G J Jjj «I V\ r jo WJJ-v Koelkasten V Middelburg Goes Peter Reijnders U weet waarschijnlijk wel dat in koelkasten chloorfluorkoolwaterstof fen (afgekort: CFK's) zitten. CFK's breken op grote hoogte in de atmosfeer de ozonlaag af; een laag rond de aarde die ons beschermt tegen gevaarlijke zonnestraling. Genoeg reden om te zoeken naar een goede inzameling en verwerking van oude koelkasten. Hieronder leest u wat er in Zeeland gebeurt. o/^c OX'ijr Provincie Technische ontwikkelingen Tips 'FK's in koelkasten worden ge bruikt voor koeling en voor isolatie. Het gaat om tamelijk grote hoeveel heden: per koelkast ongeveer 150 gram cfk's in het koelsysteem en tien tot twintig keer zo veel in de wanden (het zogenaamde PUR-schuim). Aangezien er in Nederland alleen al per jaar zo'n 350.000 koelkasten en 125.000 vriezers aangeschaft wor den (en dus ongeveer evenveel afge dankt) levert dit rond de 1000 ton cfk's per jaar op! Met de gangbare verwerking ("kraken") van koelkasten komt een groot deel daarvan in de atmosfeer terecht. Eind 1988 heeft de gemeente Middel burg het plan opgevat om koelkasten selektief te slopen om de schadelijke cfk's zo goed mogelijk op te vangen. De gemeente sloot daarvoor een overeenkomst voor één jaar met een handelsonderneming WEDA in Erme- lo, die de benodigde apparatuur heeft voor het ontmantelen van de koelkas ten, het aftappen van de koelvloeistof en het milieuhygiënisch verwerken daarvan. De overeenkomst hield in dat WEDA alle oude koelkasten uit Middelburg gratis zou ophalen en ontmantelen. Voorwaarde was wel dat er minimaal honderd koelkasten per keer getrans porteerd zouden worden. Men schat te het aanbod op ongeveer 20 stuks per week. Er zou dan zowat één keer. per maand een transport naar Ermelo plaats kunnen vinden. Het transport naar de opslagruimte in Middelburg was natuurlijk niet gratis: hiervoor werd een bedrag van 15.000, vrijgemaakt voor de proefperiode van één jaar. Deze termijn is nu verstreken, maar de proef is zo goed geslaagd dat deze is verlengd, en zelfs uitgebreid wordt naar de gemeentes Vlissingen en Veere. De gemeente Goes heeft na lang overleg een aftapinstallatie aange schaft om de cfk's uit afgedankte koelkasten te halen. Op zich een goed initiatief, maar de gemeente wil koelkasten uit Groningen en Noord- Holland. In totaal gaat het om 30- 40.000 koelkasten per jaar. Zo'n projekt lijkt ook voor Zeeland voordelen te bieden: alle oude koel kasten van Zeeland kunnen worden verzameld en binnen de provincie worden verwerkt, zodat het transport van Middelburg naar Ermelo (zowat 180 km) niet meer nodig is. Zolang de sloopstraat er nog niet is stapelen de oude koelkasten zich op. Diverse gemeenten, zoals Terneuzen en Oostburg zijn namelijk wel begon nen met de inzameling van oude koel kasten. (In Terneuzen is men hiermee begonnen naar aanleiding van een ini tiatief van de plaatselijke werkgroep Milieu en Huishouden). Maar deze ge meenten zijn niet in staat de kasten te verwerken. "c s co OCHF -O- 4Cv M fvV OW _-/ƒ 1 rA win 89 lYTf zo snel mogelijk alle oude koelkasten vernietigen. Ook als ze nog herge bruikt kunnen worden. De reden hier voor is dat nieuwe koelkasten onge veer de helft minder schadelijke cfk's bevatten. De Goese Kringloopwinkel is hier te recht tegen in het geweer gekomen. Zij vindt, dat eerst gekeken moet wor den of een koelkast hergebruikt kan worden. Als dat niet kan, dan pas moet het apparaat op een verant woorde wijze verwerkt worden. Wan neer alle koelkasten vernietigd wor den, worden nodeloos grondstoffen vernietigd. Op provinciaal nivo bestaat al enige tijd een plan voor een provinciale "sloopstraat", naar het voorbeeld van Friesland. Daar ging in april '89 een dergelijk projekt van start. Het is tot nu toe een groot sukses: er komen Ondertussen staan de technische ontwikkelingen niet stil. Er bestaan al mogelijkheden van isolatieschuim en koelmiddel waar geen cfk's in zitten. In Zweden experimenteert men al eni ge tijd met vervangmiddelen voor het PUR- schuim. Het gaat om verbindin gen die op zand lijken, in kombinatie met een vacuümruimte. Vacuüm is namelijk de beste isolator. Ook wordt al enige tijd gewerkt aan de ontwikkeling van koelkasten die gekoeld worden door helium. M Als u uw koelkast weg wilt doen, informeer dan eerst b.v. bij een kringloopwinkel in de buurt of de koelkast nog hergebruikt kan worden. Is dit niet het geval, bel dan uw gemeente en vraag wat zij doen met afgedankte koelkasten. Hoe meer vragen de gemeente binnen krijgt om koelkasten op een verantwoorde manier te ver werken, hoe meer zij zal inzien dat dat noodza kelijk is.

Wantij | 1990 | | pagina 15