Nederland Lijstvan belangrijke wetlands H Twee lokaties van de oever van Zoommeer-Bergse situatie; re; aangepast voor toerisme en rekreatie. niet worden voorkomen. Op de laat ste konferentie in Zwitserland lijkt de conventie vooral gericht op het ver groten van het aantal aangesloten lan den. Om de drempel daarvoor zo laag mogelijk te maken is er te weinig aan dacht voor inhoud van de wetland bescherming en het aanklagen van landen die het met de bescherming van wetlands niet zo nauw nemen. De wetlandconventie maakt geen vuist. Gezien het tempo van de aantasting van wetlands over de hele wereld is zo'n vuist wel noodzakelijk. Juist voor die groep vogels, waarop de Ramsar Conventie betrekking heeft, de watervogels, is Nederland van grote internationale betekenis. Dit komt door de gunstige geografi sche ligging en de aanwezigheid van estuaria, wadden, delta's, meren, moerassen en rivieren. Daarnaast, of waarschijnlijk daardoor, ligt Neder land op het kruispunt van trekbanen. Met name voor steltlopers en ganzen is Nederland, ondanks het kleine for maat het belangrijkste land van Euro pa. en het Grote Gat van Oostburg. Van de 103 gebieden heeft Nederland er echter nog maar 11 aangemeld bij het sekretariaat van de conventie om opgenomen te worden op de lijst van internationaal belangrijke wetlands. Voor Zeeland kan alleen de Ooster- schelde buigen op een officiële status. De Minister overweegt op korte ter mijn de Grevelingen en Saeftinghe aan te melden. Ook al heeft Nederland een groot aantal internationaal belangrijke wet lands binnen de grenzen, dat heeft niet geleid tot een slagvaardig wet- land-beleid. Als er in dit tempo wordt doorgegaan, kunnen we wachten tot Sint Juttemis voordat alle belangrijke gebieden zijn aangemeld. Het beleid van het ministerie van Landbouw, Natuurbeheer en Visserij is dat alleen die gebieden worden aangemeld, waarvan een goede bescherming al is gewaarborgd. Vandaar dat het plaat sen op de lijst van belangrijke wet lands geen extra bescherming biedt. Het enige konkrete resultaat hiervan is dat de aangemelde gebieden ook au tomatisch stiltegebieden worden. Zelfs het aanbod van Natuurmonu menten en de provinciale landschap- Volgens de overeenkomst draagt elk land dat toetreedt tot de Ramsar-con- ventie haar belangrijke wetlands voor. Deze komen dan op een lijst van gebieden die van internationaal zijn. Deze lijst vormt de kern wetlands-conventie. zich aan te sluiten bij de Con- geeft een regering te kennen dat zij van plan is wetlands daadwerkelijk te beschermen. Daaruit vloeit de ver plichting voort, dat de "planning" van de regering zodanig is dat de ge bieden die op de lijst staan, worden beschermd en dat zij het verstandig gebruik (wise-use) van overige wet lands bevordert. Daarnaast moet een regering het se kretariaat van de Conventie zo spoe dig mogelijk op de hoogte brengen van plannen die de natuurlijke waar den van de wetlands op de lijst zou den kunnen aantasten. Het sekreta riaat van de Conventie kan dan een konferentie uit schrijven. Op deze konferentie toetst een internationale groep van deskundigen de plannen aan de internationale belangen die in het geding zijn. Wetlands mogen al leen van de lijst worden verwijderd, als daarvoor in de plaats een nieuw wetland wordt aangemeld. Dit ach terdeurtje werd nog maar éénmaal ge opend en wel voor België, dat het schorgebied langs de oevers van de Schelde ten noorden van Antwerpen als wetland had aangemeld, maar daar nu een kontainerterminal heeft aan gelegd. De wetland-conventie heeft gezorgd voor een wereldwijde erkenning van het belang en de kwetsbaarheid van waterrijke gebieden. Maar een ver dere teloorgang van wetlands kon In Nederland zijn er volgens een in ventarisatie van het Rijks Instituut voor Natuurbeheer 103 gebieden die aan de kriteria voor een belangrijk in ternationaal wetland voldoen. In Zee land liggen 11 internationaal belang rijke wetlands. Naast de grote Delta wateren Krammer-Volkerak, Greve lingen, Voordelta, Oosterschelde (incl. Markiezaat en binnendijkse ter reinen), Westerschelde (incl. Hooge Platen en Saeftinghe) en Veerse Meer, gaat het ook om de Yerseke Moer, de Putting, het Groot Eiland, het Zwin pen om de wetlands die zij in beheer hebben aan te melden, wimpelde het ministerie weg. Voor gebieden als de Waddenzee en de Oosterschelde is het voor iedereen duidelijk dat ze van internationaal be lang zijn. Voor gebieden als het Groot Eiland en het Grote Gat geldt dat in veel mindere mate. Juist voor deze ge bieden betekent de status van interna tionaal belangrijk wetland een extra bescherming tegen de aantastingen die ook in Nederland aan de orde van de dag zijn.

Wantij | 1990 | | pagina 4