IVN-kursus "Natuur- en milieu-edukatief medewerker" E, Petra Sloof en José Lemmen Mijn adoptieterrein Sinds januari van dit jaar zijn een twintigtal mensen uitSchouwen-Duive- land en Noord- en Zuid-Beveland druk doende met de IVN-kursus "Natuur- en milieu-edukatief medewerker". Een van hen is Petra Sloof uit Colijnsplaat. Een jaar lang observeert zij in het kader van de kursus de natuur achter haar boerderij. Voor Wantij zette zij enkele ervaringen op papier. Toekomst 11 len keer in de twee weken komen de IVN-kursisten 's avonds in Goes bij elkaar om te leren over natuur en vooral ook om te oefenen met spreek beurten. Iedere kursist komt aan de beurt om gedurende 10 minuten de rest van de groep te boeien met een zelf gekozen onderwerp. "Dat doen we nu al vanaf april, daarvoor zijn we vooral bezig geweest met het obser veren van de natuur en ook exkur- sies", aldus Petra. Nu worden de kur- sisten tijdens hun spreekbeurt zelf geobserveerd en van de nodige op bouwende kritiek voorzien. Na een spreekbeurt volgt meestal een inlei ding door een deskundige over on derwerpen alszaden en verspreiding, insekten en paddestoelen. Op het eind van de kursusavond worden de handen uit de mouwen gestoken om onder andere planten te determineren of grondsoorten te bekijken. "Zelfs microskopen hebben we er wel eens bij gehad", aldus Petra. Uiteraard blijft het niet bij binnen werk. Regelmatig worden er voor de kursisten exkursies georganiseerd om de lesstof in levende lijve te aanschou wen. Zeer enthousiast is Petra over "de week van het landschap" waarin de groep de eerste ervaringen opdeed met het begeleiden van een exkursie. En dan natuurlijk het eigen "adoptie terrein". Een jaar lang wordt er iedere week verslag gedaan van de ontwik keling van plantengroei en de aanwe zigheid van dieren. Petra koos voor de natuur in haar di- rekte omgeving, de grond achter de boerderij waarin ze woont. "Waarom zou ik het ver zoeken, hier is ook van alles te zien", motiveert ze haar keu- Op het eerste gezicht is mijn adoptie terrein een zeer gewoon erf ergens in Colijnsplaat, niets speciaals. Rechts bevindt zich een oude gepotdekselde en geteerde schuur. Achterin zijn ou de wagenschuren en links loopt een pad, in het midden is er grasland, ge woon een wei, waar vier schapen gra zen. Alles is omzoomd met bomen, esdoorns, populieren, een els, een wilg, wat liguster en enkele iepen. Het terrein is in jaren niet veranderd, er De schapen hebben absoluut geen be langstelling voor hun prachtige drinkput, ze blijven uit de emmer fris leidingwater drinken. Maar voor di verse vogels is het dolle pret. De zwa luwen kunnen van de natte klei nesten bouwen. Er zijn deze zomer dan ook meer nesten in en om de schuur en het huis, dan andere jaren. De kwik staarten, de putters, de ringmussen, spreeuwen natuurlijk, grote en kleine lijsters etc. hebben veel plezier van de put. Door de droge zomer duurde het erg lang, voordat de randen van de put gingen begroeien. Nu ziet het er Neetje Jans, de eerste ervaring met het geven van een exkursie in het kader van de week van het landschap. is in zeker zestien jaar geen kunstmest gestrooid en onkruidbestrijdings middelen worden ook nooit gebruikt. In november 1989 heb ik een vee drinkput laten graven, door de Stich ting Landschapsverzorging in Zee land. Door die put is het terrein zeer interessant geworden. Toen de put net gegraven was ben ik wel ge schrokken, het leek een bomtrechter. Ook mijn medekursisten moesten la chen tijdens een bezoek aan mijn ter rein. Ik kreeg het nodige kommen- taar, totdat we met de netjes gingen vissen. Het was erg leuk om te zien wat er in korte tijd in was komen wo nen, allerlei klein spul als wantsen, luizen, ruggezwemmers, larven van verschillende insekten enz. inmiddels veel gezelliger en aangekle der uit. 't Is echt spannend om zo'n ontwikkeling te blijven volgen. Hoe zal het volgend jaar worden? Na deze kursus hopen de opgeleide natuur- en milieu-edukatief mede werkers hun kennis en vaardigheden nuttig in te zetten. Verderop in de kursus zal nog aandacht besteed wor den aan de manier waarop dit zou kunnen. De werkgroep natuur- en milieuedukatie van de KNNV Walcheren organiseert volgend jaar een soortgelijke kursus in Middelburg. Voor meer in formatie zie berichten.

Wantij | 1990 | | pagina 15