z M 1 2 F Konsept JAARVERSLAG ZEEUWSE MX LIEUFEDERATIE ter bespreking op de jaarvergadering van de Zeeuwse Milieufederatie op 27 maart 1990 te Goes. Zie voor de agenda dit Wantijnummer, rubriek "berichten. De overige agendastukken worden om streeks 12 maart aan u toegezonden, als u lid bent én voor die datum daarom verzocht heeft (tel. 01100- 28259/31042). Ze zijn ook op de jaarvergadering beschikbaar. 1. INLEIDING Voor u ligt het jaarverslag van de Zeeuwse Milieufederatie over het jaar 1989. Het is een neerslag van de toenemende diversiteit van en de almaar groeiende belangstelling voor natuur- en milieuproblemen. Dat is geen Zeeuwse vaststelling. Landelijk kwam er, door de schok die het verschijnen van het rapport "Zorgen voor Morgen" van het Rijks instituut voor Volksgezondheid en Milieuhygiëne (RIVM) teweeg bracht, een ruime aandacht voor de leefomgeving. De uitkomst van het RIVM-onderzoek maakt duidelijk dat voor een gezond leefmilieu en een duurzaam in stand houden van de natuur een enorme maatschappelijke inspanning nodig is. Ongewijzigd beleid zal de milieukwaliteit verslechteren. Zozeer zelfs, dat op de lange termijn het voortbestaan van het leven op aarde in het geding komt. Die onderzoeksresultaten hebben nogal wat teweeg gebracht. De roep om een snelle en gerichte probleemaanpak wordt luider en breder. En door de regering zijn nota's uit gebracht, zoals het Nationaal Milieubeleidsplan, het Natuurbeleidsplan, de Struktuurnota Landbouw en de Derde nota Waterhuishouding, die maatrege len bevatten die het tij moeten doen keren. Met dat al prijken milieu en natuur hoger dan ooit op de maatschappelijke en politieke agenda. Deze ontwikkelingen hebben de ZMF niet onberoerd gelaten. Ze hebben een duidelijke weerslag op haar werkzaamheden. Steeds meer vragen en klachten komen van buitenaf op de burotafels terecht. Ons kommentaar en advies wordt nadruk kelijk op prijs gesteld. Vanzelfsprekend ver langt dit een deskundige inbreng. Maar naast deskundigheid in een groeiend aantal natuur- en milieuthema's, zien we ook een verandering in de reikwijdte van de probleembenadering. Steeds meer treedt bij de behandeling van onderwerpen de samenhang met andere sektoren als ekonomie en ruimtelijk beleid, op de voorgrond. Dat vraagt van de ZMF een integrale kijk op en kennis van probleemvelden. Daarmee zijn we er nog niet. Tot voor kort konden we nog volstaan met het sig naleren van allerlei problemen. Maar nu de problemen worden herkend en erkend zal de ZMF voortaan wat extra's moeten bieden. Nijpende kwesties vragen om oplossingen en in dat licht zal bij de ZMF steeds meer aksent moeten komen te liggen op het formuleren van probleemoplos sende alternatieven. Andere werkwijzen en nieuwe inzichten zullen daarvan het gevolg zijn. Voor een kritische en professionele milieubeweging als de onze vormt dat een bijzondere uitdaging en verantwoor delijkheid. Daar zullen we zo goed mogelijk vervolg aan proberen te geven. Dat lukt ons niet alleen. Want hoe fraai intenties van beleidsma kers en burgers ook zijn, woorden moeten wel tot daden komen. Een belangrijke garantie daarvoor is een zo groot mogelijke steun van zoveel mogelijk milieubewuste Zeeuwen. 2. DE ZMF ALS ORGANISATIE 2.1. Algemeen/bestuur In 1989 kwam het bestuur 10 maal bijeen. In de tweede helft van het jaar is de vergaderstruk- tuur enigszins gewijzigd. Op de AB-vergaderingen werd sindsdien meer tijd ingepland voor het bediskussiëren van belangrijke onderwerpen die om een standpuntbepaling vroegen, terwijl op de DB-vergaderingen vooral de lopende zaken werden afgehandeld. Naast het werkplan 1988-'89 is voor het eerst een beleidsplan uitgebracht, waarin, getoetst aan interne en externe ontwikkelingen, de koers voor de komende vijf jaren zijn beslag kreeg. Aan het einde van het jaar heeft de verbouwing van de bovenverdieping plaatsgevonden en is een start gemaakt met het herschikken van de werk plaatsen in het gebouw. De samenstelling van het bestuur onderging op de jaarvergadering in maart de volgende wij zigingen: A. Boonman en M. Swenne traden af als lid, de voorzitter J.W. Jongepier trad vervroegd af wegens vertrek naar het buitenland en vice- voorzitter H. Bannink werd gewoon bestuurslid. Als nieuwe voorzitter werd S. Verburg gekozen en als nieuwe vice-voorzitter M. Hemminga. Als nieuwe bestuursleden begroetten we: A. Groenen dijk, M. Vereecken en F. Twisk. Het stemde echter droef te moeten vernemen, dat onverwachts E.C. Boissevain, oud-bestuurslid en voorzitter van het Deltaoverleg was overleden. Het aantal partikuliere leden bedroeg op 31 december 1659 en het aantal aangesloten or ganisaties was op die datum 26. 