Jagers vallen over eksters E> Regulerende rol Thijs Kramer Het eksterbestand in Zeeland is gedecimeerd. Deze keer ligt er aan de achteruitgang geen groot milieuprobleem ten grondslag, alhoewelDe jagers hebben een hekel aan eksters. Nu er een zeer efficiënte vangkooi op de markt is verschenen doen veel jagers en jachtopzichters hun uiterste best om de eksters te vangen en de nek om te draaien. Er worden zelfs prijzen uitgeloofd voor wie de meeste vangt. Vogelbescherming heeft geprotesteerd tegen de ekstermoord. Het ministerie voor Landbouw, Natuurbeheer en Visserij voelt er vooralsnog weinig voor maatregelen te nemen, integendeel. Jagers Bezwaar iksters zijn niet geliefd. De aai- baarheidsfaktor keert zich tegen hen. Ze krassen en halen af en toe een nest uit van een vogel die wel in de gunst staat, zoals een merel of zanglijster. Er zijn in de ogen van de mensen dan ook snel te veel eksters. Er was sprake van een toename van het aantal eksters. In de begin jaren zeventig werd het broedbestand in Zeeland geschat op 200 tot 300 paar. Tot voor kort was dat uitgegroeid tot enkele duizenden. Alleseters, zoals eksters profiteren nu eenmaal van on ze wegwerpmaatschappij. De toename van het aantal eksters heeft geen negatieve konsekwenties voor de zangvogels. Inventarisatie- werk heeft dat uitgewezen. Eksters spelen evenals roofvogels een regule- Met behulp van deze vangkooien zijn duizenden eksters gevangen. In bepaalde delen van Zeeland is hierdoor geen ekster meer te bekennen. rende rol in de vogelwereld. Van roofvogels is dat ondertussen geak- septeerd, de ekster mag dat blijkbaar niet. Naast jonge vogels staat er meer op het menu van de ekster: "schade lijke" insekten, maar ook rommel, doodgereden konijnen en andere lij ken. Kortom de ekster is even nuttig in de natuur als de vuilnisman in de bewoonde wereld. Eksternesten worden door ransuilen en torenvalken gekraakt. Deze vogels kunnen niet zelf een nest bouwen en profiteren van het werk van de ekster. Een belangrijk deel van het broedbe stand van de ransuil is afhankelijk van de eksternesfen. Jagers zien voor zichzelf een regule rende taak weggelegd in de natuur. Nu er een bijzonder effektieve vang kooi is ontwikkeld heeft de jagersver eniging, gesterkt door de afkeer van eksters, een intensieve vervolging in gezet. In Zeeland zijn met behulp van de vangkooien duizenden eksters ge vangen. In bepaalde delen van Zee land was de aktie zo suksesvol, dat er zelfs geen ekster meer te bekennen is. Opmerkelijk is, dat ook in terreinen van Staatsbosbeheer in Zeeland met deze vangkooien wordt gewerkt. Dat is een gevolg van het jachtbeleid dat is opgelegd door het ministerie. Er mag gejaagd worden in de terreinen van Staatsbosbeheer, mits dit niet strijdig is met de natuurwaarden. Er mag zogezegd "geoogst" worden. In het geval van de eksters is van oogsten echter geen sprake. De eksters wor den namelijk niet gegeten. Ook in ter reinen van Staatsbosbeheer is een na tuur zonder eksters geen komplete natuur. Het beleid van Staatsbosbe heer leunt blijkbaar op vooroordelen in plaats van op natuurkennis. Ook vreemd is de rol van de veldpolitie. Medewerkers van de veldpolitie ver kopen de vangkooien. De Jagersvereniging organiseert wed strijden. Op Schouwen-Duiveland kreeg de kampioen-eksterdoder iro nisch genoeg als eerste prijs een fraaie, ingelijste foto van een ekster. Daarvoor had hij er eerst meer dan 250 de nek om moeten draaien. Tegen deze zinloze en wrede vogel- vangerij heeft Vogelbescherming ern stig bezwaar gemaakt bij de Minister. Volgens het ministerie gaat het bij de gebruikte vangkooi om een kastval in de zin van de Jachtwet. Iedereen mag op zijn eigen grond een kastval ge bruiken, waarmee de eksterval ge rechtvaardigd lijkt. De Minister gaat hiermee voorbij aan het feit dat volgens de EG-Vogel- richtlijn het gebruik van kastvallen voor het vangen van vogels verboden is. In deze kooien kunnen andere vo gels gevangen worden. Het is een niet-selektief en dus verboden vang- middel in de zin van de Jachtwet. Maar het meest storend is dat on danks een toenemend natuurbesef, onder een goedkeurend oog van het ministerie voor o.a. natuurbeheer, een dergelijke zinloze vogelmoord wordt uitgevoerd. JS

Wantij | 1990 | | pagina 9