Verpakkingen H BAS ledereen die winkelt kan het waarnemen, het gemiddelde winkelkarretje in de supermarkt bevat bijna evenveel papier, plastic, blik, aluminium, karton en glas als eetbare produkten. Al deze produkten verdwijnen vaak in een papieren of plastic draagtas. Thuis in de keukenla liggen ook nog rollen aluminium- en plastic folie en papieren- of plastic zakken om aangesproken groenten of kliekjes in te bewaren of voor het nodige bak- en braadwerk. Over het bewaren van kliekjes van ons geen kwaad woord. Nog veel te veel voedselresten belanden in de pedaalemmer. Tja en daar zit dan ook weer een plastic zak in. En tenslotte verpakken we dan alles in de grote grijze plastic vuilniszak. Recyclen of afval voorkomen het bedrijfsleven zal dit niet snel ge beuren. Initiatieven zullen eerder door de overheid (d.m.v. wetgeving en stimulerende maatregelen) en door de maatschappij moeten worden af gedwongen. De konsument heeft daarin een aandeel. Door de vraag naar verantwoorde produkten te ver groten en andere te boycotten, kan de markt beïnvloed worden. Een voorwaarde daarbij is, dat je goed in gelicht moet zijn, en er wat voor over moet (kunnen) hebben. Het komt neer op bewuste keuzes maken bij het inkopen en weten waarom je eventu eel ergens meer voor moet betalen. Produkten die het minst bewerkt zijn (zowel bij de boer als in de fabriek), zo min mogelijk verpakt zijn en uit de buurt komen, zijn altijd het beste om te kopen. Verder zijn er natuur voedingswinkels waar biologisch ge teelde produkten te koop zijn. Die zijn bijna altijd duurder, maar je be taalt in feite voor het ontzien van het milieu en de gezondheid. De vereniging BAS (Benzoaten - Azo kleurstoffen - Salicylaten) is er voor mensen met allergieën en/of overgevoeligheidsreakties als gevolg van voedingmiddelen en toevoegingen daarin. BAS wil meer bekendheid aan deze pro blematiek geven door voorlich ting te geven aan partikulieren en de gezondheidszorg. Verder wil het onderzoek bevorderen en een betere etikettering bewerk stelligen. Allergieën of overgevoeligheids reakties kunnen zich lichamelijk (bijv. eczeem, astma) of psy chisch (gedragsstoornissen) ui ten. Vooral gedragsstoornissen worden meestal niet snel met voedsel in verband gebracht. Zo wordt bij hyperaktieve en erg las tige kinderen de oorzaak al snel bij de opvoeding gezocht, terwijl steeds meer gevallen bekend worden waarbij het blijkt te gaan om allergische reakties. Een dieet is in zo'n geval een oplos sing. Vereniging BAS is telefonisch te bereiken, 24 uur per dag, op nummer 078-315054. Op dat nummer is een informatiepakket te bestellen, en hoort u wanneer er spreekuur is. In Zeeland is Nel van Es kontaktpersoon, zij heeft op maandag van 20.00-22.00 uur telefonisch spreekuur, op nummer 01150-19364. I et zal u niet vreemd in de oren klinken, dat het afval van de gemid delde Nederlander voor een kwart uit verpakkingsmateriaal bestaat. Al die fleurige potten, blikken en dozen hebben een milieuonvriendelijke le vensweg. Voordat de verpakking om het voedsel zit heeft het al de nodige vervuiling van lucht, water en bodem veroorzaakt en energie gekost tijdens de produktie. Een EG-studie schatte dat in de Europese Gemeenschap tus sen de 25 en 40% van de energie die nodig is voor bewerkte levensmidde len opgaat aan verpakkingen. Na gebruik belandt het verpakkings afval van de Zeeuwse konsumenten op de vuilstortplaatsen. Plastics en metalen breken daar moeilijk af. In de toekomst zal het Zeeuwse afval verbrand worden. De diskussie rond PVC-verpakking en dioxine in melk en kaas heeft bewezen dat verbranden ook niet zonder risiko is. De gevolgen kunnen ver reiken. Gemeenten en andere overheden zijn op grote schaal bezig om de stroom verpakkingsmateriaal in goede banen te leiden. Zo zijn zij bezig met het gescheiden inzamelen van afval. Denk aan de glasbakken en de inza meling van oud papier. In de rest van Nederland staan soms ook blik- en plastic bakken. Gescheiden ingeza meld afval kan opnieuw gebruikt worden. Zonder meer een betere op lossing dan al deze waardevolle grondstoffen zo maar te storten of te verbranden. Toch is het de vraag of er niet meer energie gestoken moet worden in het voorkomen van ver pakkingsafval, want De produktie van gerecycled glas, papier, blik en plastic kost minder energie en grondstoffen, dan totaal nieuwe verpakkingen, maar er blijft energie nodig. De produktie van een fles uit glasbakscherven kost toch nog ruim 70% van de energie die nodig is voor de produktie van een nieuwe fles. Een gerecycled stalen conserven- blikje kost zelfs nog 90% van de ener gie die nodig is voor de produktie van een nieuw blikje. Het recyclen van een aluminiumblik- je levert meer energiewinst op, 30% minder energie is er nodig. Ondanks de besparing blijft het energiever bruik van aluminium verschrikkelijk hoog. Met de energie die nodig is voor de produktie van een aluminium bier blikje kun je een kookwas doen of een hele ochtend stofzuigen. Niet ko pen dus. Het transport van oud papier, glas en ander verpakkingsafval naar de verwerkingsfabriek kost energie en levert vervuiling op, soms staan re- cyclingsinstallaties maar op een paar plekken in Nederland en voor veel ge meenten dus ver weg. Zo staat de dichtstbijzijnde fabriek die gemengde huishoudelijke plastics verwerkt in Noord-Holland. Voor blikjes is dat Hoogovens in IJmuiden. Niet altijd is er een afzetmarkt te vin den voor de afvalstoffen. Zo is de markt voor oud papier bij tijd en wijle volkomen verzadigd. Een groter ge bruik van kringlooppapier zou hier overigens wel verandering in kunnen

Wantij | 1990 | | pagina 13