Het gebeurt in de regio D O. !m IF 14 Het onderzoek Jenny Senhorst en José Lemmen Door heel Zeeland zijn groepen aktief bezig met natuur en milieu, leder op hun eigen manier, van belangenbehartiging tot onderzoek, van natuurbeheer tot edukatie. De ZMF onderhoudt al jaren meer of minder intensieve kontakten met de regionale natuur- en milieugroepen. Om enig inzicht te krijgen in de behoefte aan ondersteuning en mogelijkheden tot samenwerking ging Jenny Senhorst, stagiaire van de vakgroep voorlichtingskunde van de Landbouwuniversiteit te Wageningen, te rade bij een achttal Zeeuwse natuur- en milieugroepen. jz 'e ZMF vindt lokale en regionale natuur- en milieugroepen van groot belang. Vanuit het provinciale kan toor is het immers onmogelijk om di- rekte kontakten met de inwoners, ambtenaren en politici van de Zeeuw se gemeenten te onderhouden. Voor een goede bewustwording en belan genbehartiging is dat wel nodig. Steeds meer zijn het de gemeenten die aangesproken worden om natuur- en milieuproblemen op te lossen. Hun deskundigheid en aktiviteiten zullen naar alle waarschijnlijkheid de ko^ mende jaren toenemen. Iedereen is het er langzamerhand over eens dat het milieubewust handelen van de in dividuele mens (konsument) van groot belang is. Voorlichting en edu- katie dicht bij de Zeeuwse bevolking is hiervoor een vereiste. Regionale na tuur- en milieugroepen spelen daar een belangrijke rol in. Vandaar dat de ZMF prioriteit geeft aan een goed funktionerende struktuur van regio nale groepen. Goed funktionerende, zelfstandig opererende groepen zullen de nodige deskundigheid, vaardigheden, mate rialen en financiën, onderling overleg en afstemming vragen. Met andere woorden, ondersteuning vanuit de ZMF is gewenst evenals goede sa menwerking. Dit laatste om de nodi ge versnippering te voorkomen. Het opereren als één natuur- en milieube weging zal het geluid zoveel krachti ger maken. Jenny Senhorst hield interviews met drie groepen op Walcheren, vijf groe pen in Oost Zeeuws-Vlaanderen, drie milieufederaties elders in den lande en met medewerkers van: de ZMF, het Konsulentschap Natuur en Milieue- dukatie en het Zeeuws Biologisch Museum. De knelpunten en behoef ten van regionale groepen stonden centraal. Drie van de acht groepen beschou wen gebrek aan aktieve leden als hun belangrijkste probleem. Daardoor raakt de kleine kern van aktieve leden al snel overbelast. Drie andere groe pen beschouwen "de planning" als hun belangrijkste knelpunt. Ze ko men niet toe aan de planning en voor bereiding van werkzaamheden. Er doen zich simpelweg veel zaken voor waar de groep vervolgens op in springt. Eigen initiatieven krijgen zo geen kans. Bij zeven van de acht groe pen leeft er onvrede over de passieve rol die de gemeente speelt. "Er wordt vaak niet thuis gegeven". Een ander probleem, vinden drie groepen, is het ontbreken van voorlichtingsmateria len in de regio. Alle groepen willen meer samen werken. Het gaat dan om samenwer king in de regio en met provinciale organisaties als de ZMF. In Oost Zeeuws Vlaanderen zijn de milieu groepen sinds kort verenigd in de "milieukoepel". De geïnterviewde groepen in deze regio ervaren die sa menwerking als zeer positief, een aanbeveling voor de andere regio's. ^iunolo^ir W«rk<roep 'Aal.hcrcn De groepen geven aan dat de ZMF vooral op het gebied van kommuni- katie en kennis- en informatieover dracht de ondersteuning kan verbete ren. Voorts staan zij over het alge meen positief t.o.v. een aktieve vorm van ondersteunen. De groepen heb ben vooral behoefte aan informatie over regionale en provinciale ontwik kelingen, ervaringen van andere groe pen in Zeeland en de standpunten die de ZMF inneemt. De groepen zijn vóór samenwerking met de ZMF inprojekten. Wat betreft de taakverdeling: de ZMF doet aan provinciale beleidsbeïnvloeding en voorlichting, de groep doet aan regio nale/lokale beleidsbeïnvloeding en voorlichting, is men positief onder voorwaarde dat de ZMF intensief on dersteunt. De ZMF is op dit moment druk doende om op basis van het onderzoek een beleidsnotitie on dersteuning te schrijven. De mogelijke onder steuning vanuit andere provinciale en landelijke natuur- en milieuorganisaties en de toekomstige MEC's wordt hierin meegenomen. Het onderzoeksverslag "Het gebeurt in de regio" is tegen kostprijs verkrijgbaar bij de ZMF. Aan gesloten groepen kunnen een gratis exemplaar aanvragen.

Wantij | 1990 | | pagina 18