De bewoners Inspraak bewoners Bij de provincie en de gemeenten ko men elk jaar tientallen klachten bin nen over stank. Dit geeft echter een vertekend beeld. Veel mensen zijn ge wend aan de geur of hebben een eko- nomische binding met het bedrijf die de stankklachten veroorzaakt. In de enquête is tegelijkertijd onder zocht hoe het stond met stof- en la waaioverlast. De vragenlijst is toegestuurd aan de inwoners van Boerengat, Philippine, Sas van Gent, Sluiskil, Terneuzen, Westdorpe, Hoek, de buurtschappen Spui, Schapenbout, Axelse Sassing en de Zandstraat. Een overzicht van de resultaten ziet u hierbij afgedrukt. Hoe zijn de bewoners van de Kanaal- zóne betrokken bij het projekt? Ten eerste merken zij aan den lijve wat de bouwstop voor hen betekent. De bouwstop in Sas van Gent bestaat al een jaar of vier, uitzonderingen daar gelaten is hier geen woningbouw mo gelijk. De suikerindustrie in deze plaats heeft zijn deuren gesloten. Daardoor zijn hier nieuwe ontwikke lingen mogelijk. De vraag is alleen of de vrijgekomen terreinen weer inge vuld moeten worden met industrie. Het verleden heeft aangegeven dat in dustriegebied en bewoning te dicht bij elkaar lagen, met alle gevolgen van dien. In Sluiskil heeft men de vaststel ling van de bouwstop steeds uitge steld. Hierdoor was het mogelijk dat er de laatste jaren zo'n 70 woningen neergezet zijn. Pas eind 1990 is hier de bouwstop van kracht geworden. De nieuw neergezette woningen be vinden zich echter nu wel in een sane ringssituatie. Sluiskil-Oost is inmid dels gesloopt waardoor de industrie "wat meer ruimte" heeft gekregen! Het gehucht Koegorspolder is blijk baar helemaal vergeten in het projekt. Ten eerste heeft hier geen van de be woners de enquête in de bus gehad en ten tweede is door de afbraak van Sluiskil-Oost en de uitbreidingen van industrie ten noorden van de bewo ners de geluidhinder alleen maar toe genomen. De bewoners van de Axelse Sassing zijn tijdens het projekt gekonfron- teerd met de uitbreiding van een nieuw te kreëren industriegebied "De Axelse Vlakte". Doordat dit indus triegebied met zo weinig mogelijk fi nanciële middelen ontsloten moest worden is gekozen voor een ontslui- 6 ting via de Axelse Sassing. Naast de geluidhinderproblematiek betekent dit een nog zwaardere belasting voor dit buurtschap. ISI OS "o c O k. O. o> c "+J _o v_ O <D c E o Boerengat tenslotte. In dit buurt schap werden tot voor kort alle wo ningen die vrij kwamen (doordat mensen gingen verhuizen) opgekocht door buurman DOW. De huizen werden afgebroken en de grond wordt in bruikleen gegeven van de overgebleven bewoners. Vreemd was het dan ook dat op een moment dat er meerdere mensen hun woning aan het bedrijf te koop aanboden, men de mededeling kreeg dat het voortaan de verantwoordelijkheid is van de over heid om saneringssituaties op te los sen. De helft van dit buurtschap is in middels verdwenen. Al in het begin van het projekt "ge biedsgerichte benadering Kanaalzo ne" is door de bewoners aangedron gen op inspraak. Bewonersgroepen, ontstaan nadat men trachtte het zeer verontreinigde kanaalslib zowat in de nabijheid van elke woonkern te dum pen, hebben tot in den treure brieven gestuurd naar gemeente, havenschap en provincie. Dit leidde ertoe dat door de provincie in juni 1989 een voorlichtingsblad werd uitgegeven over de stand van zaken. Hieraan was een voorlichtingsavond gekoppeld welke zeer druk werd bezocht. Er werden zoveel vragen gesteld dat die niet allemaal beantwoord konden worden. Belangstelling genoeg dus. Daarna echter is de "inspraak" alleen door middel van voorlichtingsbro chures voortgezet. Tot nu toe is het zelfs niet mogelijk om via mensen die hen vertegen woordigen in de gemeenten, inspraak te bewerkstelligen. Als midden 1991 de participanten een konvenant zul len ondertekenen, moeten de bewo ners van de Kanaalzone maar afwach ten wat er boven hun hoofden over hun gebied wordt besloten. Vast staat dat het verregaande konsekwenties zal hebben voor Boerengat, Axelse Sassing en Sluiskil. Maurice Vereecken is bestuurslid van de ZMF en aktief in de Kanaalzönewerkgroep. Toetswaarde luchtkwaliteit Slechts voor een tiental milieugevaar lijke stoffen heeft de rijksoverheid grens- en streefwaarden vastgesteld. De grenswaarde mag nu al niet wor den overschreden; de streefwaarde zou op termijn moeten worden be reikt. Voor veel andere stoffen is al wel een voorstel gedaan voor de te stellen luchtkwaliteitseisen, maar is dit nog niet vastgelegd. Voor stoffen waarvoor nog geen grens- of streef waarden zijn vast- of voorgesteld, worden als toetswaarde gebruikt de zg. advieswaarden van de Gezond heidsraad of - als Nederlandse nor men ontbreken - van de Wereld Ge zondheidsraad. WESTERSCHELDE Boesenqai Otheense Kreek Braakmankreek N252, N253 Westdorpe

Wantij | 1991 | | pagina 6