De natuur terug Rouwkransen voor de Schelde? Sternart Edukatief materiaal over afval Waterwerk De grote schoonmaak Oplosmiddelen; Milieu-informatie Elektrostress Water Door middel van het boek "De natuur terug; Honderd Nederlanders voor het bou wen van onland", heeft het Ministerie van Landbouw, Natuurbeheer en Visserij geprobeerd het natuurbeleid, zoals omschreven in het Natuurbeleidsplan, voor een breed publiek toegankelijk te maken. Het boek biedt een populaire versie op de thema's die centraal staan in het Natuurbeleidsplan. Dit Plan heeft als hoofddoel stelling het behouden en ontwikkelen van een duurza me natuur (vroeger "onland" genoemd) in ons land. Aanlei ding tot het uitbrengen is de achteruitgang van de natuur in ons land. Het Plan schetst hoe de natuur zelfs of juist in het verstedelijkte Nederland weer tot bloei kan komen. "De natuur terug" begint met een inleiding over de natuurbe leving van Nederlanders gedurende de afgelopen twee eeuwen. Verder bevat het een samenvatting van het Natuur beleidsplan. Belangrijk zijn de tien hoofdstukken over de tien gebieden, waaronder het zeekleigebied in Zeeuws- Vlaanderen, afgesloten zee armen zoals het Veerse Meer, duinen, rivierengebied en heuvelland. Aan de hand van vraaggesprekken met personen uit de natuurbescherming, wordt ingegaan op natuur- en landschapswaarden en moge lijke bedreigingen, resp. ontwikkelingen. Het boek heeft goed te lezen teksten en mooie foto's. Voor wie geïnteresseerd is in ontwikkelingen op het gebied van natuur en landschap in Zeeland én die elders in Nederland, is "De natuur terug" een aan te bevelen boek. De natuur terug; Honderd Nederlanders over het bouwen van onland door Fred Dijs en Maurits Coroen, 1990. Uitgave: Zomer Keuning - Samson H.D. Tjeenk Willink, 263 blz. 29,90. Belgische afdeling "Redt de Schelde" e.a., 1990, 103 blz. Dit boek staat vol met foto's en verhalen over de Schelde- loop van april dit jaar. Voor allen, van akdevoerder tot burgemeester, die nog eens willen na genieten van deze mooie wandeltocht, is dit boek van harte aanbevolen, en een "must". Kontaktadres: Karei Heirbaut, Breedstraat 331, 2700 St. Niklaas, België (tel. 03- 7768717). Natuur- en Vogelwacht Schouwen-Duiveland en de Vereniging voor Natuur- en Landschapsbescherming Goeree-Overflakkee, 64 blz., 1990 nr. 2 Midden in dit winderige en natte jaargetijde warm aanbe volen, dit werkelijk prachtige zomernummer van Sterna. Wie deze uitgave, waarin o.a. gedichten van Ed Leeflang en Johanna Kruit en een bijdrage van beeldend kunstenaar David van de Kop, in zijn of haar bezit wil hebben zal haast moeten maken. De oplage is nog zeer beperkt verkrijgbaar. Info te verkrijgen op het redaktieadres: Boogerdweg 12, 4321 SN Kerkwerve (tel. 01117-1672). Stichting Milieuedukatie, 1990. De lesbrief "Laat je niet inpakken" is bestemd voor de bovenbouw van het basis onderwijs en de brugklas en geeft achtergrondinformatie over overbodige verpakkingen en konkrete tips over wat je zelf kunt doen om minder weg-werp verpakkingen te verkopen 5,00). Voor de volwassenedukatie zijn er twee edukatieve brochures: "Wat een afval" over het scheiden van huishou delijk afval en "Wat een verpakkingen", over kritisch inkopen 6,00). Naast informatie bevatten deze uitgaven didaktische aanwijzingen en verwerkings opdrachten. Stichting Reinwater, 1990, 5,00. Dit lespakket richt zich op 10-14 jarigen. Aan de hand van 16 eenvoudige proefjes kunnen leerlingen zich verdie pen in eigenschappen van water en watervervuiling. Hierdoor ontdekken ze de konsekwenties van waterver vuiling voor plant en dier. Verkrijgbaar bij Stichting Reinwater, Vossiusstraat 20, 1071 AD Amsterdam (020- 719322). Reine ideeën voor land- en tuinbouw en .milieu. NA]K, 1990, 30 blz. f4,75. De brochure maakt deel uit van de milieu-edukatie-aktivi- teiten van het Nederlands Agrarisch Jongeren Kontakt. Ze bevat ideeën voor agrariërs die schoner willen produceren op hun bedrijf. Verkrijgbaar bij NAJK, Postbus 816,3500 AV Utrecht (tel. 030-730830). Boom, F. Tuinstra, 1990, 77 blz, f22,50. Boekje in de serie "Milieu informatie". Geeft een be schrijving van oplosmiddelen, de wijze waarop en de produk- ten waarin ze verwerkt worden en de gevolgen die ze hebben voor mens en milieu. Ankh-Hermes b.v. Deventer, W. Rose, 1990,196 blz, f 39,50. In toenemende mate maakt de mens gebruik van elektrische apparatuur en installaties. Grotendeels voor ons komfort en welzijn. De elektrische revolutie heeft echter ook duidelijke schaduwzijden. Uit talrijke onderzoeken blijkt steeds duidelijker dat elektri sche en elektronische appara tuur onze gezondheid kan schaden. Daarover en over hoe we ons tegen deze negatieve effekten kunnen wapenen gaat dit boek. Voor mensen die veel met elektrische en elektroni sche apparatuur werken bevat het boek tevens veel praktische tips. Vereniging Milieudefensie, K. van Wezel, 1990, 32 blz, f2,50. Brochure uitgegeven in een reeks voor het voorlichtings- en edukatieprojekt Milieu kompas. Deze brochure gaat over de oorzaken van water vervuiling en mogelijke oplossingen. Bovenstaande boeken zijn, tenzij anders vermeld, verkrijgbaar bij MilieuBoek, Henri Polaklaan 421018 CT Amsterdam tel: 020-244989. Tevens is op dit adres de nieuwe najaarskatalo- gus te bestellen.

Wantij | 1990 | | pagina 24