveel kan men verwachten van de goedwillendheid van de Zeeuwse be volking bij het bereiken van duur zaamheid en wat voor rol speelt de overheid? Hier bleek de diskussie steeds weer op terug te komen. Dat het natuur- en milieubelang voor veel Zeeuwen, ondernemers en organisa ties niet te verenigen is met privebe- langen komt iedere dag aan het licht. Wie offert zijn of haar luxe en kom fort op voor een beter milieu op lange termijn. Welke industrie krimpt op eigen initiatief in, omdat het produk- tieproces of de gemaakte produkten te milieubelastend zijn? De ervaring van de afgelopen tien twintig jaar heeft geleerd dat we het bereiken van duurzaamheid niet alleen over kun nen laten aan de Zeeuwse bevolking. Zeker niet nu blijkt dat er druk op de ketel staat. De noodzakelijkheid van een sterke overheid bleek de konklusie van de diskussies tijdens de Zomeruniversi- teit. Dit betekent niet dat er dan maar ge stopt moet worden met edukatie en voorlichting en we over moeten gaan tot kontrole en sankties. We zullen het probleem met zijn allen moeten oplossen. Informatie en edukatie is de basis om een draagvlak in Zeeland te krijgen voor vergaande milieumaatre gelen en milieugedrag. We hebben niet voor niets samen met andere na tuur- en milieuorganisaties in Zee land hard doorgewerkt om een ade quate struktuur van de grond te krij gen om deze taak uit te voeren. Meer hierover in dit nummer. Is er al niet genoeg draagvlak voor strenge milieumaatregelen door de Zeeuwse overheden? Wij denken dat er voor verschillende maatregelen meer draagvlak is dan uit het beleid en de maatregelen van provincie en gemeenten blijkt. In dit nummer meer over het Zeeuwse milieubeleids plan en het provinciebestuur als zach te heelmeester. De redaktie

Wantij | 1990 | | pagina 2