Korte berichten en mededelingen Zeeuwse experimenten met natuurvriendelijk groen Manifestatie tegen kernenergie Dow en ethyleenoxide Landinrichting "Stof tot nadenken" In de zomer van 1990 zijn alle Zeeuwse gemeenten door de "Werkgroep Milieuvriendelijk Groen Zeeland", benaderd met de vraag welke experimenten en resultaten er zijn met natuurvriendelijk groenonderhoud. De werkgroep is een jaar geleden opgericht door het samenwerkingsverband van de plantsoenendiensten, de Kontaktgroep Groenbeheer Zeeland. Met het verslag van het onderzoek hoopt de werkgroep de afdelingen beplantingen van dienst te zijn en ze aan te sporen tot een uitwisseling van ervaringen. De bedoeling is om het verslag aktueel te houden en periodiek uit te geven. Tijdens een vergadering van de Kontaktgroep Groenbeheer Zeeland stond het eerste verslag op de agenda. Enkele konklusies: - Er worden vooral proeven genomen met het inzaaien van kruidenmengsels onder beplanting en in bermen en het inzaaien van klaver in bosplantsoen. Ongeveer de helft van alle gemeenten heeft hiermee proeven genomen. - Op verhardingen experimenteert een derde van gemeenten met infraroodbranders en veegmachines. - De resultaten van de proeven zijn sterk wisselend. Mogelijke oorzaak is de korte ervaringsperiode. In sommige gevallen zo'n 5 jaar, maar meestal pas enkele jaren. - De akseptatie van publiek, medewerkers en politiek vraagt aandacht. - Het is jammer dat slechts weinig gemeenten de proeven registreren. Vermeldenswaard is dat veel gemeenten van plan zijn nieuwe proeven op te starten en dit jaar een kursus milieuvriendelijk groenbeheer te volgen aan de Groene School te Kapelle. Aan de akseptatie van meer inheems groen tussen de bestrating en in het plantsoen kunt u misschien zelf inde buurt of kennissenkring een bijdrage leveren. Op 26 april a.s. is het 5 jaar geleden dat de wereld haar adem in hield door de ramp met de kerncentrale in het Russische Tsjernobyl. De ramp bracht veel voorstanders van kernenergie aan het wankelen en opende de ogen van velen voor deze niet beheersbare vorm van energieopwekking. Plotsklaps bleek dat de bij de ramp vrijgekomen radioaktiviteit grenzen overschreed en de gezondheid van velen bedreigde. Het werkelijke aantal doden rondom Tsjernobyl is nooit vrijgegeven, maar het aantal mensen dat als gevolg van dit ongeluk besmet werd, loopt in de duizenden. In Nederland gingen koeien op stal en bepaalde groente werd verboden. In de week van 12 tot 27 april toert door Nederland een "Karavaan tegen kernenergie", van Groningen tot Nijmegen met een 3-daagse stop in Zeeland. Over de te houden aktiviteiten zal de plaatselijke pers informatie verschaffen. De organisatie in Zeeland gesteund door "Stop Borssele" en de ZMF kan nog ideeën, menskracht en ja ook dat geld gebruiken. Bel voor meer informatieJan Louwerse, 01184-16409 na zessen graag of schrijf een briefje naar Winkelmanstraat 20, 4381 TJ Vlissingen. Dow Benelux heeft een aktualiseringsaanvraag voor haar ethyleenoxidefabriek bij de provincie ingediend. Zoiets doe je normaliter, omdat de huidige vergunning is verouderd. De nieuwe vergunning zal dan ook de nodige milieuverbetering moeten geven. Maar daarover laat de chemiegigant ons in het ongewisse. Ook zonder dat inzicht kunnen we stellen, dat er aan de huidige aanvraag de nodige haken en ogen zitten. Als het de provincie als vergunning verlenende instantie menens is met het aanscher pen van vergunningen, ligt er hier een voorbeeld dat vraagt om die toezegging in de praktijk te brengen. Momenteel stoot de EO-fabriek nog zoveel ethyleenoxide uit dat de norm van de streefwaarde wordt overschreden. Dat wil zeggen, dat effekten op mens, plant en dier niet te verwaarlozen zijn. Ethyleenoxide is een stof die tot nadenken stemt. Het is proefondervindelijk vastgesteld dat deze stof bij dieren kanker verwekkend is. Bij mensen kan er tengevolge van blootstelling leukemie en maagkanker optreden. We noemen het een zwartelijststof die zoals het landelijk beleid zegt, uit het milieu dient te worden gehouden. Maar DOW gaat zoals de aanvraag zegt ruim 5000 kilo per jaar in het milieu emitteren. Daarom heeft de ZMF in haar bezwaarschrift verzocht dit te voorkomen. Het rommeltje zou in zijn geheel moeten worden afgevangen. En dat kan. Ethyleenoxide leent zich daar voor. Met een afdoende waterwassing is afvangen mogelijk. Vreemd dat een bedrijf als DOW, dat zich zo graag etaleert met haar milieubeleid, zo'n maatregel niet opneemt in haar aktualiserings aanvraag. Geen woorden maar daden. Landinrichting lijkt zich meer en meer te ontwikkelen in een richting die gunstig is voor natuur en landschap. Dat blijkt onder andere uit het voorontwerpplan van de ruilverkaveling Walcheren. Toen de ruilverkaveling een kleine 10 jaar geleden werd opgestart, hielden we ons hart vast. Nu het plan er ligt kunnen we tevreden vaststellen dat er naast de ingrepen voor de landbouw, er ook het nodige staat te gebeuren voor natuur en landschap. Uiteindelijk is er een redelijk evenwichtig plan uitgerold, waarbij in een late fase toch ook de natuurontwikke- lingszóne langs de binnenduinrand, die in het Natuurbeleidsplan was aangeduid, is opgenomen. Er blijft natuurlijk nog wel het één en ander te wensen over. Zo worden niet alle natuurontwik kelingsmogelijkheden meteen benut, maar in het kader van de inspraak zal gepoogd worden het plan nog op een aantal punten bij te stellen. Ook in andere projekten wordt er in de planvorming inhoud gegeven aan de ekologische hoofdstruktuur voor Zeeland, zoals die in het Natuurbeleidsplan is aangegeven. Wat dat betreft heeft er zich ook in administratieve ruilverkavelingen een trendbreuk voltrokken. Er blijkt meer mogelijk voor natuur en landschap, dan aanvankelijk was gedacht. Dat de landbouw nog wat moet wennen aan de gedachte dat landinrichting uiteindelijk een multifunktioneel instrument is, blijkt uit de hevige beroering die de beslissing van het provinciebestuur heeft teweeg gebracht als het gaat om de keuze voor herinrichting van het gebied Kust West Zeeuws-Vlaande ren. Op zich een historische beslissing. Voor het eerst werd in Zeeland gekozen voor een landinrichtingsprojekt, waarbij niet het landbouwbelang voorop staat. Gelukkig zagen de landbouwers op tijd in dat zo'n integrale vorm van landinrichting ook voor hen een nuttige zaak is.

Wantij | 1991 | | pagina 15