Het gelijk van het GENOEG Milieutips 20 Het zijn de kleine dingen Kunststoffen in ons milieu Luchtverontreiniging: risico's en actie mogelijkheden Zwerfvuil op oevers van grote wateren Duinen in beweging Aktie Strohalm/Henk van Arkel: Het gelijk van het GENOEG, hoe de geldstroom van arm naar rijk een milieu vriendelijke ekonomie onmo gelijk maakt. Uitgegeven door Aktie Strohalm, Utrecht 1990. ISBN: 90 70334 72 0. Prijs: f22,50 Aktie Strohalm is een landelij ke organisatie die zich inzet voor een schoner milieu door een andere samenleving. Bij haar twintig jarig bestaan heeft ze een boek uitgegeven dat de milieuproblematiek en armoe devraagstuk benadert vanuit een ekonomische invalshoek. In het boek wordt op, ook voor leken op ekonomisch gebied, goed leesbare wijze aangetoond hoe het huidige geld- en belastingstelsel milieu- en armoedeproblemen veroorzaken en instandhou den. De auteur Henk van Arkel, milieu-aktivist van het eerste uur, stelt het hele financiële systeem ter diskussie en probeert met alternatieven aan te geven hoe het anders zou kunnen. Het zijn ideeën die hij gedurende zijn lange "milieuloopbaan" heeft ontwikkeld en uitgewerkt, en nu eens geordend op een rijtje heeft gezet. Het boek is bedoeld om mensen aan het denken te zetten en diskussie op te wekken over de oorzaken van milieu- en ekonomische problemen van de huidige samenleving. Oorzaken die volgens de auteur vooral gezocht moeten worden in de geaksepteerde strukturen van onze samenleving. Wat betreft die doelstelling is het boek bijzonder geschikt; wat betreft de juistheid van de aangedra gen oplossingen zijn de diverse recensenten, die in het boek worden aangehaald, nogal verdeeld. Ronald Lutz Vroege Vogels/C. v. Lingen en Huijsing: Milieutips. Uitge verij M&P bv Weert 1990. ISBN: 90 6590 447 6. Milieutips we komen ze vandaag de dag overal tegen, in brochures van VROM, vrouwenbladen, de krant. Wat voegt dit boekje toe? Naar mijn idee de nodige journalis tieke luchtigheid. Het kost niet veel moeite om het boekje in een ruk uit te lezen. De zeer konsekwente doorvoering van, een thema per bladzijde, heeft hier zeker een bijdrage aan geleverd. Als het onder werp echt niet op 'n bladzijde past, worden er gewoon twee koppen verzonnen, "Katte- vlooien zijn niet voor de poes" gevolgd door "Het vlooienver- volg". Het lijkt een flauwe truc, maar het werkt. De schrijfstijl van het boek zit tussen een informatieve tekst en een verhaal in. Prettig leesbaar, maar jammergenoeg niet echt spannend of boeiend. Daar had meer uit gehaald kunnen worden getuige een aantal betere pagina's. Bijvoor beeld het verhaal over een slager op Texel die adverteert met kassakorting als klanten eigen milieuvriendelijk ver pakkingsmateriaal meenemen en het alternatief van brand weerman Ernst voor milieuon vriendelijke brandblussers. Dit soort praktijkgevallen moeten bij de redaktie van Vroege Vogels meer bekend zijn. Om kort te zijn, een prettig leesbaar maar niet al te boeiend boek voor een breed publiek. Het geeft voor een beginner in het milieuvriendelijke leven een eerste idee wat er allemaal niet mogelijk is in de eigen omgeving. José Lemmen apswinkel Zeeland, Chris v.d. Borgh, 1990, 5, Dit onderzoeksrapport beschrijft de uitkomsten van een enquête over informatie voorziening en meningsvor ming over kernenergie en radio aktief afval, gehouden onder bewoners in Nieuw- dorp, Borssele en 's-Heeren- hoek. Een van de belangrijkste uitkomsten van de enquête is de enorme tegenstand van de plaatselijke bevolking tegen de COVRA, ruim 80%. Eenzelf de percentage van de bevolking vindt dat de gemeenteraad in de COVRA-zaak onvoldoen de rekening heeft gehouden met de belangen van de bevolking. Hieruit wordt duidelijk dat het "brede maatschappelijk draagvlak" waar de gemeenteraad altijd vanuit is gegaan, niet bestaat. Het onderzoek gaat verder in op de invloed van de informa tievoorziening, politieke voorkeur en geloof op de meningsvorming omtrent kernenergie en -afval. Het rapport is te bestellen bij de Wetenschapswinkel Zeeland tel: 01180-84290. Kleine landschapselementen in Zeeland, Provincie Zeeland, bureau voorlichting, 54 blz. 1990. Brochure over kleine land schapselementen in Zeeland, zoals bomen, bosjes, hegjes en houtwallen wateren e.d. Naast een beschrijving van deze elementen wordt ook een advies gegeven over het onderhoud ervan. Ook komen verschillende subsidiemoge lijkheden voor onderhoud aan bod (met vermelding van subsidiegever). Over de milieuaspecten van plastics, Stichting Natuur en Milieu, 1990, 48 biz. 10,—. Het boekje behandelt diverse aspecten van kunststoffen: energieaspecten, problemen bij winning en transport van de aardolie, additieven, recycling- problemen, kankerverwek kende stoffen, "afbreekbare plastics". Voor het lezen is een zekere basiskennis van schei kunde vereist. Te bestellen bij MilieuBoek, tel: 020-244989. Wetenschapswinkel Biologie Utrecht, 1990, 82 blz. 15,—. Dit boek geeft antwoord op alle vragen van de aktievoerder tegen luchtvervuiling. Aan bod komen risiko's van luchtvervuiling en de beoorde ling daarvan, tips voor de aktievoerder en juridische mogelijkheden. Te bestellen door overmaking van f 15,op gironummer: 2054419 t.n.v. Wetenschaps winkel Biologie Utrecht o.v.v. de titel. Rijkswaterstaat, 1991, 6 blz. Deze brochure is bedoeld om mensen bewust te maken van de gevolgen van zwerfvuil op oevers en in het water. Het wil op die manier een bijdrage leveren aan het verkleinen van het zwerfvuilprobleem. Te bestellen bij Rijkswaterstaat tel: 015-699489 of 699470. Stichting Duinbehoud en Waddenvereniging, 1990, 112 blz. 15, Deze uitgave bevat alle voordrachten van een sympo sium over duinbeheer op de Waddeneilanden. Daarnaast wordt in een paar extra artikelen ingegaan op aktuele problemen in dit gebied. Te bestellen bij Stichting Duinbehoud tel: 071-131800.

Wantij | 1991 | | pagina 24