Smog in Zeeland u Het verwaarloosde stiefkind van de luchtverontreiniging Hans Bannink Het woord "smog" zal een ieder in Zeeland wel bekend in de oren klinken. Afgelopen zomer werden wij verschillende keren opgeschrikt, omdat er weer een smogmelding was. Maar is het u ook bekend wat smog precies is. Hieronder leest u er meer over. Schone lucht Bronnen Verschijningsvormen van luchtverontreiniging let probleem van de vervuiling van de buitenlucht is niet iets van de laatste jaren alleen. Al in 1273 werd er in Engeland een wet van kracht om de luchtverontreiniging te beperken. Het probleem was toen nog erg een zijdig, omdat vrijwel alle luchtver ontreiniging veroorzaakt werd door het stoken van kolen voor verwar mingsdoeleinden. Die eerste wet be vatte een verbod op het onder bepaal- dat het natuurlijke gehalte van de stoffen die in de lucht zitten, wordt overschreden. Volgens deze definitie is ook de aanwezigheid van zout in de lucht aan onze kust, van stuifmeel in de lucht van bloeiende grassen en de aanwezigheid van gassen en dam pen van vulkanische aktiviteiten op te vatten als luchtverontreiniging. Deze natuurlijke bronnen zijn niet het ge volg van menselijk handelen en kun nen ook niet door de mens worden beheerst. Alle andere vormen van luchtverontreiniging ontstaan door toedoen van ons mensen. de weersomstandigheden stoken van "sea-coles" (kolen van Newcastle vervoerd over zee). De straffen voor milieudelikten waren bepaald niet zo kinderachtig als vandaag de dag: overtreders kregen de doodstraf. Ook in Nederland was het probleem reeds lang aanwezig, de vroegste ver ordeningen stammen uit de 17e eeuw. Ook daarin werd het stoken van ko len onder bepaalde omstandigheden verboden. De snelle opkomst van de industriali satie veroorzaakte een sterke toename van de luchtverontreiniging. Die groeiende industrialisatie ging weer gepaard met een enorme toename van het verkeer met de nodige luchtver vuiling. Kleine plaatselijke proble men groeiden uit tot ernstige rampen, zoals - in 1930: Maasvallei (Luik) 60 do den en duizenden zieken; - in 1948: Donora (V.S.) 20 doden, 6000 zieken; - in 1952/1956: Londen 100 doden, 4000 zieken. Deze rampen werden veroorzaakt door een kombinatie van bijzondere meteorologische omstandigheden (langdurige mistperioden) en grote lozingen van luchtverontreinigende stoffen. Hierbij speelden zwaveldio- xyde (S02) en roet een grote rol. Het begrip "smog" (smoke fog) was ge boren. Voordat de buitenlucht werd ver vuild is ze ooit schoon geweest. In oude schoolboeken is de samenstel ling nog terug te vinden: 78,1% stik stof (N2); 20,9% zuurstof (02); ca. 1% edelgassen als Helium, Xenon, Argon, Neon en Krypton en ca. 0,03% kooldioxyde (C02). Boven dien bevat de lucht een wisselende hoeveelheid water in dampvorm. Luchtgassen spelen een heel voorna me rol in de ademhaling van mensen en alle andere organismen. Het is daarom letterlijk van levensbelang dat de luchtkwaliteit goed is. Luchtver ontreiniging onstaat op het moment Tot de voornaamste stoffen, die de lucht verontreinigen behoren: kool dioxyde (C02), koolmonoxyde (CO), zwaveldioxyde (S02), stiksto- foxyden (NOx), ammoniak (NH3), ozon (03), diverse koolwaterstoffen (CxHy) en vaste deeltjes, zoals stof en roet. Verder zijn er nog een heel skala chemische en radioaktieve stof fen. De belangrijkste bronnen zijn: verkeer, industrie en energieopwek king. In de tabel kunt u zien in welke mate verkeer of industrie en ener gieopwekking in Nederland verant woordelijk is voor de uitstoot van be paalde vervuilende stoffen. Verkeer CO 41% co2 17% NOx 54% S02 6% CxHy 43% deeltjes 22% Rest industrie energieopwekking 49% 83% 46% 94% 57% 78% (Centraal bureau voor de Statistiek; 1988) Eén van de meest besproken vorm van luchtverontreiniging is de zure regen, maar ook de smog zal u wel bekend zijn. Smog-vorming is een grote boosdoener voor mensen met gezondheidsproblemen aan de lucht wegen en mensen met hart- en vaat ziekten. We kunnen twee typen smog onder scheiden: zomersmog en winter smog.

Wantij | 1991 | | pagina 8