Inhoud Kolofon z M F Van de redaktie Van de redaktie 2 Zeeland, hekkensluiter van de biologische landbouw? door Ronald van de Winckel en Karen Fortuin 3 Het Kanaalzöneprojekt en haar bewoners door Maurice Vereecken 5 Berichten 7 Smog in Zeeland door Hans Bannink 8 Hoe milieu(on)vriendelijk is verf? door Peter Reijndersen Ronald Lutz 10 Berichten 11,12 Over mossels, kokkels en vogels door Thijs Kramer 13 Een blik op Tsjechoslowakije door Jan Willem Jongepier 14 Behoud de Zak van Zuid-Beveland door Jan Minnaard 16 Index 1990 17 Agenda 18 Landschap door Peter Verdurmen 19 Nieuwe uitgaven "O 3 O Het verwaarloosde stiefkind van de luchtverontreiniging 8e jaargang nummer 1, januari, 1991. Wantij is een uitgave van de Vereniging Zeeuwse Milieufederatie. Wantij verschijnt vier maal per jaar en wordt gratis verstuurd aan leden. Losse nummers kosten 2,50. Redaktie: Hans Bannink Karen Fortuin José Lemmen Ronald Lutz Kees Schagen Redaktie-sekretariaat: Postbus 334, 4460 AS Goes tel. 01100-28259/31042 Kopij-inlevering voor Wantij jrg 8, nummer 2: 29 april 1991. Bijdragen kunnen in overleg met het redaktie-sekretariaat worden inge diend. Auteurs zijn verantwoordelijk voor de inhoud van hun artikel. Plaatsing in dit blad hoeft niet te betekenen, dat de vermelde meningen het inzicht van de redaktie weergeven. Vormgeving: Kristiaan Daled bNO, Oostburg. Zetwerk: Assist, Goes Drukker: Zoeteweij, Yerseke'. ISSN-nummer: 0168-8537. De komende tijd gaat er zowel bij de redaktie als binnen de ZMF als totale organisatie het een en ander verande ren. Jammergenoeg gaat dit gepaard met het minder plezierige "afscheid nemen". Karen Fortuin, de "captain" van de redaktie gaat ons per 1 maart verlaten. Ze wordt docente milieu kunde aan de Flogeschool Rotterdam en sluit daarmee twee drukke Wantij - jaren, inspirerend werk in het Boe- renbroodprojekt en een periode van nieuwe PR-impulsen bij de ZMF af. Al hielden auteurs zich zelden aan de deadline, iedere keer weer wist Karen Wantij door de procedure te loodsen. Met onze grootste bewondering bleef haar humeur altijd goed. Karen be dankt voor al het werk en de plezieri ge werksfeer. De volgende krantekop zal ZMF-le- den niet ontgaan zijn: "Meer geld voor Zeeuwse Milieufederatie". We hebben eindelijk de mogelijkheid om het personeelsbestand uit te breiden, u leest er vast meer over in de volgen de Wantij-nummers. Een groot gedeelte van de bestuursle den moet vanwege het verstrijken van de bestuurstermijn afscheid nemen. Hierbij bedanken we de vertrekkende leden voor het jarenlange werk voor de ZMF. Tijdens de ledenvergadering op 26 maart zullen de nieuwe be stuursleden worden voorgedragen en aangesteld. Al deze veranderingen kosten ener gie, maar kunnen ons niet weerhou den van een aantal belangrijke aktivi- teiten. Met enige trots maken we mel ding van het ZMFparadepaardje voor 1991 "plan Tureluur". Een natuur ontwikkelingsplan voor de Ooster- schelde. Een positieve benadering om de natuurwaarde van het zwaar onder druk staande natuurmonument te be schermen. Op de ledenvergadering waarvoor wij u van harte uitnodigen, is het toekomstbeeld van de Ooster- schelde met eigen ogen te aanschou wen. "Tureluur" staat centraal tijdens het themagedeelte van deze vergade ring. Meer informatie over de avond is te vinden in de rubriek berichten en mededelingen. Een andere aktiviteit waarmee we aan de weg zullen timmeren is de wer- vingskampagne "leden werven le den", waarmee we in maart zullen starten. Hiervoor zullen we u hulp vragen. En als het nog niet opgevallen was, ook Wantij is enigzins veran derd. Een frisse blauwe kleur en een nieuwe rubriek "Uit de regio", waar in regionale natuur- en milieugroepen berichten over hun aktiviteiten. Veel leesplezier De redaktie

Wantij | 1991 | | pagina 2