arrr- s\;offen BINNEN Hoe milieu(on)vriendelijk is verf? Peter Reijnders en Ronald Lutz We hebben er allemaal wel eens mee te maken: verfklusjes horen bij de afwerking van veel doe-het-zelf produkten. Daarbij is het van belang om te weten hoe schadelijk deze of die soort verf voor het milieu en de gezondheid is. En welke verschillen zijn er eigenlijk? 10 Probleemstoffen Gebruik Verfafval M52&- In Nederland worden jaarlijks zo'n 230.000 ton aan verfprodukten ver kocht, Zowel bij de produktie als in het gebruik en als afval brengt deze grote hoeveelheid problemen mee voor het milieu en de gezondheid. Maar de ene soort verf is de andere niet en de nadelige effekten kunnen dooreen overdachte keuze behoorlijk beperkt worden. Allereerst is het van belang te weten dat er verschillende soorten hout- of lakverf op de markt zijnDaar alle verf soorten in grote lijnen uit dezelfde in grediënten zijn opgebouwd, zitten de verschillen in de hoeveelheden en verhoudingen van deze ingrediënten. Er zijn grofweg drie types houtverven te onderscheiden: - Alkydverven: Deze verf wordt met terpentine verdund. Terpentine is een organisch oplosmiddel en vormt vaak het belangrijkste bestanddeel in deze soorten verf. duidelijker van onderkend worden, zijn de organische oplosmiddelen, zoals terpentine, xyleen, tolueen, enz. Deze oplosmiddelen verdampen bij het drogen van verf. In de lucht dra gen deze stoffen bij aan smogvor- ming en verzuring. Bij inademing heb ben zij negatieve effekten op het ze nuwstelsel, vooral beroepsschilders kunnen hierdoor onherstelbare licha melijke schade oplopen. Vanwege deze gevaren is het de bedoeling het - Natuurverven: Deze verven wer den vroeger veel gebruikt. Voor de samenstelling wordt voornamelijk ge bruik gemaakt van natuurprodukten. Zo wordt het oplosmiddel terpentijn uit naaldbomen afgetapt. Deze rea geert niettemin als "gewone" organi sche stof. - Acrylaatverven: Dit zijn verven op waterbasis en moeten daarom met water verdund worden. Ze bevatten weinig organische oplosmiddelen. In alle verven zitten diverse bestand delen die het milieu en de gezondheid belasten. Een van die stoffen, waar de laatste jaren de gevaren steeds - i.. gebruik van organische oplosmidde len in de toekomst te beperken. De waterverdunbare verven zijn uit dit oogpunt het beste, zij bevatten 5 - 10 keer zo weinig organische oplos middelen als andere verven. Over an dere milieuaspekten van deze verf is helaas nog niet zoveel bekend. Vast staat dat er allerlei kunststofverbin dingen in verwerkt zijn, waarvan de effekten op het milieu onbekend zijn. Dat maakt een vergelijking met na tuurverven moeilijk. Natuurverven be vatten weliswaar veel organische op losmiddelen, maar zijn biologisch af breekbaar. Toch bevatten ook deze verven kleine hoeveelheden zware metalen, die niet in het milieu thuisho ren. Enkele merken: Alkydverven: Cetabever Zij deglans; Flexa Couleur Locale; Gamma Zijdeglans; Gold Circle Zijdeglans; Hema Zijdeglans- verf; Histor Zijdeglans; Succes Zijdeglanslak; Super Doe Zij deglans; Vendex Zijdeglans; Wickes Zijdeglansverf. Natuurverven: Aquamarijn Zij deglans; Auro Zijdemat. Acrylverven: Flexa H20ke; Frencken FL Deurenlak; Histor Zijdeglans Acryl; Ikea Lakverf; Levis Acrylevis satin; Trimetal Permacryl; Wijzonol Halfglans. Met het oog op het milieu en de ge zondheid verdienen verven op water basis en natuurverven de voorkeur. Het gebruik van deze verven hoeft geen problemen te geven. Wel is het nodig goed geïnformeerd te zijn hoe de te schilderen ondergrond moet worden bewerkt, welke kwast of roller het best is en wat de specifieke ken merken van de verf zijn. Etiketten op de verfbussen geven veel te weinig informatie. Door onbekendheid wordt vaak geadviseerd deze verven maar niet te gebruiken, omdat ze slechter of lastig te gebruiken zouden zijn. Dit is absuluut niet het geval. Het is alleen een kwestie van omschakeling. Het voordeel van waterverdunbare verf is bijvoorbeeld dat het zeer snel droogt 3 uur) en zeer duurzaam is. Bij het gebruik van waterverdunbare verven kan de kwast of roller met wa ter worden gereinigd. Het is echter ten zeerste af te raden om dat onder de kraan te doen. Geen enkele verf soort is zo milieuvriendelijk dat die zo maar door de gootsteen gespoeld kan worden. Spoel de kwasten daar om uit in een afsluitbare pot en lever deze als chemisch afval in. Bij verf op terpentine basis is het aan te raden geen kwastenreiniger te ge bruiken. Een roller of kwast die u bin nenkort weer gaat gebruiken, kunt u in water wegzetten. Wel eerst het wa ter laten opdrogen voor u opnieuw gaat schilderen. Ook kunt u kwasten en rollers in folie wikkelen om ze te bewaren. Voor meer informatie: Milieutelefoon 020- 262620.

Wantij | 1991 | | pagina 10