Alternatieven voor kernenergie Kernbewapening Ontwikkelingslanden Maatschappelijke veranderingen, kosten en beeldvorming realiseerd moet worden dat degenen die de introduktie van kernenergie kritisch hebben gevolgd op vrijwel al le gebieden gelijk hebben gekregen. Een groot ongeluk met een centrale was immers ondenkbaar, de stralings normen waren ruimschoots voldoen de, het proliferatiesysteem was wa terdicht, enz. enz. Binnen het kader van een duurzame ontwikkeling wordt in het Brundt- landrapport de voorkeur gegeven aan het efficiënt gebruik van energie in kombinatie met de toepassing van duurzame energiebronnen. Het is mogelijk op basis hiervan de energie voorziening in de volgende eeuw plaats te laten vinden. In dit artikel is geen plaats om hier uitgebreid op in te gaan, maar als voorbeeld kan ge noemd worden dat een Deens onder zoek heeft aangetoond dat meer dan de helft van het totale elektriciteits verbruik met 80% kan worden terug gebracht. Een dergelijk laag elektrici teitsverbruik opent nieuwe mogelijk heden voor de toepassing van duurza me energiebronnen zoals zonne- energie. De prijs van een kilowattuur elektriciteit zal toenemen, maar door te besparen op het elektriciteitsver bruik zal dit voor de konsument geen prijsverhoging inhouden. Het is evenwel moeilijk de ontwikke ling naar kernenergie af te remmen. Een kleine groep fervente voorstan ders, bestaande uit wetenschappers, beleidsmakers en de industrie, weten de optie kernenergie steeds weer naar voren te schuiven. Verschillende be langen spelen daarbij een rol. Om een alternatieve en duurzame ontwikkeling kans te geven, zijn be leidsbeslissingen nodig. Zo zal een ef ficiënt gebruik van energie en duurza me energiebronnen centraal moeten komen te staan. Nu is het overgrote deel van de energiebudgetten van de EEG nog steeds bestemd voor kern energie. De ontwikkeling van ener giezuinige apparatuur moet gestimu leerd worden. In het beleid moet ook rekening worden gehouden met ont wikkelingslanden. Het is te hopen dat de overheid het eigen beleid ten aanzien van duurza me ontwikkeling, zoals omschreven in het Brundtland rapport, serieus neemt. Want binnen dat kader staat het efficiënt gebruik van duurzame energiebronnen centraal. (Als basis voor dit artikel is de publikatie: "Kern energie verleden tijd?", van C. Daey Ouwens, Natuur Milieu juni 1990, gebruikt.) dalen in Duitsland en België rond de handel in radioaktief materiaal heb ben aangetoond hoe moeilijk de transporten zijn te kontroleren. De kans op ongelukken is eveneens niet gering en zal alleen maar toenemen als opwerking op grote schaal gaat plaatsvinden. In het algemeen kan gesteld worden dat het vreedzaam gebruik van kern energie drempelverlagend werkt om tot nucleaire bewapening over te gaan. Meerdere voorbeelden zijn te geven van landen die kernreaktoren gebruiken voor de aanmaak van kern wapens. De Internationale Organisa tie voor Atoomenergie tracht een boekhouding bij te houden van het gebruik van nucleaire brandstof. In het rapport van de Cofnmissie Brundtland aan de Verenigde Naties worden met recht twijfels uitgespro ken over de haalbaarheid daarvan. De introduktie van kernenergie in ontwikkelingslanden stuit op grote problemen, vooral qua kosten en vei ligheid. Door uit de hand lopende kosten zijn het meestal alleen de wes terse leveranciers die er wel bij varen. Juist voor landen die nog de infra- struktuur voor de energievoorziening moeten opbouwen, is het de vraag of niet een andere weg ingeslagen moet worden. Kernenergie vereist een redelijk sta biele maatschappij die de discipline kan opbrengen om gedurende een zeer lange periode het nucleaire sys teem te kontroleren. In verband hier mee is gesteld dat toepassing van kernenergie tot een politiestaat zal leiden. Maatschappelijke ontwikke lingen in Oost-Europa brengen nu aan het licht op welke onverantwoor de manier er met kernenergie wordt omgesprongen. Men praat over meer dere "bijna"-ongelukken en enkele centrales zijn al uit veiligheidsover wegingen gesloten. Wat zou er ge beurd zijn als er geen omwenteling in Oost-Europa had plaatsgevonden? Steeds duidelijker wordt de konklusie dat kernenergie niet goedkoop is. Een zeer onzekere post betreft de ont manteling van oude kerncentrales. Maar ook de variabele kosten zijn veel hoger dan was geraamd. In de VS zijn deze laatste al hoger dan die van ko lencentrales. Het is moeilijk een ak- septabele kostenberekening te ma ken, waarin ook de maatschappelijke kosten worden meegenomen. Studies die deze kosten meewegen komen tot dusdanig grote verschillen 0,10 tot 6,per kilowattuur) dat over de kosten geen zinnige uitspraak is te doen. De beeldvorming van kernenergie wordt sterk bepaald door de publici teit over de problemen. Steevast pro beren stapels studies aan te tonen dat het probleem wel meevalt of oplos baar is. Maar het gaat er niet om er steeds een element uit te lichten. Ge Anti-kemenergiedemonstratie juni 1979

Wantij | 1990 | | pagina 18