Korte berichten en mededelingen Het Milieu-uitvoerings programma: "Op hoop van beter" Jacht Saeftinghe Werkweekenden in de natuur Eind vorig jaar werd het provinciale milieubeleidsplan Kerend Tij vastgesteld. Hoe dat beleid in 1991 moet worden uitgevoerd staat in het milieuprogramma. Pijnlijk is het, nu al te moeten vaststellen, dat de doelstellingen van Kerend Tij niet gehaald zullen worden. Er bestaat namelijk een te grote kloof tussen de maatregelen die gezien de belabberde milieusituatie nodig zijn en het aantal inspanningen dat er voor dit jaar op de rol staat. Alleen al voor de akties van de provincie is er minstens l'/2 miljoen gulden extra nodig bovenop de nu beschikbare 2 miljoen. Gezien de ernst van de milieusituatie zou je verwachten, dat iedereen de mouwen moet opstropen. Dat blijkt niet uit het programma. Dat bevat enkele konkreet omschreven akties voor de provincie. Naar onze mening had het uitvoeringsprogramma nadrukkelijk moeten opnemen, dat de bestaande en nieuwe aktiviteiten van landbouw, industrie en anderen, die aansluiten bij de doelstellingen van Kerend Tij, direkt worden aangemeld bij het milieupunt. De resultaten van die aktiviteiten kunnen dan bij de rapportage en evaluatie van het eerste programma worden meegenomen. Dat maakt ons ook meteen duidelijk of het de doelgroepen ernst is. Spijtig is het dat bijna al het geld dit jaar naar apparaatskosten gaat. Voor andere milieuprojekten wordt amper geld vrijgemaakt. Omdat er te weinig geld is, is het juist noodzakelijk dat we verantwoord afwegen, welke akties voorrang verdienen. Kriteria van duurzaamheid horen hierbij de belangrijkste maatstaf te zijn. Het programma maakt ons niet duidelijk of dat ook werkelijk gebeurd is. Verder zijn de akties van de provincie niet kordaat genoeg. Zo wordt dit j aar geen werk gemaakt van het scheiden van afval aan de bron en voor het bodembeleid zit er nog geen stuiver in de provinciale beurs. Ook is het het provinciebestuur niet gelukt om gelijktijdig met het milieuprogramma het plan voor natuur- en milieuedukatie (NME) te presenteren. Voor zover financiële middelen voor NME beschikbaar worden gesteld, is dat gebeurd zonder een inhoudelijke verantwoording en afweging. Uiteraard is alle begin moeilijk, maar we hadden op een vlottere start gerekend. Voor de komende jaren dus: "op hoop van beter". De wegen van het ministerie van Landbouw, Natuurbeheer en Visserij (LNV) zijn soms ondoorgrondelijk. Vooral als het om de jacht gaat. Het is bekend dat er binnen het ministerie heftige meningsverschillen bestaan over de jacht. Het resultaat is geen afgewogen standpunt, maar ambivalente beslissingen. Het verlengen van de j acht in het Verdronken land van Saeftinghe is daar een sprekend voorbeeld van. Het ministerie verleende een vergunning voor de jacht in dit natuurmonument, maar legde verregaande beperkingen op. Jacht is omwille van de rust voor de vele watervogels hier ongewenst. Maar het jagen op ganzen betekent hier tevens: verjagen naar het landbouwgebied, waar die ganzen schade aan landbouwgewassen kunnen toebrengen. De vergunning kwam er op neer dat er in Saeftinghe alleen in de maand oktober 1991 gejaagd mag worden, omdat het een belangrijk ganzengebied is. In de aangrenzende Selenapolder mag voor een periode van 6 jaar gejaagd worden, omdat het hier een landbouwgebied betreft. Beide argumenten snijden geen hout. Saeftinghe is ook in de maand oktober al een belangrijk gebied voor ganzen. Het is de maand dat de grote aantallen grauwe ganzen arriveren. Vogeltellingen wijzen uit datin deze maand al zo'n 8000 grauwe ganzen in het gebied verblijven. Daarnaast zijn er ook grote aantallen smienten in het gebied. De Selenapolder is al ruim een jaar geen akkerbouwgebied meer. Sinds de zomerkade is doorgebroken tijdens de zware januari stormen in 1990 stroomt het Scheldewater hier elke dag in en uit. Er heeft zich binnen de kortste keren een fraai nieuw natuurgebied ontwikkeld. Het zout-brakke water zorgt voor een fraaie schorvegetatie en het grote slikkige terrein heeft een grote aantrekkingskracht op steltlopers en andere watervogels. De Selenapolder maakt duidelijk dat natuurontwikkeling met een gerust hart aan de dynamiek van een estuarium kan worden overgelaten. In ieder geval gaat het argument voor het verlenen van de jachtvergunning niet meer op. De Selenapolder is van een landbouwgebied veranderd in een natuurgebied. Hopelijk zal het nog lang zo blijven. De Zeeuwse Milieufederatie heeft samen met andere natuurorganisaties bij de Raad van State beroep aangetekend tegen de jachtvergunning voor Saeftinghe. Hopelijk heeft dit beroep meer sukses dan dat van Vogelbescherming tegen de jachtvergunning voor de Kop van Schouwen. De Raad van State verwierp het beroep van Vogelbescherming op bijzonder onduidelijke gronden. Het ambivalente beleid van LNV heeft de Raad van State klaarblijkelijk het nodige zand in de ogen gestrooid. Hopelijk glijdt LNV deze keer uit nu het gaat om de jacht in Saeftinghe. Elk jaar organiseert de Werkgroep van Kampbegeleiders, een onderafdeling van het IVN, werkweekenden voor jongeren tussen de 15 en 30 jaar in natuurreservaten verspreid over de hele provincie. Een werkweekend duurt drie dagen, van vrijdagavond tot zondagmiddag. In deze periode helpen de deelnemers de beheerders van de natuurgebieden met noodzakelijk werk waar ze zelf niet aan toe komen, of op terreintjes waar machines niet kunnen komen. De werkzaamhe den vinden plaats op plekken waar je anders niet zo makkelijk komt. Ze zijn zeer uiteenlopend van hooien van bloemrijke graslanden tot heide plaggen of bomen rooien. De deelnemers overnachten meestal in een boerenschuur aan de rand van of zelfs in het reservaat. Het werk draagt bij tot het behoud van natuur en landschap. Het ligt daarom voor de hand dat er ook aandacht wordt besteed aan de natuur, het milieu en zaken die daarmee te maken hebben. In de meeste werkweekenden gebeurt dat in de avonduren, niet door middel van een zwaarwichtig programma, maar op een leuke en kreatieve manier. Voor 1991 zijn er al een aantal plannen: 25-26 mei: Verdronken land van Saeftinge; 15-16 juni: Eendenkooi te St. Philipsland. Een weekend kost slechts 4,plus de reiskosten, die voor eigen rekening zijn. Neem voor meer informatie kontakt op met Claudine Horemans, Torentrans 93, 4336 JN Middelburg (telefoon 01180-26141Wees er snel bij, want voor je het weet zitten de weekenden vol!

Wantij | 1991 | | pagina 16