Natuur- en milieuedukatie in Zeeland U Karen Fortuin Natuur- en milieuedukatie in Zeeland ZMF niet de enige Het aanpakken van de huidige milieuproblemen vraagt nogal wat van onze maatschappij. Een "duurzame samenleving" is niet van vandaag op morgen gerealiseerd. Daar zijn radikale veranderingen voor nodig. Natuur- en milieuedukatie vervult hierin een belangrijke rol. De wonderen der natuur Natuur- en milieuorganisaties cie met kritische reakties op hun no ta's en met voorlichtende brochures. Tegenwoordig komen ook gemeen ten en waterschappen aan bod. Het belang van NME bij de ZMF is in de loop der tijd steeds groter geworden. Regelmatig organiseert zij studieda gen. De meest recente voorbeelden hiervan zijn het krekensymposium en het symposium over ekologisch groenbeheer. Wantij is al meer dan zes jaar bron van informatie op het gebied van na tuur en milieu in Zeeland. Ieder num mer levert talloze praktische milieu- tips. In elke Wantij zitten vouwbla den over milieu-bij-huis-onderwer pen die ook los verspreid worden. Verder levert de ZMF regelmatig konsumentgerichte artikelen voor di verse huis-aan-huisbladen, organi seert zij voorlichtingsavonden en doet mee aan fora. Het buro in Goes kan al het werk dat er te doen valt niet alleen aan. Daar voor heeft ze de steun nodig van vele vrijwilligers. Van groot belang zijn de aangesloten natuur- en milieuorgani saties. De medewerkers van het buro in Goes proberen deze dan ook zo goed mogelijk te ondersteunen met kennis en materiaal. Af en toe organi seren zij kaderkursussen. Dit alles om een sterk netwerk van natuur- en milieuorganisaties te krijgen om zo doende gemeenteambtenaren, politi ci en de Zeeuwse bevolking te kunnen bereiken. De ZMF is niet de enige die zich bezig houdt met NME in Zeeland. De kon- sulent NME die in hetzelfde gebouw in Goes zit als de ZMF, is uitsluitend belast met NME. Hij stimuleert en 0 koördineert NME-aktiviteiten. Kon- kreet houdt dat in dat hij kursussen 5 over bijvoorbeeld ruimtelijke orde- b ning of voor natuurouders organi- seert. Ook stimuleert hij NME bin- J nen verschillende maatschappelijke sektoren, zoals het onderwijs, ker- 5 ken, de bouwwereld of Derde We reld-organisaties. loeveel artikelen zijn er het afge lopen jaar niet begonnen met de kon- statering dat het slecht gaat met de Nederlandse natuur en het milieu? Het is dan ook overbodig hier weer mee te beginnen. Iedereen in ons klei ne landje zal beamen dat er iets moet gebeuren om het "tij te keren". Vele nota's zijn er over vol geschreven. Ook in Zeeland. Zo verscheen in juli van dit jaar een Zeeuws antwoord op de milieu-ellende: "Kerend tij" (el ders in dit nummer vindt u er meer over). Allerlei wettelijke maatregelen, hef fingen en subsidies worden in deze nota voorgesteld. Maar gedeputeerde De Vries maakte bij de aanbieding van het rapport al duidelijk, dat een mooi rapport niet voldoende is voor een schoop milieu. Als haar burgers niet meewerken, kan een overheid weinig van haar goede voornemens realise ren. Voor overheidsmaatregelen is een draagvlak nodig. Daarom is het nodig dat de burgers weten wat er precies aan de hand is met natuur en milieu en waarom bepaalde maatrege len nodig zijn. Ook is het belangrijk dat ze weten wat zij moeten doen om milieuaantasting te voorkomen of te verminderen. Edukatie op het gebied van natuur en milieu is essentieel. De partikuliere natuur- en milieuor ganisaties zijn zich zeer goed bewust van het belang van natuur- en mi lieuedukatie (NME). Al vanaf hun ontstaan houden ze zich er mee bezig. Jarenlang hebben zij burgers, beleids makers, industriëlen en agrariërs op de wonderen der natuur gewezen en op de milieuproblemen die zouden ontstaan, wanneer het energiegebruik niet zou verminderen en de afvalhoop alleen maar zou groeien. Zij wezen op de gevaren van ongebreidelde groei van produktie en konsumptie voor natuur en milieu. Ook de ZMF is al jaren aktief bezig met NME. Vanaf haar ontstaan be stookt ze ambtenaren van de provin-

Wantij | 1990 | | pagina 5