Hoe afval voorkomen brengen. De vraag naar gemengd af- valglas (witte en groene glasscherven door elkaar) zal bij een toename van de inzameling kleiner worden dan het aanbod. Gemengd afvalglas kan na melijk alleen gebruikt worden voor de produktie van gekleurde flessen. Wit en gekleurd glas moet gescheiden van elkaar ingezameld worden willen we met met de glasscherven blijven zitten. En hoeveel vraag zal er zijn naar de plastic bermpaaltjes die van het huishoudelijk plasticafval worden gemaakt? Veel verpakkingen kunnen niet of moeilijk gerecycled worden, omdat ze uit verschillende materialen be staan. Zo hebben drankkartonnen een plastic en aluminium laagje aan de binnenkant, zodat ze niet geschikt zijn voor de papier-recycling. Drank blikjes zijn moeilijk te verwerken omdat ze uit drie verschillende meta len bestaan: een aluminium boven kant, een stalen huls en een laagje tin van binnen. Sinds kort zijn er ook ge heel stalen drankblikjes op de markt. Chips zitten in zakken van plastic met een aluminium laagje en ga zo maar door. De konklusie zal duidelijk zijn, een goede gescheiden inzameling en re cycling is noodzakelijk, maar is niet de beste oplossing. Die moet worden gezocht in het voorkomen van ver pakkingsafval. In veel gevallen is dit goed mogelijk omdat voedingsmid delen volkomen overbodig en zeer overdadig verpakt worden. En denkt u vooral niet dat u het verpakkings materiaal gratis ontvangt. Het wordt gewoon verwerkt in de prijs van het produkt. Vergelijkt u maar eens de prijs van een blikje en een flesje bier. Neem altijd een boodschappentas mee. Weiger plastic draagtassen. Zwicht niet voor het argument dat ze nodig zijn voor de kontrole op diefstal, daar zijn veel milieuvriendelijkere syste men voor. En milieuvriendelijke plas tic draagtassen bestaan niet, ze wor den immers niet gerecycled. Durf uw winkelier aan te spreken, u betaalt uit eindelijk zelf voor al het verpakkings materiaal. De groenteafdelingen in veel su permarkten dwingen u om de groen ten en fruit in plastic zakken af te we gen. Wat let u om die zakjes te bewa ren en er de volgende keer de groen ten weer in af te wegen. De stickers plakt u gewoon op elkaar. Overigens u kunt afval besparen door bananen of kolen e.d. zonder plastic zak af te wegen. Koop zo min mogelijk voorver pakte voedingsmiddelen. Komkom mers en sla in plastic folie, koekjes en noten in plastic bakjes en voorver pakte kaas- en vleeswaren zijn op de markt, bij de groenteman, warme bakker en slager vaak onverpakt of minder verpakt te krijgen. Koop geen produkten in mini-ver pakking, dit levert extra veel afval op. Denk aan de kleine potjes jam en kof fiemelk in kleine flesjes of in plastic bakjes. Koop zuivel en fris in glazen statie- geldflessen in plaats van weg- werpglas, -blik of -drankkarton. Een glazen melkfles kan bijvoorbeeld 50 keer gebruikt worden. Thermoskan en eigen beker voor komen veel plastic afval op reis of op het werk. Koop geen voedsel in samengestel de verpakkingen die met recyclebaar zijn zoals geplastificeerde kartonnen verpakkingen met een aluminium laagje bij vruchtensappen en zuivel. Koop eieren in een winkel waar u de eierdozen opnieuw kunt laten vul len. Afsluitbare schaaltjes, blikken en de broodtrommel maken het gebruik van plastic- en aluminiumfolie en broodzakjes overbodig. De Zeeuwse Milieufederatie (ZMF) komt op voor de belangen van natuur en milieu in Zeeland. Zij doet dit door het beleid kritisch te volgen en door voorlichting en edukatie te geven. Tevens verleent zij bijstand aan aangesloten organisaties en partikulieren. Voor 25 per jaar kunt u lid worden van de ZMF. U ondersteunt dan onze aktiviteiten en ontvangt viermaal per jaar het verenigingsblad Wantij. Voor ml - Milieutelefoon: 020-262620 - Boek: "Milieusparend huishouden", van de Stichting Natuur en Milieu - Boek: "De E in je eten" (Alles over de E-num- mers en andere toevoegingen aan ons voedsel), van Maurice Manssen - Een praktisch en goed leesbaar boekje over verpakkingen: Het enige dat je weggooit.een boekje open over verpakkingen, Vereniging Mi lieudefensie, 1984. De Boeken zijn alle drie te bestellen bij Milieu- boek, 020-244989 Dit vouwblad is een uitgave van de Zeeuwse Milieufederatie. Deze uitgave is opgenomen in het verenigingsblad Wantij, december 1990, nr 4. Zij kan ook los besteld worden bij: Zeeuwse Milieufederatie, Postbus 334, 4460 AS Goes, tel: 01100-28259/31042. Vormgeving: Kristiaan Daled GVN, Oostburg. Zetter: Assist, Goes Drukker: Zoeteweij, Yerseke.

Wantij | 1990 | | pagina 14