Korte berichten en mededelingen Voorlichting geven over natuur en milieu Mensen gevraagd voor milieu- en planologiewerkgroep op de Beve anden Milieuchemici en -technici gevraagd Belangstellenden gevraagd! Milieuvoorlichting geven in de eigen omgeving! Een opleiding tot "natuurgids" op Walcheren Wat gaat de milieu- en planologiewerkgroep doen? Eerst een kursus In het nieuwe jaar worden verschillende kursussen gegeven voor mensen die zich in willen zetten voor de natuur en het milieu in Zeeland door het geven van voorlichting. Bij de Zeeuwse Milieufederatie en het Konsulentschap Natuur en Milieu Edukatie (KNME) komen veel aanvragen binnen voor lezingen over het milieu. Voorbeelden hiervan zijn, een lezing over milieu en huishouden voor een vrouwenorganisatie, een lezing over de auto en het milieu, of over de vervuiling van de Schelde voor een politieke partij of een wijkcentrum. Wij kunnen de stijgende vraag naar lezingen niet aan. Het ligt dan ook voor de hand om in de verschillende regio's in Zeeland mensen op te leiden tot milieuvoorlicht(st)er. Hierdoor kunnen reisafstanden beperkt blijven en zijn er voorlicht(st)ers die bekend zijn met de lokale situatie. De bedoeling is dat er in heel Zeeland een netwerk ontstaat van milieuvoorlicht(st)ers die op aanvraag lezingen verzorgen. De ZMF en het KNME zullen de aanvragen koördineren en de voorlicht(st)ers begeleiden. Samen met de Vereniging Milieudefensie uit Amsterdam wordt de milieuvoorlicht(st)ers een kursus aangeboden die gericht is op de vraag: "Hoe geef ik voorlichting?". Er zal geoefend worden aan de hand van milieuthema's en elke kursist krijgt een groot achtergrond-infor matiepakket aan boekjes en brochures. U doet dus ook de nodige inhoudelijke informatie op om daarna als voorlicht(st)er goed uit de voeten te kunnen. Uiteraard kunnen mensen die al aktief zijn binnen een natuur- of milieugroep of al voorlichting geven mee gaan werken in het voorlichtingsnetwerk. De kursus zal gegeven worden in het voorjaar van 1991Plaats en tijd worden bepaald in overleg met geïnteresseerden. De kursus bestaat uit 10 dagdelen. Tussen de bijeenkomsten zullen opdrachten moeten worden uitgewerkt. Voor opgave of meer informatie kunt u kontakt opnemen met: José Lemmen (Zeeuwse Milieufederatie, 01100-28259/31042) Marten Wiersma (Konsulentschap Natuur en Milieu Edukatie, 01100-11675) Karin van Wezel (Vereniging Milieudefensie, 020-221366, ma, di, do). Januari a.s. wil de werkgroep Natuur en Milieu Edukatie van de KNNV Walcheren starten met een kursus natuur- en milieuedukatief medewerker. De duur van de kursus is van januari 1991 t/m juni 1992. Ongeveer 30 dinsdagavonden van 19.3022.00 uur eenmaal per 14 dagen, 15 ekskursies op zaterdagmorgen of -middag en een oriëntatieweekend. Doel van de kursus: Het opleiden tot "natuurgids" ofwel: personen die belangstelling hebben voor natuur- en milieuzaken, voldoende kennis bijbrengen^om natuur- en milieuedukatieve aktiviteiten te ontplooien. De kursus fs een initiatief van de werkgroep voor Natuur en Milieu Edukatie Walcheren van de KNNV en is erkend door het Landelijk Bestuur van het IVN. Inlichtingen en opgave: Petra Kas, Hyacinthenlaan 18,4382 TT Vlissingen, tel. 01184-17400. De KNNV Bevelanden en de Zeeuwse Milieufederatie zijn op zoek naar mensen die belangstelling hebben om aktief te worden in een milieu- en planologiewerkgroep van de KNNV. Deze werkgroep zal in samenwerking met de Zeeuwse Milieufederatie worden opgezet. Het gaat om een groep die zich bezighoudt met de milieu- en planologiezaken in de gemeenten op Noord en Zuid-Beveland. In Zeeland zijn al vier milieugroepen aktief, op Walcheren en in Oost Zeeuws Vlaanderen. In alle Zeeuwse regio's bestaan planologie-werkgroepen. De groep gaat zich bezighouden met de beïnvloeding van het gemeentelijk beleid op milieu- en planologiegebied, maar ook met het voorlichten van inwoners over zaken waarin zij zelf milieuvriendelijk kunnen handelen. Enkele voorbeelden van mogelijke aktiviteiten zijn: - het schrijven van bezwaarschriften, indien natuurwetenschap pelijk interessante gebieden een andere bestemming krijgen of bedreigd worden. - het stimuleren van gemeenten om het groen ekologisch te beheren. - het voorlichten van bewoners over het voorkomen van afval, het schrijven van bezwaarschriften als er door gemeente hinderwetvergunnigen verleend worden die kwalijke gevolgen kunnen hebben voor natuur en milieu. De onderwerpen waar de groep uiteindelijk aan gaat werken staan niet vast, maar zullen door de leden van de groep zelf worden bepaald. In het algemeen betekent het werken in zo'n groep wel, dat je gewend moet zijn om allerlei zaken uit te zoeken. Het streven is er om op de Bevelanden een groep op te richten van 10 tot 15 mensen. De werkgroep zal worden ondersteund door de KNNV en de Zeeuwse Milieufederatie. Als er voldoende interesse bestaat zal er in het voorjaar van 1991 door de Zeeuwse Milieufederatie een kursus worden georganiseerd. Hierin zal de werkgroep leden de nodige basiskennis over milieu en planologie worden bijgebracht. Als je belangstelling hebt om lid te worden van een dergelijke werkgroep of als je meer wilt weten over het werk van zo'n groep kun je kontakt opnemen met mensen uit de initiatiefgroep Jacques Roumen tel. 01106-3482 Petra Sloof tel. 01199-431 Jan Wolfert tel. 01100-28658 José Lemmen (Kursus en begeleiding werkgroep, Zeeuwse Milieufederatie, tel. 01100-31042). Onder de vlag van de Zeeuwse Milieufederatie zijn een tweetal groepen werkzaam die het provinciaal vergunningenbeleid voor hun rekening nemen. De ene is de Kanaalzónewerkgroep, de andere de werkgroep-Sloegebied. Beide beoordelen vergunning aanvragen en maken zonodig bezwaar. De groepen hebben daarvoor heel wat kennis in huis. Op vlak van de chemie en milieu-technologie zou de kennis echter nog versterkt kunnen worden. Vandaar dat wij geïnteresseerden met gedegen kennis op deze gebieden uitnodigen om deel te nemen aan één van de werkgroepen. De industrie is een belangrijke doelgroep bij de realisering van duurzame ontwikkeling. Dit vraagt van de ZMF om het formuleren van een visie op en een strategische aanpak van het milieubeleid in de industrie. Een persoon met kennis van chemie of milieutechnologie zou daaraan een belangrijke bijdrage kunnen leveren. Geïnteresseerden kunnen zich wenden tot Tjeu van Mierlo of José Lemmen, tel.nr. 01100-28259/31042.

Wantij | 1990 | | pagina 19