Experimenten in het groen u De Zeeuwse gemeenten en milieuvriendelijk groenbeheer Netheid en kijkgroen Experimenten José Lemmen De dit najaar verwachte Meerjarenvisie Gewasbescherming van het Ministerie van Landbouw zal er geen gras over laten groeien. Voor gemeenten zal waarschijnlijk een totale reduktie van chemische bestrijding worden voorgesteld. De Zeeuwse gemeenten zijn zich daar wel degelijk van bewust, bleek uit een enquête van de Werkgroep Milieuvriendelijk Groenbeheer Zeeland Veel gemeenten voerden proeven uit om ervaring op te doen met milieuvriendelijk groenbeheer. De gemeente Goes speelt daarin een voortrekkersrol. Groen Goes Proef met borstelen I eeft u er weieens bij stil gestaan dat het groen in de straat er heel an ders uitziet dan het groen dat we bui ten de bebouwde kom zo waarderen? Misschien een vreemde gedachte, maar waarom vinden we geen fluite- kruid, kamille, brandnetels, wilge roosjes en hier en daar een hooiveldje tussen de huizen? Buiten de bebouw de kom waarderen we deze natuurlij ke planten, maar binnen de bebouw de kom noemen we ze onkruid. Het huidige openbaar groen stamt uit de tijd van tuinarchitekten die het groen zagen als tuinen met gesnoeide hagen, verknipte bomen, vakkundig onderhouden gazons en uitheemse planten om hier en daar kleuraksen- ten te geven. In die ontworpen omge ving is de natuur ondergeschikt aan de mens. Daarin past evenmin als in de nette partikuliere tuin het "on kruid". Dat wordt niet gewenst tus sen de straattegels, niet in de bermen en niet in de ontworpen borders en rozenvakken. Netheid en kijkgroen staan voorop. Toen het intensieve handmatige on derhoud van dit soort groen te duur werd, waren daar de onkruidbestrij dingsmiddelen. Gelukkig is deze laat ste ontwikkeling voor gemeenten steeds meer een aanleiding om het huidige groenbeheer kritisch te bekij ken. Een groenbeheer zonder bestrij dingsmiddelen kan niet slagen zonder een verandering van de overheersen de rol van het traditionele kijkgroen. Het milieuvriendelijk schoonhouden van te veel kijkgroen gaat bergen geld kosten. Datzelfde geldt voor de de be strating die we in Zeeland nog steeds zeer "clean" wensen te houden. Milieuvriendelijk groenbeheer vraagt dan ook om meer akseptatie van "on kruid" tussen de tegels en in de plant soenen. Er valt over te twisten hoeveel groen in de gemeente ekologisch mag zijn. Er valt niet te tornen aan het feit dat op korte termijn gestopt moet wor den met het gebruik van chemische bestrijdingsmiddelen. Uit de enquête van de Werkgroep Milieuvriendelijk Groenbeheer Zeeland blijkt dat bijna alle gemeenten er van overtuigd zijn dat binnen nu en twee jaar met plan nen of experimenten op het gebied van milieuvriendelijk groenbeheer gestart zal moeten worden. Diverse gemeenten zijn al met experimenten begonnen. Het meest wordt er geëx perimenteerd met kruiden in bos plantsoenen, met infraroodbranders of veegmachines op bestrating en met schoffelen in de rozen- en heestervak ken. Het gaat in de meeste gevallen om proeven op kleine oppervlakten. Een voortrekker in het experimente ren met milieuvriendelijk groenbe heer is de afdeling beplantingen van de gemeente Goes. Beheersmedewer- ker Robert Smid aan het woord. Robert Smid is sinds januari 1989 be- heersmedewerker bij de afdeling be plantingen van de gemeente Goes. Hij houdt zich bezig met alles wat met het onderhoud van het openbaar groen te maken heeft. "Van het juiste type schoffel vinden tot het opstellen van tienjaren-plannen voor het open baar groen in de Goese wijken en alles wat daar tussen zit", zo omschrijft Robert zijn werk. Milieuvriendelijk groenbeheer is niet een speciale taak in zijn funktie. "Dat is wat ik er zelf van maak, ik zou alles traditioneel kunnen doen. Maar er wordt wel van mij gevraagd om de ontwikkelingen te volgen en te kijken of en hoe die in Goes toegepast kunnen worden. We doen nu investeringen voor zo'n 10 jaar, dan moet je gezien de ontwik kelingen met milieuvriendelijk groenbeheer rekening houden." Milieuvriendelijk groenbeheer in Goes, betekent dat minder bestrij dingsmiddelen of ook ander groen f "Op de eerste plaats betekent dat een totale afbouw van chemische bestrij dingsmiddelen". Er liggen plannen om dat in vijf jaar te bereiken. Vol gens Robert is dit niet mogelijk als alle groen in Goes blijft zoals het nu is. "Het is niet haalbaar om alle groen op een hoog onderhoudsnivo te hou den. We kunnen niet alle rozenvak ken die er nu zijn met de schoffel gaan schoon houden. Dure stukken in het Goese groen zullen omgevormd moeten worden tot goedkoper groen, bijvoorbeeld bosplantsoen. Van bos plantsoen is op een redelijk eenvoudi ge wijze ekologisch groen te maken door het gebruik van inheemse plan ten". Met grote nadruk legt Robert uit dat dit niet gaat betekenen dat alle rozen- vakken in Goes zullen verdwijnen. "Het beheer van groen in de gemeente moet niet puur vanuit de ekologie be keken worden. Het openbaar groen heeft ook een stedelijke funktie". Ondersteunt het Goese gemeentebe stuur milieuvriendelijk groenbeheer met beleidsuitspraken Robert geeft aan dat het gemeentebe stuur in verschillende beleidsnota's haar wens te kennen heeft gegeven, om het gebruik van chemische be- 5 strijdingsmiddelen terug te dringen. b In het vorig jaar opgestelde groen- struktuurplan staat in één regel een J zeer belangrijke uitspraak genoteerd: "Het beleid zal er op gericht zijn om 15 chemische onkruidbestrijding te ver minderen en tenslotte te beëindigen"

Wantij | 1990 | | pagina 19