berichten en mededelingen Ledenvergadering ZMF Vereniging Zeeuwind blijft groeien, bent u al lid? Smogbeleid, daar zit een vuil luchtje aan Bodemsaneringsprogramma is aan sanering toe Het bestuur van de Zeeuwse Milieufederatie nodigt haar leden uit voor de najaarsvergadering op 30 oktober a.s. om 19.30 uur in de Prins van Oranje, Nieuwstraat 14 te Goes. Zoals gebruikelijk is er voor gekozen de avond in twee delen te splitsen. Gestart wordt met enkele huishoudelijke zaken waaronder de bespreking van het werkplan voor 1991. Daarna wordt aandacht besteed aan het thema: De ZMF en haar achterban; ondersteuning en samenwerking. Afgelopen zomer heeft de ZMF een onderzoek laten uit voeren door een student Voorlichtingskunde naar de behoefte aan ondersteuning van natuur- en milieugroepen die bij de ZMF zijn aangesloten. Dit resulteerde in een aantal aanbevelingen waar de ZMF mee aan de slag wil. Het bestuur is van mening dat de leden van de ZMF hierover ook de nodige ideeën hebben. Zij krijgen daarom tijdens de ledenvergadering de kans deze te uiten. De avond begint met een inleiding. Daarna zal in kleine groepjes worden gediskussieerd over bovenstaand onderwerp. Het is van groot belang dat u in grote getalen aanwezig bent, want op die manier kunt u mee vorm geven aan het beleid van de ZMF. Agenda; 1. Opening 2. Notulen voorjaarsvergadering 3. Werkplan 1990 4. Rondvraag Themagedeelte; De ZMF en haar achterban Aanvang 20.15 uur De mogelijkheid bestaat om alleen het themagedeelte bij te wonen. De stukken voor de huishoudelijke vergadering kunnen bij het ZMF-kantoor worden opgevraagd. Vereniging Zeeuwind plaatst windmolens die door middel van windkracht op rendabele wijze schone energie produceren, wat gebruikt kan worden door partikulieren, kleine en grote bedrijven. Voor ieder lid mag Zeeuwind per jaar 750 kWh leveren aan de PZEM. Momenteel exploiteert Zeeuwind in koöperatief verband 4 moderne windturbines van 75 kW. Komende maand wordt begonnen met de plaatsing van een 250 kW windturbine op het sluiskomplex van het Goese Sas. Zeeuwind heeft voor dit projekt nog 250 deelnemingen nodig. In oktober wordt in Wissenkerke begonnen met de bouwaktiviteiten voor de plaatsing van 5 windmolens van 250 kW. Dit is een gezamenlijk plan van Energy Connection (in opdracht van de Triodosbank) en Zeeuwind, omdat beide partijen hun oog had laten vallen op deze lokatie. Eén van deze 5 windturbines zal door Zeeuwind worden geëxploiteerd. Voor dit projekt heeft Zeeuwind 750 nieuwe leden nodig. Indien u overweegt lid te worden of méér informatie wilt vraag dan met de bon op pagina 18 onze brochure Leek het er vorig jaar nog op, dat het werkelijk ernst was met de aanpak van de zomersmog, vanaf mei dit jaar geeft de overheid de indruk, dat het allemaal zo'n vaart niet loopt met de ernst van de smogeffekten. Vorig jaar nog werden ingrijpende verkeersbeperkende maatregelen opgesteld, nu blijkt het beleid van rijk en provincie versoepeld. Niet alleen de normen zijn opgerekt, te allen tijden mag er vrolijk met de auto worden gereden. Toch zijn er geen redenen voor zo'n slapper beleid. Er zijn geen nieuwe studies die hebben aangetoond dat de ernst van de effekten van ozon, de grootste boosdoener bij zomersmog, niet meer up to date zouden zijn. Smog is nog steeds even schadelijk voor de gezondheid. Zowel voor mensen met aandoeningen aan de luchtwegen, als voor gezonde mensen. Het enige nieuwe feit is dat het stilleggen van het verkeer te veel ekonomische schade met zich brengt. Opnieuw hebben gezondheid, natuur- en milieuwaarden moeten inleveren ten gunste van een hogere bruto nationaal produkt. Hiermee wordt het hoofd in de schoot gelegd, en over enige tijd weet je niet beter of smog hoort bij zomer als een krokus bij de lente. Maar de zomersmog is nu juist geen natuurverschijnsel, het blijft een milieuprobleem dat door menselijke aktiviteiten wordt veroorzaakt. Dat behoort dan ook bij de bron te worden aangepakt. Als we de smog met 10% kunnen verminderen door de grootste veroorzaker van deze vorm van luchtvervuiling, de auto, bij ernstige smog stil te leggen, dan dient het provinciebe stuur wat dit betreft maatregelen te treffen. Daar schieten we meer mee op dan met de sussende woorden die de provincie in haar Abdijnieuws van 13 juni 1990 sprak"Als smogfase 1 wordt ingesteld hoeft u in principe nog niets te doen of te laten." En als het met de smog de spuigaten uitloopt, dan volstaat het provinciebestuur met te zeggen: het is verstandig de adviezen van het bestuur op te volgen. Zo'n beleid inspireert niet en brengt een oplossing niet dichterbij Ieder jaar presenteert de provincie een programma waarin de lokaties worden opgesomd waar de provincie in het komende jaar de bodem vanwege de vervuiling wil onderzoeken of saneren. Ook wordt in het programma aangegeven hoe lopende projekten er voor staan. Ieder jaar opnieuw blijkt dat de plannen niet aansluiten bij de urgentie van de bodemverontreiniging, ook dit jaar is het beleid weer weinig voortvarend. In 1991 staan een achttal saneringen op de rol waarvan er eigenlijk vorig jaar al vijf onderhanden hadden moeten zijn genomen. Bijna alle lokaties die vorig jaar waren voorbestemd voor beheersmaatregelen, keren ook dit jaar weer op de inventarisatielijst terug. Er is tot nu toe amper wat gekomen van de inventarisatie van huidige en voormalige bedrijfsterreinen die mogelijk verontreinigd zijn. De oorzaak van de slakkengang waarmee de aanpak van de vervuilde grond zich voortsleept vormen de financiën. Die zijn niet toegesneden op de problematiek. Het provincie bestuur lijkt de kop hier in het zand te steken. Ze kan zelfs niet overzien hoeveel geld er feitelijk tekortschiet om vuile bodems weer schoon te krijgen. Van rijkszijde is er al verschillende malen op gewezen, dat in de zeer nabije toekomst bodemsaneringsbudget ten enkel nog zullen worden verstrekt aan de hand van de totale inventarisatie van mogelijk verontreinigde bodems. De ZMF vroeg vorig jaar al om inventarisaties van de bodemkwaliteit van mogelijke probleemgebieden als landbouwgronden en natuurgebieden. Wanneer de provincie niet kordaat werkt aan zo'n totale inventarisatie vist het straks mogelijk achter het financiële net en zal de vervuiling op komende generaties moeten worden afgewenteld. Niet alleen de vuile bodems maar ook het provinciebeleid ervoor behoren ingrijpend te worden gesaneerd.

Wantij | 1990 | | pagina 7