Initiatieven op Walcheren Zeeuws-Vlaanderen Het bestuur Schouwen-Duiveland Overig moeten zijn. Deze persoon geeft in formatie aan bezoekers, koördineert de aanschaf en uitleen van materiaal, zorgt voor een goede afstemming van de aktiviteiten van natuur- en milieu groepen, onderhoudt kontakten met de doelgroepen en ondersteunt de ak- tieve vrijwilligers. Hij/zij zal de na tuur- en milieuedukatie in de regio moeten analyseren: vragen als "waar liggen de knelpunten?" en "welke doelgroepen worden niet bereikt?" zullen beantwoord moeten worden. Verder zal de medewerker een plan moeten maken op welke manier, met behulp van welke personen en midde len natuur- en milieuedukatie het bes te kan plaatsvinden. Tenslotte moet hij/zij de regio goed kennen om een antwoord te kunnen geven op vragen als: "Wie moet je aanspreken om volkstuinders te bereiken" of "wie is in staat een kursus voor natuurouders te geven", etc. Het is goed denkbaar dat vertegen woordigers van bepaalde doelgroe pen een plek in het bestuur krijgen. Onderwijs is er een voorbeeld van. Kontakt tussen MEC en onderwijs zal immers kontinu zijn. In de verschillende regio's in Zeeland zijn er al initiatieven om een MEC van de grond te krijgen. Sommige ideeën bestaan al lang, andere zijn ge stimuleerd door de provinciale nota natuur- en milieuedukatie. Op Wal cheren en Schouwen-Duiveland zijn de plannen het verst gevorderd. Op Walcheren is er sprake van een MICMEC, een milieu-informatie en edukatie-centrum. Belangrijke motor achter'dit centrum zijn de natuur- en milieuorganisaties op Walcheren: de ZMF-milieubeleidsgroep, de eduka- tieve werkgroep van de KNNV, de rikzee. De werkgroep draait helemaal op vrijwilligers. De aktiviteiten lopen zo goed, dat de vrijwilligers de vraag niet meer aan kunnen. Ondersteu ning van een MEC met een beroeps kracht zouden zij goed kunnen ge bruiken. Ook in Zeeuws-Vlaanderen borrelt het een en ander. De provincie stelt in haar nota dat het bezoekerscen trum het Zwin een goede lokatie voor een MEC in West-Zeeuws Vlaande ren zou zijn. De West-Zeeuwsvlaam- se natuurbeschermingsvereniging 't Duumpje is het hier helemaal niet mee eens. Het bezoekerscentrum staat veel te ver van de bewoonde wereld en is daardoor niet geschikt voor de doelgroepen onderwijs en het brede publiek, 't Duumpje is er voorstander van dat het MEC in Oostburg komt. De gemeente Terneuzen heeft plan nen om een MEC te stichten bij de kinderboerderij van deze gemeente. Omdat vrijwilligers een belangrijke rol spelen in het funktioneren van een MEC, ligt het voor de hand hen een plaats te geven in het bestuur van een MEC. Overheden, met name ge meenten en waterschappen, hebben echter een eigen verantwoordelijk heid wat betreft natuur- en milieu edukatie. Zij zullen die dan ook moe ten dragen: naast de nodige geldelijke ondersteuning, zullen zij ook be stuurlijke verantwoordelijkheid moeten dragen. Daarnaast blijven overheden natuurlijk verantwoorde lijk voor het geven van voorlichting over hun natuur- en milieubeleid en voor het zorgvuldig behandelen van klachten. Vogelwerkgroep en de ZMF-plano- logie werkgroep. Vanaf het begin is samengewerkt met het buro milieu van de gemeente Middelburg. Bij de ze gemeente is hiervoor een milieue- dukatief medewerker aangesteld. Hij ondersteunt de Walcherse organisa ties in hun aktiviteiten. In november is een stichting MICMEC gevormd. Op Schouwen-Duiveland is het ini tiatief van een MEC afkomstig van de werkgroep Schoolbiologie van de Natuur- en vogelwacht Schouwen- Duiveland. Deze werkgroep is al ja ren bezig met edukatieve aktiviteiten gericht op scholen met name in Zie- Op de Bevelanden, Tholen en St. Phi- lipsland zijn de initiatieven nog wei nig uitgewerkt. De Bevelandse ge meenten denken aan een mogelijk MEC op de "Hollandse Hoeve" in Goes. Dependances hiervan zouden op Tholen en St. Philipsland kunnen komen. De natuur- en milieuorgani saties in deze regio's zijn bij deze plannen nog niet betrokken. Er zal nog heel wat natuur- en mi- lieuedukatief werk verzet moeten worden in Zeeland, maar de eerste stappen zijn gezet. wmmtppotnf.

Wantij | 1990 | | pagina 7