De vrees De regio Voor de burger zullen Oostburg, Aardenburg en Sluis beginnen met een samenwer kingsverband met Oostburg als cen trumgemeente. Als alles goed gaat zullen begin vol gend jaar alle Zeeuwse gemeenten op een of andere manier op milieugebied samenwerken. Samenwerken met andere gemeenten stuit op weerstanden. De vrees van gemeentebestuurders en trouwens De drempel voor de kleine gemeenten om te gaan samenwerken met de gro tere en omgekeerd zal toch overwon nen moeten worden. Een goed voor beeld daarvan is de situatie op Wal cheren. Voor een goed milieubeleid een logisch samenwerkingsgebied. Wat zou er gebeuren als gemeenten, die al eerder een verbond hebben ge sloten, niet open zouden staan voor de aansluiting van de kleine Walcher- se gemeenten en Noord-Beveland? Die laatste krijgen dan samen nooit Middelburg en Vlissingen hebben besloten samen een chemokar te exploiteren, (foto: chemokar Den Haag) ook van de ambtenaren dat door sa menwerking autonomie uit handen gegeven zal worden steekt veelvuldig de kop op. Liever doorsukkelen dan dat iemand anders zich met jouw ta ken gaat bemoeien. Bij de kleine ge meenten bestaat bovendien de angst dat als zij iets gaan samendoen met grotere gemeenten, zij daardoor al hun invloed zullen kwijtraken. De vrees is begrijpelijk maar hoeft niet gegrond te zijn. Hoe men ook zal samenwerken, een gemeente zal altijd haar eigen autonomie behouden en uiteindelijk zelf het beleid bepalen. Vergeten wordt dat de ambtelijke in formatie, waarop dat beleid kan wor den gebaseerd, zal verbeteren. Dat er ook méér en betere informatie zal kunnen worden verstrekt. En dat de gemeenten eindelijk eens toe kunnen komen aan zaken waar een gemeente van Zeeuwse omvang alleen nooit aan toe komt. Natuurbeleidsplannen bij voorbeeld die afgestemd zijn op de regio. Natuur- en milieuedukatie of beleidsplannen gericht op de konsu- ment. meer voldoende draagvlak om de ge wenste milieuorganisatie op te zetten. Aan de andere kant zullen de grotere gemeenten, en dat geldt voor heel Zeeland, zich moeten realiseren dat de kleinere gemeenten inderdaad sa men willen werken en niet onderge sneeuwd willen worden. Iedereen die mee doet in een samenwerkingsver band moet in zijn eigen waarde gela ten kunnen worden. Temeer daar blinde vlekken in Zeeland wat betreft het gemeentelijk milieubeleid niet kunnen worden toegestaan. Van ge meenten die echt niet willen, zouden milieutaken moeten worden overge heveld naar andere overheidsdien sten. Wat zullen de burgers nu merken van een gemeentelijke samenwerking op milieugebied? In de eerste plaats zul len zij, die een bedrijf bezitten, mer ken dat de kontrole en handhaving van de milieuwetgeving intensiever zal worden. Dit houdt in dat alle be drijven vaker met kontrole te maken krijgen en een sneller en strenger op treden tegen overtredingen kunnen verwachten. De handhaving zal tus sen de gemeenten ook worden afge stemd; wat straks in de ene gemeente niet mag, mag in de andere ook niet meer. Ook op andere gebieden zal de sa menwerking merkbaar worden. Er zal in de toekomst goede aandacht worden besteed aan natuurbeleid, mi lieuedukatie en konsumentengedrag. Aan energiebesparing, milieuvrien delijk wonen en duurzaam bouwen, zaken die tot nu toe bij de gemeenten nauwelijks aan de orde komen. En tenslotte: de gemeenten kunnen efficiënter gaan werken en dus goed koper voor de inwoners zelf. Zo heb ben Middelburg en Vlissingen on langs besloten om samen een chemo kar te gaan exploiteren. Dat is voor deliger en betekent dat in beide ge meenten de reinigingsrechten minder behoeven te worden verhoogd. Er kan meer gezamenlijk worden inge kocht. Te denken valt daarbij aan kompostvaten, milieuboxen en kon- tainers voor gescheiden afvalinzame ling, maar ook aan vuilnisauto's, veegmachines en machines voor het groenbeheer. -4^ Tom Matze is medewerker van de gemeente Vlissingen en houdt zich bezig met milieuzaken aldaar. Groningen Friesland Drenthe Overijssel Flevoland Gelderland Utrecht Noord Holland Zuid Holland Zeeland Noord Brabant Limburg 16 aanvragen 23 aanvragen 24 aanvragen 15 aanvragen 2 aanvragen 44 aanvragen 15 aanvragen 35 aanvragen 70 aanvragen 2 aanvragen 91 aanvragen 40 aanvragen Totaal 337 aanvragen Overzicht aanvragen voor subsidie per provincie in 1990.

Wantij | 1990 | | pagina 17