Een positieve bijdrage iet milieu N Opgavebon Beschermende regels Geen gehoor? ZMF bellen! Informeer en draag een steentje bij De natuur- en milieu beweging-wijzer Voorlichting Allereerst, hoe nauwkeuriger u uw klacht kunt omschrijven, hoe makke lijker er iets aan gedaan kan worden. Waar moet u zijn. Soms is de eenvou digste weg om zelf in overleg met de veroorzaker de klacht op te lossen. In veel gevallen gaat het niet zo eenvou dig, u kent de oorzaak niet, de veroor zaker is groot of niet van zins om iets te ondernemen, of u wilt een persoon lijk konflikt voorkomen. In zulke ge vallen zijn er de twee provinciale mi- lieuklachtenönummers. In uw tele foongids (binnenkant achterkaft) en de milieuwijzer in dit vouwblad vindt u ze. De klacht wordt geregistreerd en doorgegeven aan de bevoegde in stantie. Daarmee is de kous af, u hoort er verder niets meer van. U kunt de bevoegde instantie ook zelf benade ren en er op toezien dat er werkelijk iets met de klacht gebeurt. Waar u moet zijn vindt u verderop in de mi lieuwijzer. Voor iedere klacht is dat weer anders. Informeer altijd eerst of u wel aan het juiste adres bent. De landelijke overheid heeft in na- tuur- en milieuwetten allerlei algeme ne regels vastgesteld om het milieu te beschermen. Ook de provincie en ge meenten stellen algemeen bescher mende regels vast in verordeningen. Bedrijven en personen die aktiviteiten willen ondernemen hebben een lan delijke, provinciale of gemeentelijke vergunning nodig. Ook daarin staan voorwaarden om de natuur en het mi lieu te beschermen. Als het bij uw klacht gaat om een overtreding moet de bevoegde instan tie optreden. Als u aan het juiste adres bent, kan de betreffende ambtenaar u vertellen of er regels gesteld zijn over de klacht waarmee u komt, daarvoor hebben zij toezichthouders en opspo ringsambtenaren in dienst. U kunt ook zelf de vergunningen, wetten en verordeningen inzien, de bevoegde instanties kunnen u erbij helpen. Bent u met een milieuambtenaar in gesprek over uw klacht, vraag dan al tijd of de betreffende persoon toe zichthoudende of opsporingsbe voegdheid heeft. Zo niet, vraag dan om iemand die wel bevoegd is. Voor ingewikkelde klachten waar u na informatie bij de bevoegde instan tie niet uit komt of wanneer u geen gehoor vindt bij de instanties, kunt u ondersteuning vragen bij de Zeeuwse Milieufederatie tel. 01100 - 28259/ 31042 I iet alles is via wetten en regels te bereiken. Denk aan klachten over de inzameling van het klein chemisch af val, de plastik tassen die nog steeds scheutig over de toonbank gaan of het terugdringen van het bestrijdings- middelengebruik in het plantsoen. U moet bij dit soort klachten mensen zien te overtuigen en zien te motive- De natuur- en milieubeweging kan u een aardige stap op weg helpen met informatie en materialen als u verder wilt dan wat de overheid al geregeld heeft of als u zelf aan de slag wilt. Ook hier moet u wel bij het juiste adres aankloppen. Voor algemene vragen over natuur- en milieu die met over de Zeeuwse natuur en milieu gaan kunt u het beste terecht bij de landelijke natuur- en milieuorganisa ties en de Milieutelefoon. Voor infor matie over typisch Zeeuwse zaken, bijvoorbeeld de natuur en het milieu dicht bij u in de buurt, kunt u het beste aankloppen bij de Zeeuwse Mi lieufederatie, de Zeeuwse natuurbe- heersorganisaties of een van de bij de ZMF aangesloten organisaties. De milieuwijzer maakt u wegwijs. Wellicht heeft u behoefte aan een le zing of exkursie over het milieu of de Zeeuwse natuur voor uw vereniging of een les voor uw leerlingen. Sinds mei 1991 is er in Zeeland het Milieu- voorlichtersnetwerk, een groep ge- schoolde voorlichters verspreid over heel Zeeland. Aanvragen voor lezin gen kunt u melden bij de Zeeuwse Mi lieufederatie of het Konsulentschap voor Natuur- en Milieuedukatie. Zij brengen u in kontakt met de juiste persoon. Voor lezingen en exkursies over de Zeeuwse natuur moet u bij de natuurvereniging bij u in de buurt zijn. Exkursies in natuurgebieden worden door de Zeeuwse natuurbe- heersorganisaties georganiseerd. Materialen voor natuur- en milieules- sen en ondersteuning bij de organisa tie daarvan vindt u bij het Zeeuws Biologisch Museum in Oost-Kapelle en het Konsulentschap voor Natuur en Milieuedukatie te Goes. Het Kon sulentschap is ook op de hoogte van onderwijsmaterialen die elders in het land te vinden zijn. Milieudokumenfatie in de Zeeuwse bibliotheek Op de eerste verdieping van de Zeeuwse Bibliotheek bevindt zich het milieudokumentatie- hoekje van de ZMF. Sinds 1973 heeft de ZMF een aardige verza meling boeken, tijdschriften en kranteknipsels over milieu- onderwerpen opgebouwd. Zo wel informatie over algemene milieuthema's als over het Zeeuwse milieu is er te vinden. Het materiaal is voor iedereen in te zien, de boeken kunt u lenen met de lenerskaart van de biblio theek. Ondergetekende Adres PC woonplaats Geeft als Naam nieuw lid op Adres PC woonplaats Doet gedurende Aan jaar/jaren een abonn. kado Adres PC woonplaats Handtekening

Wantij | 1991 | | pagina 12