Bestrijdings middelen Milieuvervuiling en onze gezondheid Milieuvriendelijk verpakken in de toekomst Weiger wegwerp Ecologisch bouwen, wonen en werken Veranderingen in de Hollandse kustfauna Groentax, de prijs voor een schoon milieu Na ons geen zondvloed Internationale betekenis van de Nederlandse natuur Bij de wetenschapswinkel van de Vrije-Universiteit versche nen onlangs de boekjes, "Bestrijdingsmiddelen, ge bruik en risiko's" (Van Arendonk en Vermeer) en "Gezondheids- en milieu- effekten van dithiocarbama- ten" (Klein). Wie het nogal dreigende omslag van de beide boekjes ziet, voelt meteen al aan hoe de auteurs tegenover bestrijdings middelen staan: ze zijn er niet voor. Ook in de tekst is de spanning tussen enerzijds het geven van objektieve techni sche informatie en anderzijds een afkeer van het gebruik van bestrijdingsmiddelen duidelijk aanwezig. Dat neemt niet weg dat de opzet goed geslaagd is en de informatie is zeer gedegen, kompleet en over zichtelijk. Het eerste deel geeft een algemeen beeld van het beleid rond en het gebruik van bestrijdingsmiddelen door de jaren heen. De lezer krijgt inzicht in de vele afwegingen en belangen die een rol spelen bij de toelating van bestrij dingsmiddelen. Het wordt duidelijk dat je niet al te naïef ten strijde kunt trekken tegen het gebruik van bestrijdings middelen in de landbouw. Naast een pleidooi voor een strengere wetgeving worden argumenten aangereikt om enigzins gewapend de diskus- sie aan te kunnen gaan. De vraag is echter welke diskussie en met wie. Het toelatings beleid wordt immers op hoog en ontoegankelijk nivo bepaald. Iedereen die toegela ten middelen op de voorge schreven wijze gebruikt, is volstrekt legaal bezig en vaak met overtuigende ekonomi- sche - motieven. Wat valt er dus te diskussiëren? Aan de eenvoudige lezer dringt zich het gevoel op dat het enige machtsmiddel dat van de konsument is: koop onbespoten spullen en aksep- teer een hogere prijs als je tegen het massale gebruik van bestrijdingsmiddelen bent. Milieuorganisaties kunnen het boek als naslagwerk en handleiding gebruiken bij het beantwoorden van vragen en bij het kritisch volgen van landelijk en lokaal overheids beleid. Het tweede deel verschaft informatie over dithiocarbana- ten, een groep van veel, voornamelijk ter bestrijding van schimmels, toegepaste middelen. Nog minder dan het eerste deel bevat dit boek gemakkelijk leesbaar proza, wel worden zeer uitgebreid en systematisch de eigenschap pen, toepassingen en effekten van deze middelen beschreven. Het is een naslagwerk voor een brede doelgroep, n.l. ieder die met deze stoffen te maken heeft of kan krijgen zoals milieu-organisaties, land bouworganisaties, landbouw- voorlichters, medici, en chemici van industrie en waterwinbedrijven. Het begrijpen van de tekst vergt bekendheid met chemi sche en toxikologische termi nologie. Te bestellen bij Wetenschaps winkel VU, postbus 7161, 1007 MC Amsterdam (tel: 020-5486931) Per deel f 22,50. Samen f39,50. Etienne de Meijer A. Hermes, Huibers, 1989, 94 blz, f 9,75. Jaap Huibers ageert vooral tegen de technologie en wetenschap en analyseert de huidige stand van zaken: ons voedsel, de bodem, de lucht en het water. Zijn analyse stemt weinig hoopvol, maar hij draagt verschillende mogelijk heden aan die kunnen bijdra gen tot voorkoming van grotere narigheid. Een scenario voor 2001 Milieudefensie, R. Jansen e.a., 1990, 120 blz, f 25,00. Onderzoek naar konsumenten en verpakkingen. Per aanbevo len beleidsmaatregel is aange geven in hoeverre het milieu ermee gebaat is en wat de gevolgen voor de betrokkenen zijn. Een gidsje over verpakkingen Milieudefensie, S. Borg e.a., 1990, 44 blz, f 5,00. De verschillende soorten verpakkingsmateriaal, het gebruik van verpakkingen, konsumenten en Milieudefen sie en verpakkingen zijn onderwerpen die in dit gidsje worden besproken. Tevens proefjes om zelf uit te voeren. LMO, 1990, 83 blz, f 13,50. De haastige nieuwbouw uit de jaren vijftig en zestig heeft niet alleen geleid tot woningen van inferieure kwaliteit, het heeft ook aanleiding gegeven tot aanzienlijke milieuproblemen. Ekologisch bouwen geeft een alternatief aan dat niet alleen duurzaam is, maar ook gezonder voor hen die erin wonen en hen die met bouw materialen werken. KNNV, A. Oosterbaan, 1989, 60 blz, f 15,00. Beschrijving van het voorko men van zeedieren voor de Hollandse kust en veranderin gen daarin gedurende de periode 1931-1985 aan de hand van vele schriftelijke bronnen. Groen links, B. van Ojik en A. de Roo, 1989,47blz, f 5,00. Deze brochure geeft de voordelen aan van een belas ting op milieuvervuilende aktiviteiten. Het zorgt ervoor dat deze aktiviteiten afnemen en het levert geld op waarmee een goed milieubeleid kan worden betaald en waarmee de koopkracht van de lagere inkomensgroepen kan worden beschermd. Voorwaarden voor duurzaam milieugebruik Kok/Agora, H. Opschoor, 1989, 200 blz, f 28,90. Met "Na ons geen zondvloed" biedt Hans Opschoor een brede en duidelijke entree tot de diepere lagen van de milieuproblematiek. Ook formuleert hij een strategie om de noodzakelijke verande ringsprocessen op gang te brengen. Een verkenning SDU, Min. v. Landbouw, Nat.beheer en Visserij, W.J. Wolff 1989, 140 blz, f 49,50. Twee gebieden staan hierin centraal - de duinen, nergens anders zo gaaf en uitgestrekt in Nederland. - de Nederlandse moerassen, kwelders, en schorren, die van levensbelang zijn voor hon derdduizenden trekvogels.

Wantij | 1990 | | pagina 24