Enkele reakties van in Zeeland wonende CARA-patiënten Willy, 46 jaar: deze zomer had ik veel last van astma. In augustus ben ik de hele maand binnen ge bleven. Ik moest steeds de ra men en deuren gesloten houden. In die periode moest ik extra me dicijnen gebruiken. Willemien, 17 jaar: ik heb last van zomer- en wintersmog. In de cember kon ik de hele maand niet naar school. Aan buiten sporten kan ik nooit meedoen, zelfs naar school fietsen is niet mogelijk. Ik moest extra medicij nen gebruiken. Konklusie: voor CARA-patiënten is zuivere lucht een noodzaak. Grenzen en metingen Wat doet Zeelands bestuur? Om alle schade tijdens het groeisei zoen van gewassen te vermijden is de kritische grens voor ozon vastgesteld Neemt men in Zeeland maatregelen als er zomersmog is ontstaan? Nee, niet noemenswaard, behalve dat er Zomersmog is ozon-vorming. Ozon is een agressieve variant van zuurstof, die zowel in hoge luchtlagen voor komt als in de lucht op leefniveau. De ozonlaag op 20 km hoogte in de at mosfeer beschermt mensen, planten en dieren tegen schadelijke gevolgen van zonnestraling. Menselijke aktivi- teiten hebben tot gevolg dat de laatste tijd de hoeveelheid ozon in die be schermlaag afneemt. (Het gat in de ozonlaag zal u wel bekend zijn). Op leefniveau neemt de hoeveelheid ozon toe. Deze ozon onstaat doordat zonlicht inwerkt op stikstofoxyden en koolwaterstoffen. Ozon op leefni veau veroorzaakt vergelijkbare ver schijnselen als de verzurende stoffen in de lucht: aantasting van planten en bomen en gezondheidsproblemen bij de mens. Speciaal bij mooi, rustig weer ontstaat deze fotochemische smogvorming. Dit is vooral waar te nemen in en bij grote steden, waar het verkeer de veroorzaker is. Ook in Zeeland hebben mensen er steeds meer last van. Wintersmog is een vorm van lucht verontreiniging, die veroorzaakt wordt door de zwavel- en stikstof- dioxyde en deeltjes (stof, roet) in de lucht en heeft niets te maken met ozon. Hieronder gaan we verder op zo mersmog. Uit metingen van de buitenlucht in Zeeland naar ozon is gebleken dat 5% van alle meetwaarden, opgetekend in 1988 en 1989, die grens van 100 mi- crogram/m3 lucht resp. bereikten en overschreden. De situatie is zo ernstig dat in 1989 op de beide ozon-meet- punten in Zeeland: Zierikzee en Braakman, resp. op 2 en 3 dagen uur waarden werden gemeten die hoger waren dan 240 microgram/m3. De door de rijksoverheid (VROM) vast gestelde voorlopige grenswaarde voor ozon werd daarmee nog net niet overschreden. Deze bepaalt dat maxi maal 5 dagen per jaar een koncentratie ozon van 240 microgram/m3 mag voorkomen. op 50 microgram per m3 lucht. Bij 100 microgram/m3 wordt alleen nog de meest ernstige schade voorkómen. sinds 15 mei '90 een gewijzigde vorm van waarschuwingen is ingevoerd. Nee, omdat de maatregelen bij het verkeer en de industrie totaal vrijblij vend zijn en alleen maar berusten op het verzoek aan de burgers om de au to eens te laten staan en aan de indus trie om het wat kalmer aan te doen met het lozen van afvalgassen. In feite dus géén ferme maatregelen waar men van opaan kan dat ze ook metterdaad de smogvorming tegengaan. Nee, want de nadruk leggen op advie zen aan bevolkingsgroepen met cara e.d., om tijdens smogperioden maar binnenshuis te blijven, is voor iedere weldenkende Zeeuw toch iets van de omgekeerde wereld. De volgende voorspelbare stap in het Zeeuwse overheidsdenken is dat smog bij het veronderstelde goede, schone Zeeland hoort en dat de men sen, die er door worden getroffen ei genlijk beter maar kunnen worden af geschreven. Smog vraagt nu eenmaal een aantal doden per jaar, net als het verkeer en daar is men toch ook allang aan gewend geraakt, so it goes!

Wantij | 1991 | | pagina 9