Een blik op Tsjechoslowakije E, Jarenlang is Jan Willem Jongepier aktief geweest in de ZMF. Regelmatig kon u artikelen van zijn hand lezen in Wantij. Maar halverwege 1989 vertrok hij naar Tsjechoslowakije, waar hij met zijn vrouw en sinds kort zoon David in Veseli nad Moravou woont. Wij hebben hem gevraagd om nogmaals een artikel voor Wantij te schrijven. Dat deed hij. En hij gunt ons een blik op Tsjechoslowakije. 14 Beschermd landschapsgebied Reservaten like werkdag rijd ik met het diesel treintje van m'n woonplaats Veseli aan de vervuilde rivier de Morava naar het stadje Straznice. Als het weer meezit, geniet ik van het uitzicht op de Witte Karpaten, één van de meest westelijke uitlopers van het Karpa tengebergte. Het is een middelge bergte waarvan het hoogste punt 950 m hoog is. Op sommige plaatsen overheersen stemmige natuurlijke beukenbossen, elders bestaat het landschap vooral uit bloemrijke gras landen, vaak met losse of groepjes bo men die er bijna Engelse landschaps parken van maken. Jan Willem Jongepier Tsjechoslowakije Duitsland Sovjet- Unie Door zowel natuurlijke oorzaken als tengevolge van oude landbouwprak- tijken zijn de Witte Karpaten zeer rijk aan planten en dieren. Zo komen er bijna 40 verschillende soorten orchi deeën voor, broedt er de zwarte ooi evaar en wemelt het er van de vlin ders. Redenen genoeg om een opper vlakte van een kleine 1500 km2 tot "beschermd landschapsgebied" te verklaren, iets wat inmiddels 10 jaar een feit is (en waar we voor Zuid-Be veland al vele jaren op zitten te wach ten). Helaas ligt een deel op Slowaaks gebied en dat geeft Belgische toestan den. Het land bestaat namelijk uit het Tsjechisch sprekende deel Bohemen/ Moravië en het Slowaaks sprekende deel Slowakije, ieder met een eigen deelregering. Tegenover de land schappelijke eenheid van de Witte Karpaten staat dan helaas ook een be stuurlijke opdeling in de vorm van twee vrij los van elkaar opererende natuurbeheersorganisaties (te verge lijken met "Het Zeeuwse Land schap"). Het Moravische deel van de Witte Karpaten (ca. 750 km2) vormt overi gens één van de 21 beschermde land- schapsgebieden in de Tsjechische deelrepubliek, wat overeenkomt met 14% van de totale oppervlakte, een getal waar we in Nederland ver van daan zitten. Bescherming van dergelijke gebieden houdt in dat land- en bosbouw, re- kreatie en waterwinning evenals par- tikulieren gebonden zijn aan beper kingen en dat voor het aanleggen van een weg of het bouwen van een schuur een vergunning nodig is. Tot voor een jaar geleden waren dat meestal papieren regels, thans krijgt de bescherming werkelijk inhoud. In deze globaal beschermde gebieden bevinden zich meestal natuurreserva ten, die een extra beschermingslaag hebben. Naast de "passieve" bescher ming van het landschapsgebied moet in de reservaten veel werk verricht worden aan beheer. Sommige reser vaten in de Witte Karpaten zijn meer dan 100 ha grote graslandkomplexen, die elk jaar gemaaid worden om ver-

Wantij | 1991 | | pagina 18