2.2. Ledenvergaderingen en thema avond Na het huishoudelijk gedeelte van de jaarver gadering op 21 maart, waarin o.a. het beleids plan 1989-1994 ter sprake kwam, was het thema gedeelte gewijd aan "Zorgen voor morgen en de milieubeweging". Sprekers waren dr. W. van Noord (Universiteit Leiden, bestuurslid Zuidhollandse Milieufederatie) en prof. dr. E. Tellegen (Universiteit Amsterdam). Op de najaarsvergadering op 31 oktober is na het huishoudelijke gedeelte het thema "Gemeenten en milieubeleid" aan de orde geweest. Sprekers waren D. Hoffmans (Zuidhollandse Milieufedera tie) en T. Matze (gemeente Vlissingen). In samenwerking met het Wereld Natuur Fonds, Het Zeeuwse Landschap en Natuurmonumenten is op 21 november een thema-avond gewijd aan het tropisch regenwoud. 2.3. Buro Begin 1989 kondigde de koördinator Jan de Vries aan dat hij, na 5 jaar bij de ZMF gewerkt te hebben, van baan ging wisselen. Op 1 juni is hij in dienst getreden bij het Landelijk Milieu Overleg. Als nieuwe koördinator werd op 1 juni Tjeu van Mierlo" aangesteld Op 1 april startte Marcel Rekers als nieuwe koördinator van het Delta-overleg. Deze koördi nator heeft vanouds zijn werkplaats op het ZMF- kantoor Als stagiair hebben Ad van Roosendaal (milieu kunde Deventer) en Marius Rintel (Nieuw Rolle- cate) respektievelijk de volgende onderwerpen bestudeerd: "Een natuurvisie op de ruilverkave ling Aardenburg" en "Gemeenten en milieu". Werkruimte werd verleend aan Mary Kroon en John Springer van de Vereniging Zeeuwind. De samenwerking met Marten Wiersma, konsulent natuur en milieu edukatie, werd voortgezet. Afstemming van eikaars edukatieve aktiviteiten vond o.a. via een begeleidingskommissie plaats, waarin namens de ZMF Gert Jan Buth en Leo D'Hoore zitting hadden. 2.4. Werkgroepen en overlegorganen Wederom waren afgelopen jaar een aantal werk groepen binnen de ZMF aktief, hetzij als onder steuning van het buro en bestuur, hetzij met het zelfstandig ondernemen van aktiviteiten. De Kanaalzönewerkgroep, de werkgroep Milieu beleid Walcheren, de Milieuwerkgroep Zeeland, het Landinrichtingsoverleg, de Planologiewerk groep Walcheren en de PR-kommissie vergaderden regelmatig. Hulp werd geboden bij de oprichting van de Milieuwerkgroep Hulst/HontenisseVoor de "Scheldeloop" in 1990, georganiseerd door de aktiegroep "Redt de Schelde", heeft de ZMF een adviserende taak op zich genomen. Er zijn, wat betreft milieubeleid, de eerste formele kontakten gelegd met de Industriebond FNV. In hoeverre die kontakten zullen worden geïnstitutionaliseerd ligt nog open. De ZMF is vertegenwoordigd in de in 1989 ingestelde begeleidingskommissie "Boerenbroodplan", evenals in de gevormde klankbordgroep voor Radio Zeeland welke de thema's voor de wekelijkse uitzendin gen over natuur en milieu aanreikt en mee voor bereidt. De werkgroep Deltawateren heeft door gebrek aan belangstelling in 1989 nauwelijks gefunktioneerd. De Vereniging Zeeuwind werd de nodige steun verleend op het buro. In deze vereniging is de sekretaris-plaats van Jan de Vries door Tjeu van Mierlo overgenomen. Eveneens is Tjeu van Mierlo tot sekretaris gekozen van de Stichting Land schapsverzorging Zeeland. In verschillende andere overlegstrukturen speelde de ZMF een sterk koördinerende rol en wel in het Natuurbe- schermingsoverleg, het Deltaoverleg, het Co- ördinatieoverleg, de Drinkputtenwerkgroep, het Vogelaarsoverleg, het Zeeuws Platform Stop Kernenergie en de Internationale Scheldewerk- groep. Naast de hiervoor genoemde overlegorganen werden vanuit het buro regionale werkgroepen op het

Wantij | 1990 | | pagina 29